Jump to content
Българският форум за музиканти

Мога ли да ползвам старо лампово радио за усилвате


bratmito

Recommended Posts

Чувал съм,чер може да се използва старо лампово радио като усилвател за китарата.Може ли наистина и ако да трябва ли да му се правят някакви допълнителни модификации и всяко радио ли става или само определени модели? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

По принцип да. Ще трябжа обаче да си направиш дисторшън и малко промени по схемата на радиото. :) Ако имаш схемата дай я и ще ти кажа какво да промениш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип да. Ще трябжа обаче да си направиш дисторшън и малко промени по схемата на радиото. :D Ако имаш схемата дай я и ще ти кажа какво да промениш.

Аз дист си имам едно педалче.А радиото още не съм го взел,но само питах дали става,за да знам дали да го взимам. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И без да правиш промени по схемата пак можеш да свириш през радиото, или поне аз не съм срещал такова радио, което да има нужда от някаква модификация.Единствената осбеност за която се сещам е че кабела между китарата и радиото трябва да е жак-петица(или тройка).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И без да правиш промени по схемата пак можеш да свириш през радиото, или поне аз не съм срещал такова радио, което да има нужда от някаква модификация.Единствената осбеност за която се сещам е че кабела между китарата и радиото трябва да е жак-петица(или тройка).

За да звучи по добре крайното стъпало ако е с пентод е добре да се постави резистор със съпротивление около 100 ома, така лампата се привежда в режим ултралинеен пентод и звучи по-добре :) .Разделителните кондензатори е добре да се сменят с такива с по голям капацитет. Ако дисторшъна ти е с вграден еквалайзер(както трябва да е) можеш да махнеш тонкоректорите като ги замениш с честотно независима обратна връзка ;) Успех! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И без да правиш промени по схемата пак можеш да свириш през радиото, или поне аз не съм срещал такова радио, което да има нужда от някаква модификация.Единствената осбеност за която се сещам е че кабела между китарата и радиото трябва да е жак-петица(или тройка).

За да звучи по добре крайното стъпало ако е с пентод е добре да се постави резистор със съпротивление около 100 ома, така лампата се привежда в режим ултралинеен пентод и звучи по-добре ;) .Разделителните кондензатори е добре да се сменят с такива с по голям капацитет. Ако дисторшъна ти е с вграден еквалайзер(както трябва да е) можеш да махнеш тонкоректорите като ги замениш с честотно независима обратна връзка ;) Успех! :)

Диста е Boss DS-2.Като го взема ще му направя една фотосесия и ще кажете какво точно трябва да му се барне.Благодаря все пак за информацията :no:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Познавам един пич от Смолян който ползваше

едно старо руско радио с лампи и с негов приател

бяха го преправяли ама нещо дребно де и такъв звук

вадеше направо да не повярваш, а ефекта който ползваше

беше пловдивско производство с марка Рок Мастер който е

от пловдив и свири по от давна помни тази марка

май Веско Койчев /от Бели Зелени Червени/с някви приатели

ги правеше ама не съм сигурен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз гласувам "за" такъв експеримент, но се съобразявайте с мощността на радиото - не вярвам да е повече от 8-10 вата. Да няма после скръбни вести - "след кратко претоварване внезапно ни напусна 8 инчовия говорител xyzyxyx, набор 1922 година" :) За свирене с барабанист няма да стане, но да си свириш вкъщи или да записваш - може!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз гласувам "за" такъв експеримент, но се съобразявайте с мощността на радиото - не вярвам да е повече от 8-10 вата. Да няма после скръбни вести - "след кратко претоварване внезапно ни напусна 8 инчовия говорител xyzyxyx, набор 1922 година" :) За свирене с барабанист няма да стане, но да си свириш вкъщи или да записваш - може!

а 20-25 ватово ще стане ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хммм... защо мдавате такива идеи ...

Сега ще тряябва да се обаждам на бабата да ми праща "техниката" от село ....

И аз си чакам пратката от село :beer: Иначе е ясно,че ще е слабо,на мен ми трябва за вкъщи.Само ме претеснява говорителя дали няма да има нужда от пренавиване или дали няма да трябва да сменям лампите.Само знам,че радиото е някакво българско марка "Ботев". :cheers: Ако това наистина вади приличен звук,това ще е добре при положение че такива радиа хората ги подаряват на циганите,изкупуващи стари електроуреди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

100% ще стане ама няма да е зле да се направи нов преамп по схема от някой Marshall например и да се промени крайното стъпало. Ако радиото е от по-старите с голямо метално шаси, а не с платка ще стане много лесно.

Най-вероятно ще трябва да се смени говоритела, щото тея старите няма да издържат повече от 2 дена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хммм... защо мдавате такива идеи ...

Сега ще тряябва да се обаждам на бабата да ми праща "техниката" от село ....

И аз си чакам пратката от село :) Иначе е ясно,че ще е слабо,на мен ми трябва за вкъщи.Само ме претеснява говорителя дали няма да има нужда от пренавиване или дали няма да трябва да сменям лампите.Само знам,че радиото е някакво българско марка "Ботев". :headbang: Ако това наистина вади приличен звук,това ще е добре при положение че такива радиа хората ги подаряват на циганите,изкупуващи стари електроуреди.

Сори, чак сега видях че си писал, че е Ботев.

Имам опит с няколко такива. Задължително преди да пипнеш шасито виж с фазомера дали не е офазено, щото тея модели имат кофти трансформатори.

Иначе радиото е от нисък клас за времето си, предусилвател с ЕАВС80 и кр. стъпало с една ЕЛ84, супер малък изходен трансформатор=>мощност не повече от 3вт, говорител 6" който е абсолютно слаб и тва е общо взето. Не вярвам да се получи нещо добро.

 

Виж, ако можеш да намериш някой голям радиограмофон или радио от висок за времето си клас като Симфония с тях съм сигурен че ше стане добре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.