Jump to content
Българският форум за музиканти

Слогови и буквени наименования на тоновете


Recommended Posts

то да бяха само сол и фа ключ....има и до и много други видове ключове :) първо са се използвали знаци наречени невми,които са определчли движението на мелодията нагоре или надолу(това е било,когато линиите са били още непознати).след като Гвидо д'Арецо въвежда линиите,става възможно точното записване на тоновата височина.линията фиксираща нота фа от малка октава,се е оцветявала в червено,а тази,фиксираща до от първа октава-в жълто.с развитието на нотописа цветните линии отпадат и на тяхно място се появяват днешните до и фа ключ,а по-късно и сол ключ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

то да бяха само сол и фа ключ....има и до и много други видове ключове :) първо са се използвали знаци наречени невми,които са определчли движението на мелодията нагоре или надолу(това е било,когато линиите са били още непознати).след като Гвидо д'Арецо въвежда линиите,става възможно точното записване на тоновата височина.линията фиксираща нота фа от малка октава,се е оцветявала в червено,а тази,фиксираща до от първа октава-в жълто.с развитието на нотописа цветните линии отпадат и на тяхно място се появяват днешните до и фа ключ,а по-късно и сол ключ.

Всичко е така, само забрави да кажеш. че Гуидо Д'Арецо е въвел само четири линии.

Петата линия на петолинието е въведена доста по-късно. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Snowwhite това за слоговите и буквените наименования на тоновете :unsure: добре - сега давай нататък и чети третата тема от "Ел. теория"-та на П.Хаджиев...И кажи като стигнеш до интервали да те черпя едно кафе :cheers:

 

модерирано от Snowwhite - моля - пишете на кирилица!!! правила!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Snowwhite това за слоговите и буквените наименования на тоновете :singer:  добре - сега давай нататък и чети третата тема от "Ел. теория"-та на П.Хаджиев...И кажи като стигнеш до интервали да те черпя едно кафе  :headbang:

 

модерирано от Snowwhite - моля - пишете на кирилица!!! правила!

:headbang: Добре, че си ти да почерпиш мен - бедняжка - с едно кафенце - по-добре вземи го пийни и си помисли какво правиш в този форум - мериш си нещо с някого, опитваш се да се налагаш и да престъпваш правилата или просто се из'фърляш на прания чаршаф.Стигнах до интервалите доста преди 3-ти клас, малко ми е далечко да се връщам 15-ина годинки назад.

 

Ей...Много чело, много знай, бе :headbang: Пораснаа пилци, проебаа квачки му се вика на това :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:singer: 'Ми Топси - на теб не ти ли писна от "капацитети", дето още с влизането очакват да опънем червения килим, та да поакат на воля отгоре?

 

Чакам те да дойдеш на срещата в петък, ей!!! :headbang: Един път вече върза тенекийка ти - поВня :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D 'Ми Топси - на теб не ти ли писна от "капацитети", дето още с влизането очакват да опънем червения килим, та да поакат на воля отгоре?

 

Чакам те да дойдеш на срещата в петък, ей!!! :ph34r: Един път вече върза тенекийка ти - поВня :ph34r:

snowwait ti si vuv greshka !

 

znam 4e vuv bg-e traditsia da se prepisva ama tvoia post beshe izpisan kato 4e li tokushto ti si gi otkrila za sveta slogovite i bukvenite naimenovania!

ina4e moje da poso4vash izto4nik ot kade go tsitirash

 

ai nemoga de se sturpia da nego kaja :ph34r: mnogo obi4am moderatorki tui 4e za kafeto...niamash problem :stop:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пустиння буря, Мореплавец, драги ми Смехурко: аз в Консервата няма да щудирам (ский колко е гот изписано с кирилски букви, а...?), та като невеж у Парашкев&Co беше интересно да разбера разни тъмни клерикални линкове към седемте тона, цвята, добродетели, трите грации, 4-те посоки и пр. Ти като ерудит си леко отегчен, но стори милост, пусни нещо свирняшко ( не те дразня, любопитно ми е как опъваш кожите ), па слези снизходително у просотлюдието; иначе чий щеш го дърви на 11.5 по стар и 24.5 по нов стил?...

Да живейш! :violin:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Много добре!Ето още нещо : когато се заменя "ut" с "C" също така се установява и "В" за си бемол, а "Н" за си.Както и това : за диез се прибавя "is", a за бемол - "es".Изключение правят :

A бемол не е Aes, a e самo As, E бемол - Es и B - както казах си бемол мажора се означава с големи букви, а минора - с малки.

 

модерирано от Snowwhite - моля - пишете на кирилица!!! правила!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Много добре!Ето още нещо : когато се заменя "ut" с "C" също така се установява и "В" за си бемол, а "Н" за си.Както и това : за диез се прибавя "is", a за бемол - "es".Изключение правят :

A бемол не е Aes, a e самo As, E бемол - Es и B - както казах си бемол мажора се означава с големи букви, а минора - с малки.

 

модерирано от Snowwhite - моля - пишете на кирилица!!! правила!

Това е най-голямата неразбория, която съм чел досега! :)

Редактирано от IvanDTr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Ами доколкото си спомням - няма такава! освен ако не си мислиш за този, дето отвинтваш крановете на мивката си ... ;)

Старофренския ключ е със символа на известния ти Сол ключ, но охлювчето е завъртяно на първата линия на петолинието и там е СОЛ! Следователно - фа е под него опряно под първата линия на петолинието, ми - на първата спомагателна линия под петолинието и т.н. в низходящ ред!

:):no:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А каква е разликата между френски ключ и стар френски ключ?!? ;)  ;)  :)  :no:  :read:

Френският ключ се намира на една линия по-надолу от стандартния сол-ключ => фиксира СОЛ на една линия по-надолу върху петолинието. ;) Да онагледим, представям го визуално (плюс останалите ключове):

 

clefs.gif

 

Относно лирата - дали е достатъчно по тия въпроси разглеждане в чисто исторически аспект.. :think:

Вместо дълги и несигурни допуски, след обстойно търсене в Интернет вероятно може да бъде намерена нелоша информация? Провери ли и "там"? ;)

 

Поздрави и добре дошла във форума, много хубави първи мнения! :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.