Jump to content
Българският форум за музиканти

Мастериране на запис в Америка...


Recommended Posts

Здрасти на всички :)

Ситуацията е следната : в момента с бандата ми записваме първият ни албум и искаме всичко да е както трябва все пак може да се окаже и последния :cheers2:

 

...та почти сме готови с микса на всички парчета и не искаме да "пикаем" на свършеното досега.студието на което се спряхме е :

 

http://mastervargas.com/

 

Не желая да ме упътвате към други студия защото само в това цените са по джоба ни и то след дълги преговори.

 

..така стигнахме до там че ние си направихме мастеринг на една от песните и пратихме същата тази песен зад океана :)

 

първия линк е към нашия опит за мастеринг :

 

http://www.4shared.com/audio/AN_XuoRG/black1.html

 

ето го и този на варгас :

 

http://www.4shared.com/audio/ybqo5vYz/black2.html

 

Питането ми е дали разликата е толкова чуваема или това ще е само загуба на пари ??

 

Предварително благодаря на тези от вас които ще отделят 10 минути за да ни помогнат да направим правилния избор !

 

Цецо

Редактирано от SlipFly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ниските в техния мастер са значително по-стегнати (във вашия това е най-големият проблем), но ми се струва, че са се престарали леко и се усеща липса в тази област. Покрай тази манипулация и вокалите са станали малко по-среднисти от желателното. Целия мастер като че ли е "изтеглен" по-нагоре честотно, средите и високите са по-ясни, но и малко в повече за мен. Не ми допада динамиката му...леко е плосък и липсва живина.

 

Имайте предвид, че повечето мастъринг инжинери правят втори, евентуално трети вариант с цел клиента да е максимално доволен. Тоест нещата които споменах, могат да бъдат оправени в по-късен вариант.

 

Дали е загуба на пари вие трябва да си прецените. Ако цената е приемлива и човека е склонен да поработи още върху мастера то си струва. Ако това ви е представено като краен вариант неподлежащ на промени, не бих казал. По-скоро си поизчистете микса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

определено няма да е загуба на пари

 

втория ми звучи по-добре

 

имам чувстовото, че са добавили някакъв ефект, от който цялостно зазвучават нещата по приятно

 

поне тове е моето мнение

 

надявам се да ви е от полза

 

поздрави и успех с първия албум

Редактирано от Acei
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за бързите отговори, това което каза switched за стягането на ниските и от там липсата на такива най-много ни тревожи на този етап.Но щом казваш че практиката е да се правят 1,2,3 опита може и да стигнем до общо мнение :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много важно е да има добра комуникация между групата и инженера, за да се получи добър резултат и да не се стига до кофти ситуации. Говорете с човека, обсъдете вариантите, споделете мнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм турбо разбирател, нито слушам такава точно музика, но все пак ги чух вариантите и ще си кажа мнението.

На хамериканеца варианта ми звучи по-кашонесто и неприятно. Не ме кефи.

Вашият може да се пипне още, но като отправна точка е по-близо до моя вкус.

 

Все пак имайте много повече предвид мнението на sw1tched, говори много вярно и има опит! Моето е фенско само. :)

 

Поздрави и успех! :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко пари ще ви иска този американец... да не правя реклама на Налбантов, но за рок той си разбира най-добре във форума, свържете се с него ;)

скайп : mitkofen

Сигорно ще ви вземе по малко от американеца, за това ви го предлагам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз щях да предложа Nathan от The Vault, но групата изрично е писала, че не иска да им препоръчваме други варианти. Честно казано малко ме озадачава това, особено след като не е спомената цената. Само искам да ви напомня за добър мастъринг има и в Америка и в Германия и на много други места, не бих се учудил чак толкова и в Зимбабве да се намери, затова пък ви гарантирам, че лош мастъринг има абсолютно навсякъде. В този ред на мисли вярвайте на ушите си, а не на табелка Made in USA. С което не искам да каза, че трябва да го отпишете. Различните хора имат различни търсения и вкусове, но професионалистите могат да се приближат до тези на клиента.

 

Междудругото, ако имате интерес бих направил един пробен мастер безплатно. Не мога да претендирам, че съм мастеринг инженер в истинския смисъл на думата, но тази сфера на звукообработването винаги ми е била интересна, правил съм го и преди и не бих отказал малко допълнителен опит. Плюс това и аз като вас съм гаден метъл :headbang::greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@yellow nEuphoria може да ти се стори странно но немога да ти кажа цена защото както споменах в първия пост сме се договаряли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Добре, че се поотвориха нещата в последно време, че може да се пробват и прочутите западни мастеринг инженери! Има няколко човека и в БГ, които са добри в мастеринга, но не се рекламират много по нашите земи и основно работят за външни (чужди продукции), колкото и странно може би да звучи на някои хора. Както и да е.

 

По принцип за такъв стил е за предпочитане да се мастерира на подгрупи - т.н. "Stem Mastering". В този стил това е обичайна, да не кажа почти задължителна практика и дава много добри резултати! Има много предимства, особено в този стил! Подозирам, че не е мастерирано така, а и щом сте навеждали цената, вероятно инженерО няма да е много навит на още работа - не знам де!

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хамериканския мастър хич не ми хареса. Все едно се е мъчил да постигне звук тип Megadeth през 80-те. А това май хич не е приложимо в случая :)

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето скромно слушателско мнение е да действате при американеца. Вашия опит звучи глухо и неопределено. На пича звука е по- стегнат, и с повече стерео. Може да има кусури, тук по- разбиращите дискутират, но на мен като слушател второто по- ви прилича на мастеринг.

 

Парчето е много добро ! :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Варгас правят техно мастери и са наистина добри там. За метал и рок музика не им се получава на макс.

Преди година мастерирахме при тях платихме си и в крайна сметка избрахме друг мастер (този на дими да е жив и здрав).

Според мен Микса е по-важната част. От кофти микс хубав мастер не става, докато обратното е възможно.

 

Успех с албума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.