Jump to content
Българският форум за музиканти

Вокалните процесори


JD

Recommended Posts

Не говоря за TC Helicon. Говоря за двупроцесорните ривърби на (напр. M350) TC Electronics като ето ТОЗИ. Такива излизат във форума от време на време за по 200-230 лв. Нов е по-малко от 400 лв.

 

Иначе и един Digitech Vocal 300 например би ти свършил по-добра работа. Наскоро един се продаде за 200 лв. което не е много.

 

Но в крайна сметка ти си знаеш най-добре. Само се опитвам да те насоча в правилната посока при по-евтините решения. Behringer си е (твърде голям) компромис.

 

Аз пък взех един Boss VE-20 за проба. Вчера си наредих набързо едно парче в Reason и му записах вокали с процесора за да видя резултата. По принцип записвам чисти неща и после обработвам в Cubase но в случая не стана зле. ТУК можете да чуете.

 

 

 

Благодаря ти за поясненията и за отделеното време

 

P.S. Парчето ти се е получило много добре. Комплименти :happy:

Редактирано от m.mihailov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

певци моля ви направете по-прилични ревюта на вокалните процесори, които сте ползвали

 

изчетох цялата тема и никъде не видях сериозно представяне, каквото се опитва да провокира създателя на темата

 

поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BOSS VE-20 Review

 

Мда, факт е, че за момента никой не е написал по-сносно ревю. Нека опитам да поправя грешката. Това ми е първото ревю, така че простете, ако е малко разхвърляно.

 

Ще се постарая да дам няколко идеи, които биха били полезни на съфорумниците. Ще разгледам нещата от гледната точка на човек, който търси компромис между качество и цена, без да претендира за перфектни студийни бленди (затова използвам софтуеърна обработка).

Когато говорим за вокални ефекти, трябва да сме наясно дали ще ги ползваме за студио, репетиции или Live изпълнения. Когато на мен ми се наложи да си търся ефект за Live и репетиции, имах половин рак с ефекти, които въпреки че не бяха зле като качество, бяха много тромави и ми се налагаше да използвам 2-3 различни Footswitch-а, за да постигна желания ефект.

На моменти направо си беше huge pain in the ass, още повече че разнасянето им често беше свързано с жуления, драскания и т.н.

Затова когато реших да си купя нов ефект. Моите основни изисквания бяха:

1. Компактност

2. Мултифункционалност

3. Качество

4. Цена

След като изпробвах няколко TC Electronics-a, включая Voice Live серията и няколко Digitech-a (Vocalist, Vocal 300), установих, че всички те не отговарят на едно или повече от изискванията ми. Или бяха твърде скъпи, или просто набора от ефекти/бленди не пасваше на това, което търсех.

В крайна сметка реших да пробвам Boss VE-20. Тъй-като никъде не можах да намеря наличности (навсякъде в магазините в София получавах отговора”...ми знам че го имаме на сайта, но нямаме наличности.. поръчайте го и ще го пробваме и т.н.) реших да рискувам и да си го купя.

И така един хубав ден се запътих към репетиционната с компактната кутия на Boss-а под ръка.

 

And without further ado … BOSS VE-20

 

Нека набързо минем през моите изисквания:

1. Компактност – Супер компактен (Width: 173 mm, Depth: 158 mm, Height: 57 mm, Weight: 1.1 kg), демек отвсякъде Tick!

2. Мултифункционалност – (Обяснения по-надолу) Tick!

3. Качество – за класа си и за това, за което ще го използвам... да кажем Tick.

4. Цена – 420 лв. Аз бях готов да платя около 500 лв. Т.е. Tick!

 

Спецификации:

Nominal Input Level:

- INPUT: -20 dBu (Mic Sens = 40)

Input Impedance:

- INPUT: 4 k ohms

Nominal Output Level:

- OUTPUT: -20 dBu, PHONES/LINE: -4 dBu

Output Impedance:

- OUTPUT: 600 ohms, PHONES/LINE: 66 ohms

Memory:

- Sound: 30 (Preset) + 50 (User)

Phrase Loop:

- Mono 38 sec.

