Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене на тремоло


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

А я кажете каква ви е точно техниката на стъргане. Демек как ви е разположена дясната ръка, китката, пръстите и ала бала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 122
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

А я кажете каква ви е точно техниката на стъргане. Демек как ви е разположена дясната ръка, китката, пръстите и ала бала.

Както ти е удобно... наистина- техниката на един човек може да е съвсем неудобна на друг и т.н.

 

В един момент когато позадобрееш, ще усетиш, ако нещо не е наред и ще го коригираш, за да ти е удобно. Но като цяло най-важното нещо е да ти е удобно и лесно да свириш дълго време без да те заболява ръката. Тва е правилно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз едвам успях осмини на 100.

Не е най-важния критерий тремолото за бързо свирене , но има значение определно.

Не знам за осмини ли говориш или 16-тини , защото аз спокойно свиря 16-тини с тремоло при темпо 100 (четвъртини за минута), но изобщо не мога да кажа че това ме прави бърз китарист , напротив имам се за доста тромав и непохватен и ми се налага всеки ден да бича , като идиот за да имам някаква посредствена форма. Имаше период в който свирех 16-тини при темпо 120 но съм мноооого далече от бърз и техничен китарист ....

Та така .... според мен е важно добре да усещаш мускулите на цялото тяло , особенно на дясната ръка (най-вече китаката) , като по този начин можеш да постигнеш максимална бързина без да се стягаш. Контрола е всичко :D))))

Редактирано от DeathZone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки може да бъде научен на това, ама не е лесно. Питайте AXE, той ше ви разкаже за неговото развитие с тоя проблем ;)

:D

 

Това си е много важна техника. Основното упражнение е (много изненадващо ;) ) свирене на тремоло с метроном, като двете най-важни неща, за които трябва да се следи са:

-да няма никакво излишно напрежение по тялото и най-вече в предмишницата и пръстите на дясната ръка

-да се свири с минимална амплитуда на перцето

 

Важно е също така всеки удар да е силен и ясен и тремолото като цяло да звучи равно (ударите да са с еднаква сила и да звучат като изстреляни от машина ;) ). Хубаво е всеки 4ти удар да се акцентира, за да се придаде организираност ;)

Много полезно е по време на упражнението да спреш в произволен момент, просто застиваш и се отпускаш. Така откриваш къде ти се натрупва излишно напрежение и после внимаваш за него.

Друго полезно нещо е да правиш ударите без темпо, много бавно и се концентрираш върху напрежението, амплитудата, силата на удара и т.н.

Още едно полезно ;) е да натискаш бавно върху струната, без да правиш удар, като контролираш натиска и се стараеш да намалиш излишното напрежение.

 

Няма смисъл да се зориш да свириш по-бързо отколкото можеш - само се дърпаш назад така. По-важното е тремолото да звучи, отколкото да е бързо и мазало, че и неритмично :D

 

И естествено е хубаво нещата още от началото да се прилагат в рифове и песни, където се сменят заглушени ноти с акорди и т.н., щото някои хора( :D ) имат тенденцията да се увличат с упражненията и после да се псуват :green:

 

За протокола: аз в момента съм на 140 на шестнайсетини.

 

Ако се сетя нещо друго, ще пиша.

 

Айде стига съм се правил на професор :green:

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сори , мнооо съм тъп , за 32-рини говорех , демек между два клика 8 удара .... ебаси колко съм зле ...... демек 16-ти при темпо 200 , май така идва ....... сега се мерих :)

Редактирано от DeathZone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже нищо не можах да обясня ето тук записах малко пилене , мисля че се водят 32-ни Click Here

 

Това , което написа AXE напълно съвпада с моето виждане по темата .... успех на пилещите ..... но разберете че това не ви прави добри китаристи

 

:):):)

Редактирано от DeathZone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да се обиждате, но за протокола имам друго виждане върху един проблем: дали да си движим пръстите на дясната ръка ?

Движението като цяло идва от китката. Аз обаче открих, по късно и учителят ми го предложи като вариант (без да ми казва, че е правилно и да ми го натрапва), но познавам хора, за които следната техника е предимство и улеснение. Ако приемем, че държим перото с палец и показалец, движението на тези два пръста (без да движим китката) спестява движения и ми увеличава бъзината. Единственото, което движим (освен пръстите), е предмишницата - нагоре и надолу, за да достигаме отделните струни, което само с два пръста е невъзможно. Не искам да съм новатор или революционер, но на мен ми е много приятно и лесно да свиря по този начин на една струна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В старата ми група басиста ползваше техниката, описана от NitroBGA, за да свири по-бързите партии. И аз съм пробвал на китарата, ама ми идва малко трудно. Нека още някой каже, дали тва е по-правилно (според него) и дали има смисъл да почвам да я мъча тая техника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мога да си представя как се свирят 16-тини на 200 бпм примерно с движение от пръстите :) Доколкото знам най-бързо става ако движението идва от лакътя, но тогава трудно се контролира и като цяло е неизползваемо, освен ако наистина не свири човек само на една струна. Най-бързото тремоло от китката, което досега съм постигал е 16-тини на 208 бмп, ама не мога да свиря с дясната ръка толкова бързо :) Иначе на 200 се справям горе-долу:

 

Flight of the Bumblebee

 

Тва го бях записвал по друг повод, ама няма да пропусна възможността да го постна и тук :green:

Редактирано от chacho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мога да си представя как се свирят 16-тини на 200 бпм примерно с движение от пръстите ;) Доколкото знам най-бързо става ако движението идва от лакътя, но тогава трудно се контролира и като цяло е неизползваемо, освен ако наистина не свири човек само на една струна. Най-бързото тремоло от китката, което досега съм постигал е 16-тини на 208 бмп, ама не мога да свиря с дясната ръка толкова бързо :) Иначе на 200 се справям горе-долу:

 

Flight of the Bumblebee

 

Тва го бях записвал по друг повод, ама няма да пропусна възможността да го постна и тук :green:

:):);)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пре**а ми се кабела, тия дни може да запиша и азе тремоло...

 

Ей тоя пич Ако наистина пиква с такава скорост...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поредната тема за олимпийци. :godbless:

 

Всъщност на кое викате "Свирене на тремоло"? Просто ултра бърз пикинг? Щото аз какво ли не мислих. С педал-ефект тремоло, с тремоло ръчката, етц... :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да се обиждате, но за протокола имам друго виждане върху един проблем: дали да си движим пръстите на дясната ръка ?

Движението като цяло идва от китката. Аз обаче открих, по късно и учителят ми го предложи като вариант (без да ми казва, че е правилно и да ми го натрапва), но познавам хора, за които следната техника е предимство и улеснение. Ако приемем, че държим перото с палец и показалец, движението на тези два пръста (без да движим китката) спестява движения и ми увеличава бъзината. Единственото, което движим (освен пръстите), е предмишницата - нагоре и надолу, за да достигаме отделните струни, което само с два пръста е невъзможно. Не искам да съм новатор или революционер, но на мен ми е много приятно и лесно да свиря по този начин на една струна.

Това е хитро... все пак техниката на Malmsteen се базира на това :godbless:. Както той казва "Short effective movements"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много готина тема! Ами аз първо се срещтнах със тремолото в едно парче май криминале се казваше, на такси от саундтрака. Обаче ми беше супер трудно да го правя и затова си изтеглих този урок tuk ( Съжалявам ако нарушавам правилата давайки линк) Та урока се казва (CBT GUITAR LESSONS) Riff Interactive - Speed Techniques. Страхотен е и го препоръчвам на всеки. Айде със здраве, и дано съм помогнал :godbless: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.