Jump to content
Българският форум за музиканти

Pic Микроконторлер


DreamTh

Recommended Posts

Здравейте искам да попитам къде евентуално мога да си намеря

PIC16C57, намерих PIC16C57C само че не мога да си подкарам устройството не съм наясно с програмиране на пикове и искам да пробвам с оригиналния само че навсякъде намирам само втория модел та ако някой знае по нейзвестен за мен магазин ще съм му благодарен да го сподели.

Проверих в Пулсатор, Комет, на www.eshop.bg, Футурел и вече нямам идея къде :D.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

къде евентуално мога да си намеря PIC16C57, намерих PIC16C57C

Между двете схеми няма голяма разлика от програмна гледна точка. Разликата е в някои параметри на определени сигнали (http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/41129b.pdf)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако в Комет-а го няма, можеш да го поръчаш, но защо ти е точно този чип? Какво като има "C" накрая, какво ще правиш?

Ами искам да си направя миди контролер тоест нещо като експрешън педал ама със вход за МИДИ и намерих една схема в интернет и сега я пробвам човека си е дал и програма за конролер-а само че с тоя втория контролер не ми тръгва може и схемата да не е наред но искам да пробвам с този който си е по схема демек 16С57 а тоя втория май е по ново поколение не съм много наясно :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този вторият е осъвременена версия на първия, но според документацията са програмно съвместими.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Току що видях в сайта на Microchip че има и PIC16F57, който е за препоръчване пред C57 защото е с flash а не EPROM и не се изтрива с лампа.

Този чип който си купил трябва да върши работа. Прати ми схемата да погледна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DreamTh - мисля, че проблема не ти е в контролера... Двата процесора са съвместими и работят с един набор команди, както и програмирането им става по един и същи начин ... Виж, обаче ако го замениш с PIC16F57 може и да имаш проблеми от гледна точка програмиране!

 

Според мен (89%) проблема е в програмата, която са пуснали в сайта! Досега съм използвал 2 схеми сваляни от интернет и програмите на контролерите бяха с грешки ...

На единия си играх 2 седмици да разгъдавам къде е, но на другия реших сам да си я напиша (по-бързо става ;) ).

 

И от другаде съм чувал, че даваните програми (пък и схеми) не тръгват. Явно (особено ако нямаш познания) идеята е да се зарибиш, да видиш, че не става, да драснеш някой и-мейл на автора и срещу скромна сума да ти препрограмира чипа ...

 

Ама това си е мое мнение...

 

Успех и пиши за резултата !!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DreamTh - мисля, че проблема не ти е в контролера... Двата процесора са съвместими и работят с един набор команди, както и програмирането им става по един и същи начин ... Виж, обаче ако го замениш с PIC16F57 може и да имаш проблеми от гледна точка програмиране!

 

Според мен (89%) проблема е в програмата, която са пуснали в сайта! Досега съм използвал 2 схеми сваляни от интернет и програмите на контролерите бяха с грешки ...

На единия си играх 2 седмици да разгъдавам къде е, но на другия реших сам да си я напиша (по-бързо става ;) ).

 

И от другаде съм чувал, че даваните програми (пък и схеми) не тръгват. Явно (особено ако нямаш познания) идеята е да се зарибиш, да видиш, че не става, да драснеш някой и-мейл на автора и срещу скромна сума да ти препрограмира чипа ...

 

Ама това си е мое мнение...

 

Успех и пиши за резултата !!

Ами напълно е възможно това което казваш да е истина иначе защо да ти предлагат програмиран микроконторлер за 20$ ;). Но аз съм тъп и упорит и мисля да пробвам :) А ако не стане ;) ше трябва да се уча да програмирам PIC-ове :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж, обаче ако го замениш с PIC16F57 може и да имаш проблеми от гледна точка програмиране!

Няма да имаш такива проблеми, протокола и напрежениата на MCLR са еднакви.

Какъв е кода на програмата? HEX, BIN, ASM или друго, дай да го видим, с какво програмираш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж, обаче ако го замениш с PIC16F57 може и да имаш проблеми от гледна точка програмиране!

Няма да имаш такива проблеми, протокола и напрежениата на MCLR са еднакви.

Какъв е кода на програмата? HEX, BIN, ASM или друго, дай да го видим, с какво програмираш?

Ето на тоя сайт http://maxmidi.com/diy/foot/ я има и схемата, и кода на програмата който е HEX, програмирам го с MPLAB програматор-а е PICSTART+ или може и да бъркам леко името на програматора ама май беше нещо такова :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как точно го правиш? В MPLAB-а след като избереш за програматор PICSTART+ и за device PIC16C57© трябва да импортнеш HEX-а. След това погледни как са ти настроени фюсовете (device -> fuse bits). Осцилатора трябва да е XT4MHz. Пробвай и пиши пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как точно го правиш? В MPLAB-а след като избереш за програматор PICSTART+ и за device PIC16C57© трябва да импортнеш HEX-а. След това погледни как са ти настроени фюсовете (device -> fuse bits). Осцилатора трябва да е XT4MHz. Пробвай и пиши пак.

Точно както го описа го правя импортвам HEX-a И настойвам осцилатор-а да е 4 Mhz XT.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко късно се връзвам. Както и да е.

Този проект е старичък и за това са го направили със старите пикове от микрочип. Такъв не знам дали ще намериш в наща родина, но можеш да си поръчаш от фарнел през комет. Видях, че го има за 3-4 лири. (10тина лева)

 

Иначе ако не можеш да се справиш с програмирането на чипа аз имам propic2 програматор и с icprog програмата съм програмирал малко чипове. До сега са се програмирали без проблем...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко късно се връзвам. Както и да е.

Този проект е старичък и за това са го направили със старите пикове от микрочип. Такъв не знам дали ще намериш в наща родина, но можеш да си поръчаш от фарнел през комет. Видях, че го има за 3-4 лири. (10тина лева)

 

Иначе ако не можеш да се справиш с програмирането на чипа аз имам propic2 програматор и с icprog програмата съм програмирал малко чипове. До сега са се програмирали без проблем...

Мисля че самия чип се програмира защото накрая дава Program Verified, ама мислех че е заради несъвместимост със стария.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ти със друг ли си пробвал? също така там настройките дето са то осцилатор, паслорд протекшън, и тн спазил ли си ги същите ?

Понякога е добре да ги провериш, макар че в хекс файла ги има :godbless:

 

за Mit75

Не, че съм програмирал много чипове, ама до сега не ми се е случвало да правя нещо и да са дали грешен код... Предполагам, че го има и това, но ако човек се разтърси из нета (по форуми примерно) може да разбере нещо дали е читаво. И освен това поне това което съм виждал е, че ако някой иска пари за нещо, то той си го пише: "платете ми и ще ви пратя кода"... примерно

 

 

Поздрави...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.