Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампи срещу Транзистори


А сега?!  

55 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Поредната "битка" между големите стъкленици и по-малките им силициеви "събратя" :punk_guitar: . На вашето внимание два семпъла. Единият записван с DIY лампова глава с преамп по схема MESA D.R. a другият със симулацията на въпросният преамп изградена с полеви транзистори известна като Dr. Boogie включен в RETURN-a на същата. Тоест и в двата пауър ампа е един и същ, кабинета също - 1х12. Микрофон On-Axis между центъра и периферията на 10см от говорителя. Единствената пост-обработка са фейдовете в началото и края.

 

Sample 1

 

Sample 2

 

Ако за някой представлява интерес, може да отговори на анкетата, а верният отговор - в петък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз гласувах за първият семпъл.Тъй като изобщо не ми е ясно как трябва да звучи един лампов преамп и как един транзисторен,карам според представите ми.Да кажем,че в моите фантазии първият семпъл е с "лампов" звук,без да съм наясно защо.Дори да греша,пак оставам на мнение,че първият запис звучи малко по-добре,каквото и да означава това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според мен втория е ламповия,освен ако не е направено умишлено нещо с настройките за да е по-объркващо.Но и така да е,ако второто е Dr.Boogie,то звучи наистина много добре.

Редактирано от bratmito
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Aaaa Abbath протестира!Не можеш да ме убедиш, че крайното няма значение за общия звук.Аз под лампов звук, който наистина се различава от транзисторния разбирам изцяло лампова глава и изцяло транзисторна такава.И съм сигурен, че ако пуснеш някой DS-1 през транзисторно крайно и през лампово такова ще има разлика.Единия ми китарист често ползва транзисторен ефект през чистия на месата и повярвай ми хич не звучи транзисторно.Ако ще сравняваме симулации vs. лампи нека да е 100% на 100% (примерно някой Line6 :cheers2: )

 

едит: иначе гласувах за първия (че е лампа).

Редактирано от Abbath
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не ми отваря семплите..,абе и аз съм на мнение ,че крайното е по определящо,имам Маршъл Артист с транзисторен преамп и лампа крайно и ми звучи доста по добре от велвстейт сериите,отделно през ретърна ползаш само крайното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да преценя кое кое е, не познавам апаратурите, а и не разбирам от хай гейн и не знам какво да слушам, за да чуя евентуалните разлики

 

Но иначе, във връзка с поста на Abbath, ламповото крайно стъпало е това, което почти изцяло прави хавата при ламповите апаратури. Иначе, що се отнася до драйв, има един куп солид стейт и хибридни педали, които вадят страшен драйв и по нищо не остъпват и на най добрите лампови такива, макар и да са леко по различни (лично аз предпочитам педали пред апаратурни драйвове, по гъвкави са за работа). Но типичният звук идва в по голяма степен от крайните лампи ( не че и преампа няма значение )

 

Преди време бях пуснал подобна анкета, където всички масово объркаха драйв от Boss GT5 със OCD, само защото и двете бяха пуснати в прилично лампово стъпало.

 

Поздравления за темата, много обичам такива, ще чакам отговора с нетърпение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заради леко излишните ниски на първия семпъл гласувам за втория. Донякъде може би защото точно тези ниски ми напомнят за всично транзисторно около мен :tomato:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ужас! Много съм зле! :girl_cray2: По принцип много се радвам на такива теми и ги следя с интерес, но в случая съм абсолютно безпомощен :tomato:

Мнооого ми е трудно от тези рифове да се ориентирам.

Ще чакам крайният резултат с интерес.

 

Може би трябваше да има и някое ликче около 12 праг .... да чуем и високи тонове.

Поздравлвния за темата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Всъщност аз съм много зле... със свиренето :tomato: из шредовете и солата съвсем ме няма... за съжаление не съм най-подходящият човек за изпълнител, но се постарах да ги изсвиря сравнително еднакво. По мое скромно мнение разликите в характера на драйва са най-големи точно при при по умерен Gain при ритъм... и колкото по-малко, толкова повече започват да личат. И в двата семпъла крайното стъпало не е "настъпвано" много и ако има някакво уеднаквяване то е основно от харктерният крънч на Celestion-a. Заформя се интересен резултат :girl_cray2: не се притеснявайте да давате предположения :greenangel: все пак това е просто необвързващо сравнение на изцяло Homemade техника, нормално е да не звучи като нещо което ви е познато.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами..... 10 пъти ги слушах.

Давам отговор само и само да съм в играта. :tomato:

Казвам, че 1 е лампата. Въпреки че хич не съм сигурен ..... ама хич! :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.