Display:

- 16 characters, 2 lines (backlit LCD)

Connectors:

- INPUT jack: XLR type/1/4 inch TRS phone type, OUTPUT jacks (L/MONO, R): XLR type, PHONES/LINE jack: Stereo 1/4 inch phone type, DC IN jack

Power Supply:

- DC 9 V: Dry battery LR6/R6 (AA) type x 6, AC Adaptor (PSA series)

Current Draw

- 180 mA (9 V max.)

- Expected battery life under continuous use: 2 hours (Carbon), 8 hours (Alkaline)

- * These figures will vary depending on the actual conditions of use.

Accessories Included: Owner's Manual, Leaflet (USING THE UNIT SAFELY, IMPORTANT NOTES, and Information), Dry battery LR6 (AA) type (alkaline) x 6

Optional: AC Adaptor (PSA series)

 

Така... явно този Boss доста добре пасваше на изискванията ми. Нямах съмнения относно изработката – нещата на Boss са доста масивни и здрави - корпусът е метален и като цяло ефектът е тежък и масивен.

 

Първото нещо ,което исках да видя е в какви стерео/моно режими може да работи. Бях доста изненадан като видях, че освен Stereo и Mono има и Mono/Dry режим. Това означава, че от единия канал излиза чист звук, а от другия звук с ефект (моно). Това в комбинация с Phantom power опцията и със сравнително качествените микрофонни предусилватели, дава опция и за използване в студио (аз все-пак не бих го препоръчал).

 

Второто нещо , което наистина ме заинтересува бяха хармониите. Могат да се сложат по 2 хармонии едновременно, като има и доста фини настройки на Gender-a и type-a на хармонията. Много рядко се получават Mickey Mouse и Dart Vader ефекти (много ми е весело да ги наричам така), когато се пее вярно. За хората, които смятат, че имат нужда помощ при пеенето има и Pitch Correct (за него също има доста ефекти включително и популярния напоследък (Брррр) Autotune).

Нека се върнем обаче на хармониите.

Тук видях първото неудобство на ефекта. Има само един педал, с който се очаква да управляваш всичко. Ами не става...или поне не става лесно. Разбира се, можеш да зададеш на педала кой точно от ефектите/хармониите да контролира, но до там. В същото време педала може да се ползва за смяна на подготвените бленди, но цялото това натискане, задържане, търсене, отново натискане, задържене...малко е сложно. Въпреки всичко, ако композициите от ефекти/хармонии не са сложни е ОК.

 

Мисля, че след харониите наред са ефектите. Те са разделени на няколко групи, които могат да работят едновременно:

 

Reverb – Няколко стандартни и класически presets (Hall, Room, Plate) и корекции по тях. Като цяло блендите са много чисти и честно казано доста по-добри от на повечето reverb ефекти под 500 лв., въпреки че са лимитирани като брой.

 

Delay – Приличен и с доста възможности за настройки.

 

Modulation - (Можеш да избереш един от следните ефекти: Distortion (за тежки вокали), Strobe (..нещо като тремоло), Radio (FM ) и Chorus. Аз използвам

 

Chorus-а и мога да кажа че е доста добър. Тонът му е дълбок и богат.

 

Сега какво означава всичко това.. Означава, че можеш да сложиш едновременно компресия, Chorus, Delay и Reverb а отгоре на това и да добавиш харонии. Точно каквото търсех! 

Като бонус процесора има и Loop педал, с който можеш да запишеш до 38 секунди аудио.

Имайки предвид, че няма как да запаметиш постоянно Loop-a (намира се на временна памет и в момента, в който го изключиш отива да прави компания на Билбо Бегинс), както и факта, че не можеш да коригираш предишни лупове, без да започнеш отначало, тази функционалност е доста лимитирана.

 

Крайна оценка 7 от 10.

 

Минуси:

Ефектът е поорязан откъм fine tune settings (deep parameter settings). Footswitch функцията е също лимитирана поради факта че Boss са търсели компактност. Ефектът върви без захранване.

