Jump to content
Българският форум за музиканти

Пускането на нов албум за свободно слушане


Recommended Posts

А който желае да си седи в студиото, да твори гениални продукции и никога да не се мерне пред публика - да се отдаде на благотворителност и да го прави 'за идеята'. Но тук не беше ли раздел за бизнес?[/i]

 

Една банда с професионално отношение към музиката трябва да може да свири на живо - това е факт.

Но не виждам защо това и забранява "да твори гениални продукции" в студиото?

 

Колеги, не всичко е rock'n roll, има музика, която звучи достатъчно зарибяващо и в домаша обстановка и не намирам за погрешно основния продукт на някой изпълнители да бъде ориентиран в тази насока. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 49
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Хм, пускането на албум за свободно слушане се наложи от съвременните условия на пазара. Звукозаписните компании от години се оплакват от кризата в продажбите на ЦД-та на всякакъв вид изпълнители, именно поради нелегалното сваляне на музика. Знаете за войната на много изестни изпълнители преди време срещу Напстер, за това че го направиха платен даунлоуд, но в крайна сметка не загубиха, и самите изпълнители и техните издатели разбраха, че ако не е Напстер ще е друг и за това за една група или изпълнител е по-добре да си пусне пусне албума за официално слушане (на за даунлоуд!) на качество приемливо за запознаване на публиката с албума, отколкото да му се сваля на мп3 с добро качество и флак и да се правят нелегални копия. Защото свали ли се албума в мп3 формат, вкара ли се в мп3 плейъра или iPod-a този албум няма и да се купи на материален носител. А пък самия факт, че албума официално е пуснат от изпълнителя, може да се тълкува в полза изпълнителя, че един вид се прави подарък на феновете...пък и така се създава положителна нагласа да се купи албума.

След това ако пък ако песните от албума са се харасели на публиката, тогава ще се търси по-доброто качество - я да си купи диск, я да го свали на мп3/флак с добро качество. В БГ никой не смята за нужно да се дават пари за дискове от по 15-20-30-35лв, защото в БГ това е излишен разход за глезотии и лукс, БГ фен не е е научен да дава пари за музика (после пък се чудете защо няма хора по БГ концертите..?), безпаричието, и т.н. ..тук ще кажат някои, "но аз си купувам дискове и плочи", - ОК, но ти едва ли не, си един от десетките "прекарали се" да датат пари, след като го има безплатно по торент тракерите. Предполагам, че и в другите срани не е по-различно, но като цяло знаете, че в БГ продажбите са минимални в сравнение с други страни.

Тък може да сравня, онлайн слушането със слушане от диск/плоча, като четенето на една книга от PDF/MS Word или да си я държите в ръката...Вие как предпочитате?...

Не мисля, че с пускането за онлайн слушане, изпълнителя си прави сепуко или ще остави гол бизнес продукт...напротив, така само се засилва интереса на публиката. Много изпълнители станаха известни и подписаха договори с издатели само от пускането им за свободно слушане, а пък утвърдилите се групи привличат повече хора на концертите, където може да си купи албума и друг мърчъндайз. Купувал съм си албум на изпълнителя само заради изпълнението му на живо, а така и заради самата облжка на диска...

Има нещо варно в това, че сега прходите идват от концерти, не от самия албум..е има и групи, които не изнасят концерти, но пък продват, но те не са много. В днешно време една група трябва да се скъсва от свирене по концерти за да стане популярна, а за да доидат хора трябва да знаят за какво отиват и какво ще слушат и гледат, и точно за това е ютуб, майспейс и свободното слушане...

В някой случай, предпочитам да дам пари за един концерт и от там да си купя я диск, я тениска, където знам, че част от парите отиват директно за групата, а не за издателя-гигант, които само следи кои изпълнител колко продава и гледа да изсмуче колкото се може повече печалба от него...е но пък знаем, че без голям издател, няма голями концерти, не достига до повече хора, няма силна промоция, в сравнение с малките издатели или самиздат...за това всеки изпълнител предпочита преместване при по-голям издател където възможностите са по-големи...

