Jump to content
Българският форум за музиканти

Люлеене на тона


L.K.

Recommended Posts

Благодаря, ще погледна. При мен дефекта се наблюдаваше и при натисната струна, та затова изключих нъта от заподозрените.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Айде да не отварям нова тема: Заблелязвам, че на дебелите струни (шеста най-вече), когато дръпна с перцето малко по-силно тонът е осезаемо по-висок от желание и с течение на времето пада и става по-нисък. Проблемът го има и при стари и при нови струни (Ърни Бол 9-42). Интересува ме дали причината може да е в твърде силната атака или струните са тънки просто?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато удариш струната(и то - силно), тя в първия момент се засилва да трепти с по-голяма честота.

Китарата е ужасно фалшив инструмент :music336:

Искаш да кажеш с по-голяма амплитуда! Честотата си е една в зависимост от тона на който е настроена струната. Широчината на амплитудата влияе на силата на звука , а в случая амплитудата се колебае и за това създава усещане за тремоло ефект -тоест все едно бързо усилваш и намаляваш волума на инструмента !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам отговор, ама няма да ви хареса.

В диференциалното уравнение на струната участва линейната маса на минус първа. Тя е функция на опъна. Като дръпнеш струната тя се опъва, линейната маса намалява и честотата се вдига. После еластичността на струната се противопоставя на опъна на разтрептяната струна и я изправя, т.е. амплитудата затихва.

В щрайховите инструменти - цигулка, виола, чело и контрабас - това се наблюдава още по-лесно, особено на празни струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Къртиш. Респект.

 

Всеки с бърз тунер го е забелязъл, но диференциалните уравнения в частни производни дават отговор защо.

 

BTW Ефектът прилича ли на фленджър? При стратовете се получава от силни магнити на адаптерите много близо до струните.

Редактирано от NoOne
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам отговор, ама няма да ви хареса.

В диференциалното уравнение на струната участва линейната маса на минус първа. Тя е функция на опъна. Като дръпнеш струната тя се опъва, линейната маса намалява и честотата се вдига. После еластичността на струната се противопоставя на опъна на разтрептяната струна и я изправя, т.е. амплитудата затихва.

В щрайховите инструменти - цигулка, виола, чело и контрабас - това се наблюдава още по-лесно, особено на празни струни.

 

Много добре казано :thumbs_up: Само където линейната маса може по-лесно да се изрази като функция на дължината на струната, ама майната му, принципът я ясен. Бях се захванал да правя оценка, колко се променя честотата приблизително, ама ме хвана супер мързел, а и имам други работи да правя. На някой ако му се играе да пробва, интересно ще е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ И в силата с която се удря струната.

 

При силни магнити близо до струните, обикновено се получава бързо заглъхване на струната, понеже силния магнит пречи на струната да вибрира свободно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Тоест това влияе на състейна? Ако например дигнеш нивото на адаптрите нагоре към струните състейна ще намалее и обратното ако ги смъкнеш ( по скоро настроиш в границите на нормалното) ще се нормализира? Така ли е или бъркам понятията състейн и затихване на тон :D извинете ме за невежеството.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Тоест това влияе на състейна? Ако например дигнеш нивото на адаптрите нагоре към струните състейна ще намалее и обратното ако ги смъкнеш ( по скоро настроиш в границите на нормалното) ще се нормализира? Така ли е или бъркам понятията състейн и затихване на тон :D извинете ме за невежеството.

:thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.