Jump to content
Българският форум за музиканти

Pro Tools


P_A_C_H_O

Recommended Posts

Аз си мисля че за последните 3 години хората които са ги писали тия постове тук са си го изяснили това че няма фрий версия на Pro Tools, ака виж датите на постовете ;) ! Иначе какъв е проблема да си позволиш домашен протуулс, LE-то с MBox-a върви между $300 и $500 на ebay, което ако не е по-евтино то поне не е хич по-скъпо нито от Сонар, нито от Logic или дори Live, за Cubase и Samplitude пък да не приказваме...

E сериозния вариянт с HD версията и тежкия рак да - доста повече е, но пък то и от практическа гледна точка не е съвсем предназначено за нуждите на точно домашното студио... Смисъл всеки ли си има в къщи какво толкоз да мушка в тоя рак на веднъж?!

П.С. : Според мен професионалистите в България го нямат този проблем :) ! Greetings!

П.C.2: За 70% от кои точно студия по света говориш? Защото има едни студия а има и други, ако става дума за recording studios вероятно си прав, но ако заговориме за студията в които се продуцират клубни-електронни жанрове ака house, trance, drum'n'bass, dub, ambient, което си е и ако не повече то поне една трета от световната музикална сцена - тогава едва ли ProTools би се оказал стандарта за работа :) ! Лично мнение просто :) !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна относно безплатния ПроТулс. Някои може би помнят, а някои може да не знаят, но преди няколко години имаше орязана (8 канална версия ако си спомням точно) на ПТ, която вървеше безпроблемно на Win98SE с всякакъв хардуер. Даже все още я имам някъде из архивите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гроздето е кисело,когато е високо :)

 

Общо взето в този форум за Pro Tools се изказват едни "капацитети",които никога не са бачкали с HD (TDM) системи, а само са чували и гледали ,че някой някъде нещо правил с Pro Tools.

 

Free Версията е зле - като за без пари - толкова.

LE системите са доста добри и са на добра цена.

Софт Версиите от 7 нагоре са доста добри за работа с MIDI,композиране,редактиране и правене на Демо Проектчета.

 

HD (и по-старите TDM) системи са СТАНДАРТ в Звукозаписа,Смесването и Мастеринга.

...с подходящите знания и умения... и с още малко налична техника,микрофони и подходящо помещение стават Чудеса и се печелят Грамита ^_^

 

...но по-добре не ми обръщайте внимание :whistle:

 

...новите версии на CUBASE са супер - има ги навсякаде кракнати - не са претенциозни за hardware - и на всеки БГ музикант му са ясни :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде пак азбучни истини се изровиха в тема от преди 3 години :icon_shithappens: Дъвкани, дъвкани и предъвквани, изплюти и пак дъвкани :cheers2:

Грамита и Билборд No.1 хитове се правят не само с ПроТулс .

Скорошен пример (преди 2 месеца) е класически запис на Карън Паркс, дебютиращ на Но.2 в Билборд и правен със Самплитюд например, верно Боб Олсън е зад компютъра, което предполагам е предимство плюс още някаква първа немска звукозаписна награда за албум :blush: Хъски Хоскулдс също е със Секвоя.

Още некъв (а и предполагам не само той) ултра мега Билборд 1 тип в кънтри бизнеса използваше Кюбейз.

Така че важно е кой "движи фейдърите", а не на какво - обикновено това е най-удобното за него.

Някои се кефят на ПроТул$, други (вкл. и аз) не чак толкоз, но това май не е от значение за бизнеса ;) Факт е разбира се, че повечето, ако не и всички, големи студия притежават ПроТулз. Исторически ПроТулз е може би първият софт осигуряващ гарантиран брой на траковете така че е повече от нормално да е най-разпространен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...точно това казвам де - във Форума е пълно с Нефенове на Pro Tools (щото не са бачкали и няма как да бачкат с него).