Друго нещо, което пазара го налага е издателите да направят самия продукт/албум/носител да е интересен за публиката (качеството на самия музикален носител е за друга тема) - дали ше сложат плакатче, готина обложка, бонус ДВД, стикерче, нашивка, тениска, холограмка, перца, миризливи кърпички, грим и т.н. е бизнес стратегия на издателя, но това определено повишава интереса, защото хорат искат "подаръци"...и именно един такъв вид подарък е пускането за онлайн слушане. Повиши ли се интереса се повишават и продажбите. Така, че пускането за всободно слушане ще става част от новите мизикални бизнес правила...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

хах, @ Бицев не бъди злопаметен, но оцени и факта, че не съм излязъл от сферата на теорията, за която мога дори само да предполагам, защото ми е интересна. Практиката в България продължава да е далеко от красотата в бизнеса :dance: и смели идеи са повече от опасни. Не съм на различно мнение от преди, но! ако трябва да предъвчем различията в полза на поредния успешен за размерите ни фестивал - аз лично съм готов :) Всичко това пиша в темата, защото :

- трябва да послушаме двете супер точно изказани мнения. Бицев каза къде е комерсиалната сила на концертирането, а колегата Пакомиров много точно определени психологията на потребителя ;)

Slacoth - я кажи, лично ли си заинтересован в стриктното самоубеждение в "сепуко теорията"? :offtopic-001: Ти си шернал в майспейса ви нещо. Притеснява ли те лайв-а?

Не мога да повярвам, че мога да получа удоволетворение от банда, която не концертира - ако не съм бил на нейн лайв или не съм гледал видео лайв пърформанс в интернет. Спомням си как се зарибих по Пърл Джем само заради Пинк поп лайв от началото на деветдесетте, където Еди скача от телекран в публиката, басмена се въргаля по земята, заундът е жесток и.. и... После си взех албума "Ten".....

Редактирано от Babyface Bob
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бай Д'ъ Уей... последно време се правят доста кинти от продажба на албуми в формат Guitar Hero (и там подобните му игри), и лично според мен е само въпрос на време да изкочи някоя нова технология която да измести Мп3 формата въпреки компактността, и сравнително доброто качество (няма да се учудя ако децата ми ходят по улицата с електроди в мозъка :offtopic-001: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Slacoth - я кажи, лично ли си заинтересован в стриктното самоубеждение в "сепуко теорията"? :offtopic-001: Ти си шернал в майспейса ви нещо.

 

Колега, остави ме мене, аз кво съм шернал си е моя и на издателя ми работа.Освен това се занимавам с музикалния си проект крайно рядко, и признавам си изключително несерйозно. :dance:

Не ме приемай, като противник на твоята гледна точка, защото не съм.

 

Другото нещо, което бих искал да уточним е относно "сепуко теорията" - според мен се посяга на емоционалния заряд в музиката, не ставаше въпрос за пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих искал да споделя, как постъпихме ние.

Албумът ни е за свободен даунлоуд в нета от доста време, при това пуснат от нас.

По-важното за нас е, не приходите от албума като цяло, а по-скоро разпространението му.

За промоцията ще пуснем 100 матрични бройки, за ценители .

Последното ще стане ако тъпите п**ки от министерството на културата не ни загубят пак документите......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен пък ми беше най-благо когато си презаписвах касетки едно време и си купувах лепенки и нашивки на любимите банди.Сега ме мързи да си дръпна новия албум, еле па да си го купя.Ужасното пренасищане и достъпността убиват насладата.Някой да помни как чакахме нова година за банани и портокали и как сега ги мързи да си купят от магазина до входа?Е същото е.Ми нека си качват албумите в нета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата тук е много близка като дискусия с другата за свалянето на музика от торент-тракер сайтове.

Има банди които правят влшебни продукции в студио или пък композитори за филмови музики, на които ще им е трудно да излязат лайв с целия антураж, камо ли пък турнета да правят с OST-а, промотирайки филма, който също може да се дръпне. Вълшебни продукции в студио стават и от не толкова добри даже откровено бездарни изпълнители. Някъде във форума се мяркаше една такава тема с връзки към съответни клипове в ютюбата. Значи на живо си е доста определящо. Останалото - кой колкото даде: един вид електронния вариант на уличния музикант "на шапка"!

