Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Ей тия дни ми хрумна тая хрумка да пробвам да шибна две струни от бас - вероятно 1 и 2, на мястото на 5 и 6 на китарата. НЕ съм го сторил още, любопитно ми е и ми е интересно дали има тук хора, които са си правили тоя експеримент. Бих се радвал, ако някой ми даде съвет по въпроса - извън очакваното "НЕ ПРАВИ ТОВА!"

 

 

Всъщност това, за което питам, не е точно Basitar, нито Guitbass... идеята ми е - някой правил ли си е такива опити...

Редактирано от dEbil
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са струни с различна сила на обтягане и можеш да си строшиш китарата. Моят съвет е да си го спестиш като опит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Нищо няма да стане, освен, че струните ще са доста хлабави и ще имат по-висок изходен сигнал.

 

Примерно, струна Сол, която в стандартния случай е с дебелина .040" и за мензура 34", като се сложи на мензура с ~25 см по-къса, което е 7 прагчета на баса и ако въпросната струна се настрои на Ла, това е аналогично на отпусната струна при баса с 5 полутона (7-о прагче Ла -> свободна е Ре). Сол струна на бас, настроена в Ре е като отпуснато въже и всеки китарен ключ би го издържал.

 

Бях правил опит и сложих струни на бас на една китарка - нито грифът се напрегна, нито беше фалшива (което много ме учуди), нито нещо нередно се случи. Единствено струните седяха хлабави и ако ще се ползват басови струни, добре е да се слагат по-дебели, но така съм прецаквал и ключ, така че трябва да се внимава за приближаването на разумната граница ;)

Има и още нещо - дебелите струни товарят по-малко (тръсрода като опън/напрежение) и е възможно грифът да ти се обърне наобратно, но не е задължително (имам предвид - посока, обаратна на струните).

...но най-вероятно каналите на двете мостчета няма да са пригодени и ако искаш да свириш така, ще трябва да ги разшириш и т.н.

 

 

Между другото, тези дни ми дадоха едно басче за ремонт, което е с мензура 30" и се оказа, че оригинално въпросният бас е с китарни ключове. Сложих му такива и няма никаква драма.

 

 

Ако виждаш смисъл, действай :greenangel:

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разни агенти си слагат бас струни на седем и осем струнните китари и да, ако ще се правиш на Мешуга, нямаш грижи. Виждал съм, че разплитат част от намотката на струната в края, за да я прекарат през нъта и ключето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, да започна от начало. :hysterical: Каква точно е целта ти? Искаш да свириш в дроп или стандартен строй? Каква е китарата - марка, модел? Това, което каза Свилен си има резон и то голям. По-дебелите струни се натягат по-малко и това може да доведе до измятане на грифа. Ако пренатегнеш такава струна може спокойно да счупиш ключ, както вече беше казано. И аз съм правил експеримент с акустична китара в годините на недоимък и така се стигна до ремонт на струнника. Ако искаш пробвай, но внимавай. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...идеята ми е - някой правил ли си е такива опити...

 

Сега, сега и само сега - ти имаш възможността да си първият... можеш и да споделиш после.. Аз чак такива експерименти не съм си правил...Пластмасови струни на уестърнка съм слагал, но басови.. Е, като го направиш според мен ще можеш да пуснеш една нова тема "Защо да не слагаме бас струни на китара" или нещо такова. Във форума има хора, които ще могат да се изкажат по-авторитетно, но аз смятам, че резултатът ще е :hysterical: Не бих пробвал освен на някоя стара евтина прашасваща китаруна..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Може ли малко пояснение. Дебелите струни товарят по малко тръс рода? Аз съм забелязал точно обратният ефект. Колкото по дебели струни слагам толкова повече трябва да ги опъна зада стъгна Ми, нали затова си купуваме по дебели струни за дроп зада запазим сътношението между силата на опън на тръст рода и струните. Имам приятели които свирят с 11 в Ми и струните са толкова натегнати, че с две чукчета може да си свириш на ксилофон.

Редактирано от MasterOfDisaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал съм в "годините на недоимъка" 1-ва струна от бас на 6-та позиция и нагоре от 6-та до втора китарни.Целта бе настройка ла и стана сравнително добре.Наистина басовите струни се чуват по-силно от китарните такива.Наложи се да поразплитам за да се пъхне в ключа, но проблени с ключове, гриф и т.н.нямаше.Ест, китарата бе качествена.После си купих стандартен комплект 13 и така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Може ли малко пояснение. Дебелите струни товарят по малко тръс рода?

Представи си струна, без оплетка, с дебелина .080" и ще си отговориш на въпроса ;)

 

Въпреки, че темата е в раздел Китара, говорим за струни с оплетка, а по-точно - за басови струни - не чети между редовете :) Ако трябваше да напиша поста си абсолютно точно, с всички подточки, възможности, развития, щеше да ми отнеме няколко часа и да е дълъг няколко страници, съответно и прочитането му да изисква още по-голяма съсредоточеност и време и накрая нищо нямаше да се разбере от нежелаещите;)

 

Все пак, нали за това сме хора - да мислим :)

 

Много отдавна бях споменавал тук за тази особеност на дебелите струни, но тогава бях почти брутално "унижен" :D публично :wacko:

Скоро се появи една книжка, в която същото казва и специалист по темата - тук, а както всички знаем, когато цитираш чужди думи, а не споделяш свои мнения/знания, хората ти вярват и уважават много повече (зная за книга, пълна с безброй цитати от различни източници, но нито един източник не съществува :D )

 

(Между другото, струните, които използват Ритер имат малко по-различна концепция - справка, но в общия случай е така.)

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забележете мензурата на последното - като на къс бас :punk_guitar: и се връщаме на по-горните разсъждения и особености :)

 

Иначе, това Йолана са го направили една година преди Фендер - http://www.jolana.cz/pedro/ - 1960 година

 

Ето съвременния отговор на Айбънез - http://www.ibanez.com/BassGuitars/Series-S...Limited_Edition :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.