Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпроси от новака.


eXile

Recommended Posts

Ще използвам темата за един тъп... или не чак толкова тъп въпрос, преценете сами....

 

Става въпрос, когато се свири някакво соло... Когато свиря, особено по високите позиции и удрям струната с перцето, освен желания тон, се получава и още един неприятен шум, от самия удар - накратко, чува се и как удрям с перцето. Как може този неприятен "ефект" да се избегне, освен като намаля изкривяването на дистъра? Има ли някакъв начин изобщо...

 

И другото е пак с едно подобно неприятно явление. Когато свиря с понякога се получава следното:

Хващам струната на висока позиция и тя звучи по-силно в сравнение с останалите тонове на по ниските, защото (аз така си го обяснявам), когато натискам струната на високата позиция, тя се доближава повече до адаптера и съответно звука е по-силен... нещо такова май...

Как може да се избегне това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно 1. Намаляваш дисторшъна и/или Променяш техниката на свирене. Този шум обикновено се получава, когато струната се удря с острия ръб на перцето. Опитай се да свириш с перце, перпендикулярно на струната.

Относно 2. Три варианта:

- кога за последно си сменял струните?

- адаптерите се нуждаят от настройка - и по-точно тяхната височина спрямо струните.

- ако използваш твърде много компресор се получава така също.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За шума от перцето - пробвай с по тънко перце. Ако слушаш много внимателно тоя звук можеш да го чуеш и на много професионални записи. Но там е доста по слабо, щото се пак се обработва студийно.

 

Не толкова защото е по близо до адаптера, колкото за това че високите тонове по принцип имат по голям интензитет(дано се изразявам правилно, че даскала по физика ще ме убие :axe: ). Това значи че ако удариш един висок и един нисък тон, които са еднакво далеч от адаптера, пак високия ще се чува по силно. Това се коригира с ефект, който се казва компресор.

Cheers :drink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hм. Аз свиря с Jazz III, което трудно може да се нарече тънко перце, като няма с Dunlop Stubby 2.00mm. По-добре е да си усъвършенстваш техниката отколкото да търсиш хардуерни решения :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

10-.52 здрасте ако свиря с такива струни в Ми кво би станало по дебело ли ще звучи по грубо ли ??? пояснете малко поне доколкото имате опит моля , благодарско предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

drop b според мен е за 0.12-0.13 , освен ако не искаш струните да ти плякат половин час след като удариш тона/акорда :D ...зависи от китарата и от динамиката, но в повечето случаи...

 

10-.52 здрасте ако свиря с такива струни в Ми кво би станало по дебело ли ще звучи по грубо ли ??? пояснете малко поне доколкото имате опит моля , благодарско предварително

 

по-правилно ще ти звучат акордите и ще имаш малкооооо повечко плътност на звука при сола. От друга страна- по-дебелите струни ограничават скоростта. От по-друга страна- аз примерно вкъщи свиря с 11 на Е/drop D (с висок action), а на репетиции и т.н. с 10-46--->след като ми се отдава да свиря некви неща в няква абсолютно shit настройка/китара---> ми се отдава мн. по-добре с другата. Плътносста може да се компенсира с малко повечко игра с ефекти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
10-.52  здрасте ако свиря с такива струни в Ми  кво би станало по дебело ли ще звучи по грубо ли ??? пояснете малко поне доколкото имате опит моля , благодарско предварително

по плътно и може би по-приятно (зависи от марката де). за Е ти препоръчвам 10-50, не 52.

 

и като пускаш пост погледни от коя година са предните и дали е актуална темата :D

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хитро си е постъпил човека, за това че е писал тук, а не отворил тема която съм щял да затворя след 5-6 поста.:P

Аз свирих немалко време с 0,10-0,52 в Ми. Наистина една идея по-напомпан звук, по-твърди на пипане, по-неподатливи на игрички с флойда и др. Така ми хареса, но подкрепям това че на 0,09-0,42 се свири по-бързо, а разликата може да се намали с увеличаване на басите в EQто.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал съм да свиря Drop-C на .10-.52 и звучи добре. Зависи колко високо спрямо грифа са ти струните.

 

Иначе си прав, за B си трябва шестата да ти е поне .56

аз свиря с 11-50 на дроп Си или Ре

майката си е е*ало много грухти за жици и много добре за чисти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ей съжалявам момци и момки(тонема нещо момки) не съм погледнал откога е темата ,прочетох нещо за струни и да си питам :rolleyes: , вече ще гледам ама и търсачката като написах струни ми отвори всички теми , ще пробвам с други думи ,и благодаря за информационе :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.