Jump to content
Българският форум за музиканти

Мога ли да ползвам старо лампово радио за усилвате


bratmito

Recommended Posts

в нас имам едно мноого голямо радио с телевизор и грамофон. реших да му сваля капака и лампите му блеснаха :ph34r: много ми е чудно възможно ли е да се ползва. никъде не мога да намеря аудио вход по корпуса му :godbless: иам дупки за антени... радиото е Radiola typ tv 575 v случайно да знаете нещо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ползването на лампови радиа е стар и популярен спорт.

Помня навремето като бях келеш и аджамия как гледах батковците да си включват китарите в някакви стари лампови сандъци и си виках: "Тея нормални ли са, ве? Не могат ли да си включат мотиките в някой як Hi-Fi Technics"? :godbless::ph34r::ph34r:

После разбрах каква е работата и почнах да свиря през радиограмофон "Акорд 103" - голям, луксозен за времето си и доста мощен. Не съм правил никакви промени по електрониката, щото си вадеше гефски звук.

Преди време с metalhammer говорихме за ползване на стари радиа вместо ампове и реших да пробвам стария Акорд. Ми кво да ви кажа, кърти миффки. :ph34r:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Moжеш да вземеш тия от дозата :P мисля, че там импеданса е подходящ и няма да имаш проблеми. С каква/каквии крайни лампи е, че нищо не намерих :nono: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не взех Ботев-а.Намерих един Елпром.Модела е "Акорд 10" с грамофон.Лампите са ЕCC85,ЕСН81,EF69,EABC30,EL84 i EM84.С 5 Ома говорител.От зад пише "Акорд 10" Среден супер тип РСПГ.Вие ще кажете става ли не става ли.Надявам се да ме зарадвате,че скъсах нервите на баща ми с тва радио.Всеки път като го види имам чувството,че получава микро инфаркт. :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувал съм,чер може да се използва старо лампово радио като усилвател за китарата.Може ли наистина и ако да трябва ли да му се правят някакви допълнителни модификации и всяко радио ли става или само определени модели? ;)

я си вземи едно кубенце за 130 лв и не се опитвай да правиш от нищо нещо :(:D:( жал ми става като си помисля колко нерви ще изхабиш и накрая нищо няма да стане. аз едно време се мъчех един ламов грамофон да подкарам ама нямаше го форума да се просветим ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

я си вземи едно кубенце за 130 лв и не се опитвай да правиш от нищо нещо :):D:) жал ми става като си помисля колко нерви ще изхабиш и накрая нищо няма да стане. аз едно време се мъчех един ламов грамофон да подкарам ама нямаше го форума да се просветим :blink:

A защо мислиш,че ако имам 130 кинта ще се занимавам с тва радио ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много на Overdrive за савета.Наистина корпуса е офазен.Сега имам проблем обаче.Грамофона е вграден в радиотот и май няма вход за друг грамофон.Има от зад 3 входа или изхода но не знам за какво са.Та как да разбера къде да сложа входа за китарата.По принцип има 2 жици с които се свързва грамофона с платката,едната е за захранването ан грамофона,а другата трябва да е тази за звука.Проблема е че тя е скъсана и не знам от къде.Снимки ще мога да сложа най-рано вторник-сряда.Има ли по принцип някакъв пиниз да разбера къде да бодна жака?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преампа е с EABC80, няма EABC30!!!

значи виж от 8-мо краче на тая лампа (броят се отдолу погледнато по часовниковата стрелка) ще има свързан кондензатор, който може би отива към потенциометър или некъв превключвател, ако е към пот от страничния му извод( който не е свързания с маса) сложи кабела към жака, а масата на жака свържи към шасито, ако има само кондензатор, а потенциометърът е свързан на друго място директно свържи жака към кондензатора

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Overdrive-прав си за лампата сега погледнах,извинявам се :P

Готов съм.Намерих задния капак и видях,че 3-те входа/изхода са единия вход за грамофон,другия за магнетофон,3-тия е нарисуван високоговорител,предполагам,че е да се добавя външен говорител.Та свързах китарата в тоя вход за грамофон.Звука като за без пари е доста доволен(като евтино напардяно малко кубе).Лошото само е,че няма тонкоректор,а пък ми идват малко повече високите.Като сложа и дист и става перфектно. :D Радиото е достатъчно мощно за вкъщи.Утре ще пробвам колко може да се надуе.65VA не знам обаче усилвателя всъщност колко е.

 

Благодаря на всички,които помогнаха. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

щом е с една EL84, значи е 3-4вата.

Предполагам говорителя не хубав и е много стар затова звучи така.

Пробвай да сложиш между китарата и радиото нещо което надува сигнала - буустер, преамп, или дист на малко драив и усили радиото почти до край - трябва да изкара як лапов дисторшън.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

щом е с една EL84, значи е 3-4вата.

Предполагам говорителя не хубав и е много стар затова звучи така.

Пробвай да сложиш между китарата и радиото нещо което надува сигнала - буустер, преамп, или дист на малко драив и усили радиото почти до край - трябва да изкара як лапов дисторшън.

Така и направих.Бях ги надул всичко на мах(и радиото,киитарата и диста) и след малко свирене изведнъж зе да свири много тихо.Има един кондензатор преди главния говорител дето май е изгърмял.Възможно ли е да е от него?Или някъде другаде е проблема?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

ти само гледай да не е изгорял гороритела наистина, а звука да се чува от изходния трансформатор, че след 5 мин. ако го държиш така ще замине и изходната лампа и трансформатора

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е от говорителя.Пробвах с друг(от един стар телевизор),но и с него е същата работа.Говорителя си работи и си вади нормален звук(не "пърди"),но се чува адски слабо(трябва да се вслушам за да различа звука който излзиа от говорителя и стриуните на китарата).Държал съм го и доста повече от 5 мин в тва състояние,няма промяна.Възможно ли е да е от лампите и как се разбира кога една лампа е развалена?Отопленията им си работят.Ако някой има някаква идея от къде може да идва проблема да казва. :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.