Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене на тремоло


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

  • Отговори 122
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Здравейте, отново!

Реших да споделя един ефективен начин за развиване на бързина и контрол , който поне при мен действа.

Упражнението е едно единствено и постепенно търпи развитие.

Та направете следното:

1. Метронома го сложете на темпо 50

2. Само на една струна свирете 16-тини , 2 такта (тоест 8 пъти по 4-ри 16-тини , с други думи запълвате 8 клика на метронома ). Най-добре е да свирите хроматично (по 4-ри съседни тона с лявата ръка).

3. След като се убедени, че няма напрежение при свиренето на горното упражнение и се чуствате уверени че се справяте добре , тогава всяка последна група от 4-ри 16-тини заменете с осем 32-ни (тоест два пъти по бързи ноти). !!!Внимание!!! Това се прави само веднъж на два такта , поне на този етап!!!

4. След като се убедени, че няма напрежение при свиренето на горното упражнение и се чуствате уверени че се справяте добре , време е да замените всяка ВТОРА група от по 4-ри 16-тини с осем на брой 32-ни.

Идеята е след известно време изяло да замените 16-тините с 32-ни.

Когато достигнете това ниво , време е да рзаделите тактовете (в случая са два) по равно между две съседни струни. С други думи , първите 4-ри групи от 16-тини на 6-та струна , а втората група на 5-та струна. След което пак работите по точки 2, 3, и 4-ри, докато сте убедени че се справяте убедително и без усилие.

5. Ако всичко върви гладко дотук, може спокойно да опитате да усложнявате упражнените , като сменяте струната на всяка група от по 4-ри 16-тини , да вдигате темпото и т.н. ...

Смятам че при полагане на системни усилия и воля резултата ще е на лице. Задължително се придържайте и към съветите дадени от AXE за самата технология на тремолото , ако ви е удобно движението да идва само от пръстите още по добре ....

МЕТРОНОМА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН!

По натам ще постна ноти и аудио , но в момента нямам такава възможност.

Успех!!!

;););):) Ще се пробва! Мерси!

 

/пс: Напомня на метода на г-н Петручи! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

btw това което е написал DeathZone , смисъл за това упражнение, го казва всеки голям китарист или поне такъв които е свирил малко повечко време...нищо ново :cheers::cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Да споделя нещо, което наскоро (пре)открих за себе си.

Понеже напрежението в ръката се натрупва бавно (но сигурно :D ), свиря 1 минута без прекъсване. Накрая спирам изведнъж, задържам малко в това положение и си отпускам ръката напълно (posing :) ). Така открих че дори в ниските темпа ми се натрупва напрежение, което не забелязвах и което след това ме спъва на високите. Свалям темпото докато усетя че в края на тази минута се е натрупало много малко напрежение и започвам да работя в това темпо, като много внимавам да си държа ръката отпусната. В един момент започвам да го правя без да ми се натрупва напрежение, продължавам да го свиря така още известно време, за да може да ми се изгради навик да го свиря по този начин. След това качвам малко темпото (с 5 bpm) и пак така :D

 

Важно е и да се свири с доста силна атака. Като се научиш да свириш бързо и силно, винаги можеш да приложиш и по-лека динамика на същата скорост, но обратното не е вярно :D

 

Успех на стържещите :guitar:

 

:)

 

 

 

П.П. Абе знам че като се ъп-не някоя тема и всеки се чувства длъжен да пише в нея, даже и да няма кво да каже :D , ама ... не е задължително ;)

Редактирано от AXE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

това с напреженитео в китката е голям ташак, аз понеже се учих да свиря сам, и никой не ми спомена тия неща сега ми е много трудно да си налагам да свиря отпуснат, защото след около 30 мин напрежението почва да си казва думата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Ето малко и от мен...звука няма да го коментирам...все пак е от една програма за ефекти дето е 2 мб :green: Тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз с метроном, без да свиря нищо смислено издържам някак си до 250, нагоре не знам защото метронома ми е до там, но едва ли ще мога да изсвиря нещо смислено на тая скорост, сега свиря едно дето е на 235 и ми иде бая бързо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен полетът на бръмбара е доста полезен за развиване на пикинга и координацията между двете ръце. Вярно, че е банален и малко досаден за свирене, но си заслужава човек да му отдели известно време. Важното е да се свири с метроном и разбира се да се започва със скорости, при които тоновете са пълноценно извлечени и има минимална пауза между тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хващаш мейн тийма на Пълп Фикщън и стържиш докато излетиш .... :happy:;)

Аз не съм се засичал досега ама е добра идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен полетът на бръмбара е доста полезен за развиване на пикинга и координацията между двете ръце. Вярно, че е банален и малко досаден за свирене, но си заслужава човек да му отдели известно време. Важното е да се свири с метроном и разбира се да се започва със скорости, при които тоновете са пълноценно извлечени и има минимална пауза между тях.

О да! колега полета на бръмбъра е много полезен в насока хипер ускорение ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се извинявам за офтопика, но все си мислех, че тремлото е това което като опънеш струната не ти прави квичащ звук ми един такъв мн висок пронизващ. По принцип с обикновен усилвател става квичащ, а се чудех с какво се прави такъв ако сте чували на Slipknot - Duality където опъват струните се чува 1 такъв мн висок пронизващ звук.

 

А по темата аз си засичах правя максимално 6 в секунда което значи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.