 

Плюсове:

Цената му е много добра. Качеството на изработката и на ефектите също. Може да се използва за доста различни стилове.

 

Overall:

Хубав ефект, на прилична цена, много удобен за репетиции и Live. Бих ли си го купил отново – определено! :girl_cray2:

 

 

 

ПОЛЕЗНИ ЛИНКОВЕ:

 

Tutorial:

Part 1 ; Part 2 ; Part 3

 

 

DEMO:

HERE

 

Моят личен тест:

HERE

 

DUB FX DEMO

HERE

 

Снимки:

 

Boss-VE-20.jpg

ve-20_back_gal_clipped-0374ceca8a22610c8758ebd8ed888cb7.jpg

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря на anomandrus за представянето на Boss VE20

 

от представянето разбирам, че на леко припяващ елемент, какъвто съм аз, който използва една бленда или две, този ефект би свършил чудесна работа

 

 

сега бих се радвал да прочета ревю и за electro-harmonix voice box, ако случайно някой се е докоснал до него.

 

поздрави на пеещото братство :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Поръчах си Voicelive Touch на TC Heicon и след като дойде (около Нова Година) ще мога да напиша едно ревю и за него. Не че някой ги чете... B) Вокалната секция тук май не е много популярна.

voicelive-touch-top.jpg

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, пейте със собствените си и неподправени(изефектчени) гласове - няма по-сладко(и фалшиво) нещо, вервайте ми!

:PB)

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Аз Аз Аз ги чета!! Ама нямам какво да кажа по темата и затова не съм писала.

 

@Лими върви го кажи това на някой китарист хахаха :greenball::cheers2: ...

p.s.Понякога имаме нужда от добри беквокали...а представяме музиката си сами или пък колегите инструменталисти не могат, забравят или не искат да пеят... За да няма сърдити ---> вокален хармонайзер :ok:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз въпреки, че не съм вокал чета с интерес

 

ще чакам колегата да направи представяне на новия си хеликон

 

както писах преди би било чудесно ако някои има опит с електрохарммоникс войс бокс

 

поздрави

 

и абсолютно подкрепям казаното от Вяра :greenball:

Редактирано от Acei
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лими, пея от 20 години (често фалшиво :greenball::) ) и съм разбрал, че малко ривърб и напр. една лека хармония могат да направят чудеса с гласа на един вокал. Тук не говорим за модулации, аутопич и т.н., въпреки, че и те си имат своите приложения. Въпроса е какъв краен ефект искаш да постигнеш. Просто един вокал трябва да познава добре гласа си и да може да си настрои правилно ефектите. В моя случай ефектите, които най-често използвам са:

 

- Динамика (compression, de-esser) и EQ

- Reverb

- Понякога Delay

- Понякога малко Chorus

- Doubling and Harmonies

 

П.С. Вяра, не съм имал съмнения че ти не четеш. Благодаря ти за подкрепата и за активноста. Моят китарист от известно време ми надува главата как в БГ няма музикална сцена и няма смисъл човек да се занимава и т.н. Ти си един от хората (въпреки че доколкото знам не живееш тук) които доказват противното.

Лими и Acei, благодаря ви за коментарите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

^ И аз съм сред четящите с интерес. А въпросният Voicelive Touch на TC Heicon изглежда и звучи като мечта на видео-ревюто! Чакаме и твоето мнение, anomandrus!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Мерси. От седмица вече съм горд притежател на TC Helicon-a, така че скоро ще постна и едно ревю за него.

 

 

както се казва ей това е мъжка дума

 

ще чакам и аз с интерес да прочета за възможностите му

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново. Дойде време и за Voicelive touch ревюто. Отново съм го поразхвърлял малко, но съм се опитал да обобщя само най-важните функции на този впечатляващ Live процесор.

TC HELICON VOICELIVE TOUCH REVIEW

 

Този път ще се опитам да разгледам продукта от гледна точка не на човек , който търси икономии, а по-скоро на музикант, който търси удобство и скорост на реакцията при смяна на ефекти и хармонии. В предишното ревю на Boss VE20 отчетохме фaкта, че въпеки доброто качество на блендите и процесора за хармониите това, което му пречи да е един наистина добър ефект е точно управлението.