...а това, че Pro Tools e стандарт в звукозаписа, не го прави единствен , естествено е да има и изключения от правилата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eeeeeee ай сиктир вече с този стандарт на работа да го еа :) важно е зад пултното и компютърно устройство, както и Сънчо каза по горе :thumbs_up: А пък самият софтуер на Протулс дреаги негови фенове е меко казано най грозното и криво нещо на вид,/визия кейкуок 4 версия-то Фрий Рйпъра е по красив/ да не говорим, че ако седнеш за първи път на него се чудиш цял час как да вкараш аудио трак, абе изобщо не е никак юзърски, което в днешно време е много важно, пък голяма работа, че е пръв, тва означава ли, че задълженисме до живот да го ползваме. Света върви напред дами и господа и всичко в него също, и затова стандарта за звукозапис да го ,,,,,,,,,,,,,,, нищо няма вечно на този свят, току виш утре от Креатив /да не дава Господ/ направили нещо революционно , тогава кво правим... Креатив е стандарта за звукозапис, след него друго и друго и.т.н.

Като Форд /май той беше/ е един от основателите на лекия автомобил, то Форд ли е стандарта за автомобил хахахахахах :hysterical:

 

P.S. То и СлипКнот ползват Сонар и дори са му рекламни лица, някаде из нас дори имам плакат от Саунд он Саунд, ама не звучът хубаво щото не са записвали със СТАНДАРТА а ? :):thumbs_up:

 

На съседното ми бюро в работата има инсталиран и впрегнат "М бокс про" ама само прах си хваща и не ща да го пипам, нито аз нито колегите ми, ние сме анти стандартни :girl_cray2:

Редактирано от f1_sound
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм чул все още да има Про Туулс, който да работи без продукт на М-Аудио, но мога да ти кажа за обратното - Протуулс, който НЕ работи със продукт на М-Аудио

 

M-Audio Fast Track и последния Про Туулс :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, нещата са ясни - ако искаш да съвместим с продукцията в по-добрите студия (там, дето няма чалга), се налага да имаш и протулс (истински) хардуер. Ако ще си цъкаме само в БГ - не е задължително...

п.с. Имах преди години MixPlus24 версията...ама я продадох, щото не се рентира да имаш играчка за 5000 долара (на старо), и някакви типове с саундбластери да ти обявяват същите цени за "СТУДИО"...

иначе....май пак ще търся HD система....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, нещата са ясни - ако искаш да съвместим с продукцията в по-добрите студия (там, дето няма чалга), се налага да имаш и протулс (истински) хардуер.......и някакви типове с саундбластери да ти обявяват същите цени за "СТУДИО"...

Що...не само Пайнър работят с ПроТулс, но и още няколко чалга студия явно се блазнят от това да казват на медиите (и клиентите си), че са си купили най-скъпото (с всички екстри) оборудване за студио. ;)

А по въпроса за "студията" с криейтивски карти....повечето от тях само си мислят, че са студия (с компютър, 10 канално берингерче и микрофон за $50)... че и даже си мислят, че работят качествено и продуктът им е на световно ниво (познавам доста такива). :thumbup: ...."блажени са вярващите..." :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бизнесът (по принцип, не само звукозаписния) се интересува от две простички нещица:

  • TCO (Total Cost of Ownership) - обща цена за притежание - това е сумата от всички разходи за времето на употреба на един продукт. Това включва разходите за закупуване (цена на лицензи, хардуер и т.н.), разходи за обучение на персонала, разходи за поддръжка, разходи за външни консултантски услуги, загуби породени от временно нефункциониране на продукта (downtime) и т.н.
  • ROI (Return On Investment) - възвращаемост на инвестицията.

Преди да се вземе решение за закупуване на един продукт, би било нормално хората натоварени с вземането на решение да изчислят приблизителната обща цена за притежание на различните варианти, след което на базата на познанията за пазара да преценят каква би била възвръщаемостта на инвестицията при всеки от въпросните варианти.