Е, кое му е лошото?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единствената "виртуална", "самодостатъчно - постигната" продукция, включваща стандартни инструменти, за която се сещам точно сега за пример, е тази на нашия съфорумец г-н Налбантов! :)

 

"Виртуалните музиканти на шапка" са като Чарли Шийн - като не го взимат за филми вече, се снима в сериали ;):greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

..."ужасното пренасищене" води до голяма конкуренция, а също и до търсене на нови начини за разпространение и продажби...

...някои изпълнители смятат CD-то като вече изчерпан носител и за това прибягват към други начини за разпространение на албумите си...така, че може само да гадаем какво ще ни предложат технологиите...музикалната индустрия се променя и нагажда, и търси нови начини да ви вземе паричките като потребители така че и вие да останете доволни.....да, вече не е като едно време...плочи, касети, компакт дискове, мп3-ойки - всичко ще е отживелица...

Така, че пускането за свободно слушане е най-малкото което би трябвало да се направи и ще стане задължителен маркетингов ход...

...междувременно ще се увеличи и броя на изпълнителите, които ще пускат албумите за свободнен даунлоуд...ето и един пример .....друг пример е и с DVD-то на NIN пуснато за свободен даунлоуд (бел.:и в двата поекта участва Трент Резнър от Nine Inch Nails) ... мисля, че и Radiohead пуснаха последния си албум за сваляне на цена "кой колкото прецени, че трябва да плати" за албума...

..все пак изпълнителите трябва да получават някакви пари за албума, така че ходете на концерти и подкрепяйте любимите си групи.....a и насладата да намериш нещо ценно в морето от музика също е хубава...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

има една максима - това което нищо не струва в общи линии потребителя не го тачи защото не е дал нищо от себе се. Ако дадеш някой лев тогава вече си наясно че си придобил нещо което е твоя собственост и отношението е друго. Това е елементарна психология.

 

Ние също разпространяваме нашата музика безплатно, но това няма да е за дълго. Ако искате да бъдете ценени като музиканти трябва да си знаете цената.

 

Пример - даваш 20 лв и получваш диск на банда дето те кефи, хепи си. Пример 2 сваляш дискографията от нета на банда дето те кефи - нямаш място на диска, триеш и не ти дреме щото пак ще свалиш, няма стойност за теб продукта.

 

Поздрави

Алекс

Редактирано от vhcs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Много интересна тема.

 

Към казаното досега искам да добавя няколко неща:

 

- Забелязва се тенденция за 'креативно' определяне на цената на албумите - например даването на възможност на потребителя сам да реши колко да плати за албума. Това е много интересен подход, защото оставя моралната дилема в ръцета на фена. Тоест, на всеки що годе разумен човек му е ясно, че правенето на музика струва ресурси и не може да е безплатна, и така всеки фен реално трябва да си реши сам за себе си уравнението финансови възможности/лично удволетворение от подкрепата на любимия музикант.

 

- Дори като говорим за съвсем безплатно сваляне на албуми и песни, трябва да се стремим накараме потребителя да 'заплати', давайки информация за себе си. Това например може да е e-mail адрес или някаква друга форма, която дава възможност за следене, къде точно географски е разположен. Така, с натрупването на тази информация, музикантът може да планира с по-голяма точност, къде е най целесъобразно изнасянето на концерти.

 

- Също така, артистите така имат възможност за непосредствен контакт с феновете си. Щом пишете в тоя форум, няма нужда да ви разправям в какви времена живеем и колко е важно онлайн присъствието. Присъствах на един семинар, където се говореше за такива неща, и един от заключителните съвети към музикантите беше "Правете не само музика. Правете Интернет."

В този ред на мисли, ясно е открай време, че хората плащат най-вече за ценности, а не за продукти, и създаването на съдържание online e може би най-силния начин, който сме имали въобще.

Редактирано от Stone Free
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.