Няма да правя реклама на TC Helicon- смятам, че те са фирма, която се е доказала с качеството на своите продукти. Да, не са евтини, но нали знаете поговорката- You get what you pay for.

 

От доста години на пазара на ефекти и процесори (особено вокални такива) няма големи иновации. Всички сме свикнали с вида на традиционните ефекти за рак, камиончетата и педалиерите. Малко фирми през последните години за добро или за лошо са се опитвали да излязат от тези норми, но ако има фирма, за която мога да съм почти сигурен, че биха направили едно възможно изключение успех, то това е TC Helicon. И както се казва уцелих в десятката. 

И така се сдобих с Voicelive Touch. Тук ще вметна, че досега бях пробвал някои от продуктите от Voicelive гамата (Voicelive 1 и Voicelive 2) и бях доста впечатлен от качеството им.

 

Доста време Voicelive 2 ми беше мечта, но големината на този floor процесор и цената (около 1600 лв. в България) ме спираха от закупуването му.

Изненадата ми когато чух, че TC Helicon пускат Touch ефект със същия процесор като на Voicelive 2 (мда :thumbdown: !!) за по-малко пари беше неимоверна и тогава си казах, че това със сигурност ще е следващата ми покупка (или поне една от следващите).

Преди съвсем да се увлека в предисловия, I give you Voicelive Touch.

 

Отново ще минем през най-важните за мен неща (в случая те не са изисквания към покупката, тъй като реално нямах нужда от този ефект, а защото страдам от добре известния във форумните среди Синдром на PGB (Permanent Gear Buying)). :)

 

1. Компактност –Kомпактен. Изработен така, че да може доста стабилно да се закрепи на стойка за микрофон.

2. Мултифункционалност – Tick, Tick, Tick x ∞!

3. Качество – Доста добро изпълнение от много добра марка, така че Tick с две ръце.

4. Цена – цената му не е ниска, но като се имат предвид всичките функции и колко биха стрували отделно всичките ефекти, които са събрани в тази джаджа, нека кажем Tick.

Технически спецификации:

Size

• Height: 9 inches (230 mm)

• Width: 7 inches (180 mm)

• Depth: 4 inches (100 mm)

Weight

• Weight: 3.5 lb. (1.6 kg)

Construction

• Rubber coated bent aluminum and die-cast metal

• Acrylic touch panel

• Inner bent metal chassis

• Rubberized end caps and level knobs

• Multi-LED scrolling display

Analog Inputs

• Connectors, balanced: Mic.: XLR, Guitar: 1/4″ phone jack, Aux: 1/8″ stereo mini jack

• Impedance: Balanced/Unbalanced: Mic.: 2.14/1.07 kOhm

• Mic Input Level @ 0 dBFS: -42dBu to +1dBu

• EIN @ Max Mic Gain Rg = 150 Ohm : -127 dBu

• Mic SNR: > 107 dB

• Guitar Input impedance: 1 MOhm

• Guitar Input Level @ 0 dBFS: -7 dBU to 17 dBu

• Guitar Input SNR: >115dB

• Aux Input Level @ 0dBu: +2dBu

• A to D Conversion: 24 bit, 128 x oversampling bitstream, 110dB SNR A-weighted

Analog Outputs

• D to A Conversion: 24 bit, 128 x oversampling bitstream, 115dB SNR A-weighted

• Connectors, balanced: XLR (for mono) and 1/4″ phone jack

• Output Impedance Balanced/ Unbalanced: 80/40 Ohm

• Output Range: Line: 14.5 dBu

• Dynamic Range: > 109 dB, 20 Hz to 20 kHz

• Frequency Response: +0/-0.3 dB, 20 Hz to 20 kHz

• Headphone Out: 1/8″ Mini stereo jack, 32 Ohm, +17 dBu max (180mW max)