 

Обикновенно една такава преценка включва доста субективни фактори - примерно "ако закупим Cubase + аудио интерфес вероятно ще имаме по-малко клиенти отколкото ако ползваме ProTools", "ако използваме решение, което не е интегрирано от производителя (както е комбинацията от софтуер и хардуер при ProTools), вероятно ще имаме чести проблеми и това ще води до временно нефункциониране на студиото и съответните загуби" и т.н. От друга страна винаги има и сравнително по-обективни фактори - средната цена на час е ХХ лв, при YY% натоварване на студиото възвращаемостта ще е Z1% ако инвестираме в ProTools, а ако инвестираме в Cubase ще е Z2% и т.н.

 

Винаги има и емоционални фактори - например собственик на студио, който е ползвал и познава добре даден софтуер, естествено ще клони към предпочитанията си, понякога дори без това да има добра икономическа обосновка.

 

С други думи изборът на софтуер/хардуер за бизнес е изцяло бизнес решение с намесата на всичките субективни и обекти фактори при избора.

 

Употребата в къщи е една друга тема - там основен фактор е "намирането" (евентуално закупуването, т.е. цената) на софтуер, цели - дали просто ще се записват някакви опити/демо парчета или целта е съвместимост със студията и/или други музиканти, така че записите от вкъщи да могат да се пратят в студио или на колега музикант, познания и наличие на информация за работа с конкретен софтуер - лесно ли ще се намери информация в интернет как да се ползва даден софтуер или пък дали могат да се закупят книги от които да се научи човек и т.н.

 

Като цяло използването на ProTools за бизнес може и да е обосновано, може и да не е обосновано в България - ако някой е правил такъв анализ и желае поне частично да го сподели, би било интересно, макар че силно се съмнявам някой да сподели такава информация, освен ако не е от другата страна на барикадата - т.е. да продава софтуер и хардуер за студия и да има желание да убеди потенциални клиенти, че ако инвестират пари в ProTools ще имат по-голяма възвръщаемост отколкото ако инвестират примерно в Cubase (не знам защо сме го захапали тоя Cubase, аз лично предпочитам и съм си закупил Samplitude). Разбира се едно такова убеждаване трябва да е базирано на цифри, а не на емоции.

 

До този момент нищо не съм споменал за удобство на употреба и т.н. - това от гледна точка на бизнеса е сравнително маловажно - дори ProTools да е най-трудният за употреба продукт, ако носи най-голяма възвръщаемост, естествено че ще бъде избран. Това също е доста субективно - с опознаването на софтуер, човек започва да свиква и става доста продуктивен, независимо от това дали има недомислици с потребителският интерфейс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...дори ProTools да е най-трудният за употреба продукт...

 

 

...най-лесния,стабилния и качествения е :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала за фенството :godbless:;)

Така трябва :whistle:

 

...като разбира се не съм съгласен, защото съм фен на друго :punk_guitar:

 

А адаша споделя точно моите мисли по въпроса са софтуера/вноса/износа/бизнеса със семки/боза/банички и т.н.

 

Ай наздраве с едно Скопско.

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен диспутите в стил "еди кое си vs. еди кое си" са приказка без край, винаги е имало и винаги ще има и за и против в такива теми (напълно нормално според мене!) и това не е само по отношение на Pro Tools и дори не е нещо което само тук на този форум се е появило...

На мен лично обаче би ми било наистина нтересно да прочета лична оценка за Pro Tools (тъй като за него все пак е темата!) от човек който работи с такъв. Нямам впредвид представяне на функции и правила които така или иначе са написани в правилниците или представяни в туториали, просто да напише човека личният си опит или мнение, какво му допада и какво не (по-обективно разбира се ако е възможно!), не да си говориме само за това защо някой друг го ползвал или не го и от това да вадиме заключения...! Please ;) ?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.