Jump to content
Българският форум за музиканти

LP vs. SG


L.K.

Recommended Posts

За тези, които мислят, че SG няма характер - пуснете си кое да е соло на бате Ангъс или бате Айоми да видим няма ли характер.

Да не ти харесва самата китара е едно, но да се твърди, че няма характер ...

 

По диагонал си чел и не си догледал какво писах за характера: казах, че няма "този" (същия) характер като на ЛП, не че няма изобщо. Има си - свой характер, на кой колко му харесва си остава въпрос на вкус.

 

Писах също за сравнения 'на сухо' и евентуално на неизкривен чист канал без устройства във веригата. Можеш ли да се закълнеш, че любимите ти сола на споменатите китаристи (от теб и от други) са изсвирени така на чисто? Когато си пуснал китарате през няколко джаджи - или дори директно в ампа, но всичките му копчета (до едно!) са на '10' - за характера на китарата е трудно да се говори, тонът идва от друго вече.

 

И последно - споменах, че съм се запалил по инструмента, слушайки един велик музикант да свири именно на СГ. Интересно как никой не го спомена, но култовият му тон е станал модел за копиране от всичките изброени в тази тема. Той свиреше без ефекти, но Маршала беше до дупка: всичките контроли на макс. Управляваше всичко - и тембър, и динамика, и степен на изкривяване - от китарата. И от пръстите.

 

Групата, в която го видях (на снимка) като осмокласник се казваше Каймак и китарата му (Гибсън Лес Пол 'тип СГ' - Доктора обясни тая конфузия с имената) беше изрисувана като аватара на един съфорумник. Като чух звука, реших, че ТОВА е китарата, на която искам да свиря :happy:

 

Много години по-късно, вече с достъп до оригинална литература, прочетох, че записът който съм слушал не е бил с въпросната китара, а с... Лес Пол Стандард '59 (взет на заем за записа; човекът е имал свой преди това и с него си е 'изковал' тона; после му е бил откраднат; после е имал много други). Но 'СГ' тонът (наричан още в историята 'женски тон', всички тук знаете

) е всъщност изработен на ЛП. Може да се изсвири с всичко - дори с Фендер :( - но не за това е темата.

 

Това стана длъжко за някои читатели, дано не се уморят и да ми отговорят на 5-та и 11-та дума без да са видели останалите...

 

:)

 

П.с. А глупости пишат други писатели, но на такива по принцип не отговарям.

 

.

Редактирано от Бицев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За нарастване на популярността, на SG допринасят и набиращи известност, и вече утвърдени звезди (в периода от втората половина на 60-те), като E.Clapton, R.Krieger, M.Chipollina, F.Zappa, P.Townshend, T.McPhee ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за историческите реплики изобщо няма да говорим (има някои по 5-6 кг).

Пълни глупости...

Лес Пол - ите са под 5 кг

Имал съм няколко.

Аз не съм казал, че са над 5 кг, а че има някои - даже си ме цитирал и не си го прочел правилно. Няма ли да се научиш да комуникираш адекватно, бе момче. Не мисля да провеждам какъвто и да е спор и да отговарям на други реплики, затова само казвам, че тази информация я има на много места, колко тежат Гибсън Лес Пол - ите и какви разновидности има.

Хайде със здраве

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

What is the weight of a gibson les Paul standard guitar?

 

The average LP Standard weights at around 9,0lbs but you can find some lighter ones if you´re lucky (mine weights 7,5lbs) and there are some hefty 10 pounders around if you´re in for a workout. (Some 80´s LP´s can even be found at shoulder busting 11lbs!!!)

 

1 pound = 0.45359237 kilograms

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето примерен сет на Тони Айоми

http://guitargeek.com/rigview/476/

 

Не мисля, че прекалява с ефектите, ползва основни неща.

И саунда си му е предимно от лампов кривоч.

Просто си го гласи така, че да звучи Heavy.

Тоест не мисля, че се обезличава китарата.

Ако сравняваме с Ангъс, да малко по-усложнено е.

 

За Ейдриън Смит - ползва и СГ(ако не се лъжа 61) и Лес Пол голд топ(със сменени адаптери).

И камара други китари, което вече е обсъждано във форума.

За разлика от Дейв и Яник, които си свиркат само с фендери.

 

 

За съжаление не бях с фен клуба в Сегед и Трансилвания тази събота и неделя и не знам как стоят нещата към днешна дата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Много добре съм разбрал какво си написал.

Ако беше споменал, че някои реплики достигат до 5 кг, иди - ела - приема се, но

5-6 кг вече е прекалено.

Та така...научи се да спреш, да пишеш глупости* като не знаеш. :greenball:

Съжалявам, просто трудно толерирам тези* неща.

Иначе нищо лично, вервай. :help:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз слушам китарите за няколко неща винаги. Едно от тах е, как звучат в областта на 10-14 праг на 2ра и най вече 3та струна на нек адаптера. Тези, които ми допадат, затварят тона там по един особен начин (най близката аналогия е, нещо като по слабо изразен ефект , като този, който се получава от уа педал не натиснат до края).

Горе-долу това ли имаш предвид? http://soundcloud.com/yotzzo/10-14

Извинявайте за офтопика и некачествения запис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еййй, доживахме да видим някой и друг коментар, дето не е "златен" за Гибсън. (Конкретно за SG-то). :whistle:

 

Аз SG не съм пипал, не ми и харесва като визия (някак си тая пълна симетрия не ми харесва при китаростроенето).

Иначе като звук - записи, изпълнители и тн. - предпочитам SG пред LP. (Да си слушам, един вид).

 

 

Пускал съм го преди това, ама нищо, пак е интересно. (Най-много ми допада Framus-а, но ако трябва да избирам м/у двата Гибсъна - SG. Конкретно за тоя клип)

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.