Control

• USB: USB-B (control, MIDI and audio I/O)

• MIDI: In/Out/Thru: 5 Pin DIN

• Pedal: 1/4″ TRS phone jack

Power

• External Power Supply Mains Voltage: 100 to 240 VAC, 50 to 60 Hz (auto-select)

• Power Consumption: < 14 W

Included with VoiceLive Touch

• Region specific power supply

• USB cable

• User guide

• Velco cable wrap

• 1 year warranty parts and labor

 

Както може би сте забелязали от спецификациите, високото качество на материалите, финната изработка и капацитивния (именно, а не обикновен резистивен) дисплей, допринасят за цената и още веднъж потвърждават думите ми, че за този инструмент тя не е никак висока.

Няма да ви отнемам време с всички inputs и outputs- мога да ви гарантирам, че те са повече от достатъчно. За сметка на това ще се спра на по-интересните за мен функции.

 

Нека започнем от това, че Voicelive Touch е снабден с USB връзка, чрез която можете не само да ъпдейтвате Firmware, но и да пренареждате/преименувате присети чрез VoiceSupport апликацията за PC и Mac. Аз бях много приятно изненадан, когато включих ефекта в моето PC (Wndows XP, SP3). Първо Asio4all- ът, който използвам, го разпозна като audio device, а в последствие същото направи и Cubase-ът (предполагам и всички други DAW). В конкретният случай можеш да записваш вокали и китари директно през USB, като можеш да избереш дали output сигнала да е Mono, Stereo или Dual Mono.

 

Процесорът също така има и AUX, което бидейки нещо нормално на пръв поглед, всъщност е невероятно удобен поради една причина- AUX-ът може да задава тон за хармониите или казано по-просто: вместо да слагаш ръчно определен ключ за хармониите или да използваш китара, или миди за същото, можеш просто да включиш един MP3 player със запис (или цяла песен) и алгоритъмът на хармонайзера автоматично настройва правилните гласове.

 

Voicelive Touch има и Footswitch вход, който работи със стандартен стерео жак. В сайта на TC Helicon рекламират footswitch (наречен Switch 3), който е опционален към комплекта, но мога да потвърдя, че ефекта работи добре с трибутонен footswitch на Digitech без никакъв проблем. Хубавото е, че в опциите можеш да настроиш какво точно да контролира педала и това е една много добра опция особено за китаристи.

 

Говорейки за китари, ефектът си има вход/изход за китара (или друг инструмент) като дори има вграден китарен тунер и basic ефекти, като напр. Reverb. Много полезен е фактът, че можеш да използваш инструмента включен в ефекта и за жака, за хармонайзера (както по-горе за AUX-a), което е един огромен плюс.

 

Друга интересна функция е изработката на ефекта, която позволява едно наистина стабилно закрепване върху стойка за микрофон. Предполагам, че би изглеждало малко странно на пръв поглед, но при личната ми проба се оказа, че удобството е много голямо особено ако не са ти заети ръцете (ако са тогава може да се използва и footswitch-a).

 

Процесорът има фантомно захранване и се държи доста добре с кондензаторен микрофон за студио или различни акустични прояви.

От дясната страна на ефекта има два knob-а, които контролират volume-a на слушалките и на output сигнала. Това е доста полезно, защото можеш да коригираш силата на сигнала във всеки един момент без да минаваш през излишни менюта.

 

Ефекти:

 

 

Върху тъч скрийна има следните бутони за ефекти:

uMode, Delay, Reverb, FX, Double, Harmony. Всеки от тях се конфогурира чрез продължително натискане на бутон. Краткото натискане, от друга страна, играе роля на on/off на съответния ефект. Мисля, че гамата от ефекти, които покрива процесора е повече от достатъчна за всеки- от delay и reverb, през chorus, flanger и phaser, та до radio, distortion, pitch shift, pitch correction и hard tune. Няма да се спирам поотделно на всички ефекти, но ще кажа следното:

Блендите са страхотни, но са преконфигурирани и опциите за корекции по тях не са много.

