Jump to content
Българският форум за музиканти

Техника на дясна ръка


AorA_Bass

Recommended Posts

Напоследък почнах да усъвършенствам свиренето с 3 пръста на дясната си ръка..някой може ли да ми помогне със съвети .как да се опражнявам и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.harmony-central.com/Bass/Articles/Hanging_Ten/

Аз лично не свиря с 3 пръста, но тва може и да ти помогне... изрових го от тоя форум де, ама забрайх ве4е от къде то4но.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Били Шийн има специфична техника на свирене с дясната. Обяснява, че радиуса на движението е много по-малък отколкото при стандартното :headbang:. Според мен е доста трудно. Ако намериш видео урока му там е интересно. :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Личното ми мнение е, че става с тренинг. Както и да е, видео-урокът на Били си остава едно доста добро решение. Все пак...

1. Тръгваш винаги от безименния към показалеца. Не знам къде си точно като развитие, но ако си в началото - чегъртай на една струна, докато не свикнеш да вкарваш и трите пръста. Ако не - прескачай си от струна на струна спокойно, не би трябвало да ти е проблем.

2. Отначало е по-лесно да свириш в 3/4, понеже все пак удряш с три пръста, а 4/4 е леко дезориентиращ ритъм. Което означава, че трябва да свириш изключително в 4/4.

3. Пробвай да опираш палеца на адапторите, докато свириш на четвърта струна. Свирейки на трета струна, пробвай да го опираш на 4-та, свирейки на 2-ра го опирай на 3-та и т. н. Според някои това прави движението на пръстите по-лесно. Виждал съм добри басисти, които го държат на адаптора през цялото време, а някои не го опират никъе, а го оставят да се рее из пространството като балон в книга на Стивън Кинг с озъбен клоун на корицата. Но аз лично го опирам и ми е доста удобно.

4. Твърде е вероятно отначало безименния пръст да бави нещата :arrow: да прецаква ритъма :arrow: да оплесква всичко и всички около теб. Не е нужно да обяснявам, че трябва да обърнеш внимание на това възможно най-в началото и да анихилираш проблема възможно най-бързо. Как се анихилира? Ми с метроном.

5. Възможно е в началото пръстите ти да се схващат почти веднага. Получава се когато минаваш от 2 на 3 пръста, а камо ли ако минаваш от перо на три пръста. Може и да си някакъв изключително гъвкав и жилав екземпляр, разбира се. Но може и да не си. Проблемът има възможно най-старомодното решение - петминутна разгрявка преди свирене, а по възможност и след свирене. Просто измисли начин да движиш пръстите си. Ръб на маса или каквото си измислиш - зависи от теб самия и от това какво ти помага. Бързо ще го откриеш. Само не си изпуквай пръстите в стил "Мачо от Блажиево се приготвя да играе четворка белот", защото скоро ще откриеш, че влошава нещата.

 

Това са нещата, които на мен лично ми помогнаха в най-голяма степен. Хвърли едно око и на темата за начинаещи най-отгоре, защото определено можеш да си намериш нещо, дори и ако не си начинаещ.

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намери си видеото на Gary Willis. Там той обяснява неговото свирене с 3 пръста. Наистина е интересно, и обяснява как да си държиш ръката и пръстите спрямо тялото на китарата..

В сайта му има и малко уроци.. :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите Pinky...наистина са много полезни..не съм начинаещ басис..свирил съм дълго време както с пръсти така и с перо и мисля че с повечко тренировки ще успея да поовладея техниката..това което каза че с 3 пръста се свири трудно 4/4 е наистина така особено ако имам да свиря 16-тинки където третия пръст ми е най-важен за бързината....какво ще ми препоръчаш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....какво ще ми препоръчаш?

Изглажда се с времето. Колко ще трае въпросното време зависи от теб и от тренировките. Лесно се свиква с показалеца и средния, но безименния изисква малко повече време - самото дърпане на струната го изморява повече. Така че практика му е майката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

аз също започнах да се уча да свиря с три пръста обаче след около 10тина минути свирене малкия ми пръст започва да ме боли-нормално ли е да е така в началото или аз нещо не правя както трябва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не би трябвало ако не го ползваш. Трябва да се избягва каквото и да е напрежение в мускули, които не участват в свиренето в момента. Тоест ако под 3 пръста разбираш показалец, среден, безименен, тогава често срещан проблем е при ползването на безименния да стягаш по инерция и малкия пръст, което се избягва с повечко упражнения и внимание по време на упражненията.

 

Малки уроци на Били Шиън, в които обяснява и за свиренето с три пръста могат да се намерят на www.guitar.com в секцията за видео уроци. Полезни са като цяло, дори на мен като китарист ми бяха полезни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

изтегли си www.сори но пиратски работи тук не се толерират! Пак съм спал! :wall:.com там пише всичко и има много упражнения които ше ти помогнат да свириш с 3 пръста

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

изтегли си www.сори но пиратски работи тук не се толерират! Пак съм спал! .com  там пише всичко и има много упражнения които ше ти помогнат да свириш с 3 пръста

Мдам, това май е най-ценния съвет.

Аз също ще му хвърля едно око, понеже никога не съм се учел от видео-уроци, а направо от песните, но ми е крайно време и откакто се регнах тук всеки втори твърди, че трябва да го направя :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз също започнах да се уча да свиря с три пръста обаче след около 10тина минути свирене малкия ми пръст започва да ме боли-нормално ли е да е така в началото или аз нещо не правя както трябва?

Раздвижвай си пръстите преди свирене. Ако проблемът "настоява" - вече можеш да се обезпокоиш. Не знам, личен лекър, може би?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то не тряа ли безименния да е последен ебаси?

Не. :godbless:

Обърни внимание като си отегчен или изнервен и с отпусната ръка тракаш на масата с пръсти, подсъзнателно с кой започваш - безименен, среден, показалец. За това, за да не мислиш с кой пръст трябва да тръгнеш, действаш по инерция и става.:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не бе аз друго казвам

малкия(кутрето) не участва вьобщенито в класическата китара...иначе да верно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.