Jump to content
Българският форум за музиканти

За латенцията


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

Закъснението при цифровата обработка не звуков сигнал винаги е на лице. Ако записвате например при честота на дискретизация 44100 Херца, то в компютъра всяка секунда постъпват 44100 числа (от -32768 до 32767 при 16 битов запис), които представят напрежението на записвания сигнал, който подавате на аналоговите входове на картата. Разбира се, те не постъпват едно по едно във вашата програма за ефекти в реално време, ами вместо това на пакети по 32, 64, 128, 256... числа наведнъж, които се съхраняват във входния буфер на вашата звукова карта, и след като се подадат на софтуера, буферът се запълва с нов пакет числа. Това въвежда някакво закъснение(например за 64 - числов буфер и 44100 Херца честота се получава

( (1/44100) *64) = 0.00145 секунди, или 1.45 милисекунди. Това означава, че звуковата ви карта събира "кошницата" с числа, и ги подава на софтуера на всеки 1.45 милисекунди. Ако приемем че при изхода нещата седят по същия начин, то получаваме 2 * 1.45 = 2.90 милисекунди закъснение. За да е на лице толкова малко закъснение, трябва да разполагаме със звукова карта, способна да работи добре със 64-семплов буфер без да пука или пропуска пакети, а също така и с някакъв специализиран драйвер, който да работи директно с буферите и, а не с некадърните уиндоуски драйвери. Значи вече имаме вход и изход. Сега остава да сложим в тази схема и ефект. Жсички ефекти с изпълняват от процесора на компютъра, и пазят резултатите от изчисленията в паметта (РАМ) на компютъра, което означава, че това, колко време ще е необходимо на Guitar Rig, например, за да ви изчисли ефектите зависи от скоростта на вашия процесор и оператиона памет. Това е най-голямото закъснение в цялата верига, ако приемем че наистина звуковата карта е способна да постигне 2.90 милисекунди. С около 2 Гигахерцов процесор, закъснението, което ще въведе Риг-а, понаблъскан с повечко ефекти ще е около 3-5 милисекунди, значи станаха приблизително 4 + 2.90 = 7.90 милисекунди - все едно свирите с истински ефекти, и седите на малко повече от 2 метра от кубето(скоростта на звука е около 344 метра в секунда(2 метра - 6 милисекунди)). За съжаление много малко компютри могат да постигнат толкова малко закъснение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ефтиме ти ме гръмна :D

Много си в час майна :( /напред с материала си/

Доста неща ми се изясниха мерси :)

Редактирано от f1_sound
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз да питам тогаз колко са допустимите стойности...... нормалните закъснения . Все пак човек не може да "хване" толкова малки закъснения ... ама до колко малки става въпрос . Някой да е запознат?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трудно се хващат под 30 мс.

:godbless: Не мисля така ... На 5 мс. като свиря примерно Wishmastour , се усеща как ми закъснява солото ... Много лесно се усеща и 3 мс. също.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трудно се хващат под 30 мс.

:godbless: Не мисля така ... На 5 мс. като свиря примерно Wishmastour , се усеща как ми закъснява солото ... Много лесно се усеща и 3 мс. също.

Прочети пак първия пост :beer:

 

Тези 5 мс са +5мс на цялата друга латенция.

 

А колко "се усещат" е субективно явление, което при всеки е различно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е възможно да усетиш 3-5мс латенция! Тва означава да усетиш "латенцията" от звука когато си точно пред колоната и когато си на метър-два от нея...

 

абе замисляйте се малко бе! :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как ще се усеща 3 или 5 мили секунди това е невъзможно :godbless:

RockMan2005 сложи пред някое парче точно 5 мили секенди въздух

и го пусни нищо не се усеща :beer:

Редактирано от f1_sound
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2-3ms се усещат с пикове- ако едитнеш един wav файл и сложиш два пика на такова разстояние, ще ги чуеш, но тва да стане при смислен звук, особено музика, където дори атаките обикновено са доста по-големи е абсурдно да се говори за осезаемо разместване при такива времена

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, управляваш!!! :rolleyes:

 

Аз точни тестове не съм правил, но границата, на която почвам да усеам малко латенцията, е някъде около 10-20 мс. Зависи. Като добавим към нея гореспоменатите константи пак се получава каквото са писали хората преди мен. Мисля, че никой от нас не лъже. :D

 

П.П. На 3 или 5 мс ако усещаш латенция сигурно си бил статист в Матрицата, ако не и дубльор на Нео... :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3-5ms - това са 3-5 хилядни от секундата! :rolleyes: Забравете да усетите такава латенция - слухово никаква разлика.

Всъщност, 7thString е дал добър и онагледяващ пример. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тая връзка, някой знае ли какво точно отмерва Latency Settings на ASIO драйверите? Имам една такава настройка, където мога да го наглася на минимум 2мс, но през някоя друга минута се получават разни артифакти ако съм набичил ефекти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тая връзка, някой знае ли какво точно отмерва Latency Settings на ASIO драйверите? Имам една такава настройка, където мога да го наглася на минимум 2мс, но през някоя друга минута се получават разни артифакти ако съм набичил ефекти...

Според мен това вече зависи и от това колко може да ти преглътне процесора и рам-паметта . Аз максимума , който съм докарвал на гитар рига е 0.4 мс , ама най-якото е , че единственото , което тръгна е онзи Marshall JTM800 ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък си мислех, че това е целия лууп от входа на картата до изхода :P явно всичко е реклама... то може да се измери, бтв и ся точно тва смятам да направя :P

 

Резултат- при еди колко си МС зададени в настройките, латенцията е двойна. Начи като си избереш 4мс, звука излиза на 8, като избереш 2- 4... не зависи нито от ефектите, нито от процесора- картата стриймва с такава скорост и очаква всичко да се върне обратно в този интервал

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък си мислех, че това е целия лууп от входа на картата до изхода :P явно всичко е реклама... то може да се измери, бтв и ся точно тва смятам да направя :P

 

Резултат- при еди колко си МС зададени в настройките, латенцията е двойна. Начи като си избереш 4мс, звука излиза на 8, като избереш 2- 4... не зависи нито от ефектите, нито от процесора- картата стриймва с такава скорост и очаква всичко да се върне обратно в този интервал

Каква е постановката, която използваш за измерване ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.