 

Опциите за корекции са basic и не позволяват много кустомизация. Въпреки всичко, най-важните от тях поне за мен са налице (Tap, windth, level и т.н.).

Трябва да отбележа, че това е всъщност най-голямата разлика между Voicelive Touch и по-голямото братче Voicelive 2. Това е и първият минус, който ще отчета в ущърб на процесора.

 

Хармонайзерът на ефекта, който е една от най-впечатляващите му функции, също е много лесен за употреба. Има отделен бутон за Duobling и цял бар с различни октави, които са сетнати на бутони. Това дава възможност за моментална промяна на хармонията без предварителна подготовка на присет в real time. Настройките са доста по-детайлни от тези на другите ефекти, като могат да се задават панорами, gender, style и т.н.

Настройката на ефектите не е трудна и става бързо. Още по-бързо и интуитивно е „извикването” на определен ефект по време на песента. Просто натискаш съответния бутон и voila’.

 

Друга функция, която ми допадна, е автоматичният процесор за динамика, наречен Global Tone. Voicelive Touch разполага с алгоритъм, който слага нужното за всеки един глас количество EQ, Deesser и Компресия и следи за тези параметри в real time, като коригира величините според изпълнението. Мързелива работа!!  Доста време тествах тази функция, защото като ми кажат „автоматично”, аз неминуемо отговарям „да бе...”, но в този случай бях приятно изненадан. Влиянието на този параметър върху цялостния микс от ефекти може да се увеличава или намалява, но отделните величини не могат да се коригират. Общо взето в случая трябва да се разчита на Робокоп.

 

Процесорът има бутон Talk, с който се махат всички ефекти от гласа БЕЗ динамиките (Global Tone), като така при контакт с публика между изпълненията гласа продължава да звучи добре.

 

Voicelive Touch разполага със Swype бар (а сега го преведете това!!)- нека го наречем „ плъзгаща лента”. Чрез въпросната плъзгаща лента могат да се изберат над 220 присета. Има 5 бутона за Favorites, които също така дават достъп до общо 5 банки с по 5 любими ефекта, които могат да се пуснат с едно (или две) натискания на бутона.

 

Voicelive Touch притежава и една система наречена Vloop, което на практика е доста Advanced Loop Station, която дава възможност за запис на безброй (май) layer-и като лимита е 30 секунди стерео и 60 секунди моно на layer. Различните Layer-и могат да се коригират, дублират, извикват и mute-ват. Аз не съм фен, но предполага доста beatboxer wannabes биха се изкушили да закупят Voicelive Touch именно поради тази причина.

 

Нека обобщим, че става късно и трябва да лягам :) . Voicelive Touch е един невероятен процесор, който впечатлява със мултуифункционалност, дизайн и иновативни елементи.

 

TC Helicon наистина са се постарали да вкарат най-последните технологии и в различните аксесоари, които могат да се закупят в допълнение. Един пример е TC Helicon MP-75- микрофон, който има бутон за директно управление на продуктите от Voicelive гамата. Чрез него може да се достъпва Vloop функцията или хармонайзера чрез съответната конфигурация.

 

Въпреки всичко, Voicelive Touch не е лишен и от минуси. Ето няколко:

- Много лош и опростен Manual. Аз обичам да си чета книжките, но в този случай изглежда така, все едно на човека, който е съставял ръководството, са плащали от Кремиковци.

- Липса на Deep Parameter Correction- демек няма толкова много настройки на отделните ефекти.

 

КРАЙНА ОЦЕНКА 8 от 10

 

Полезни линкове:

 

Официален сайт

ТУК

 

Демо и допълнителна информация

ТУК

 

Vloop Демо

 

 

Снимки:

 

Front:

voicelive-touch-top.jpg

 

Back:

voicelive-touch_rear.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като страничен наблюдател на възможностите на този процесор само ще спомена, че като съотношение цена/качество, към момента, просто няма какво да му се опре. :) Удобен, интуитивен и качествен. Не ми се мисли какво ще дойде като ревю след като Иван изрине опциите му докрай... :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.