Jump to content
Българският форум за музиканти

Усилватели/Колони/diy


Recommended Posts

аз кутия нямам.И точно за тфа питам за кутия,за изчисление нещо,че не знам как става.имаше и некфи програмки.относно хорната -пиезо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бас рефлекса се изчислява по електро-механичните показатели на говорителя. Твоя няма известни такива, затова предлагам затворен обем около 60-80 литра.

Най-добре да отрежеш пиезото и 8" през кондензатор. Пиезото около 3-4 килохерца, 8" около 1000-1200херца

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

готино :rolleyes:

 

като се замисля и аз имам мерак да си направя кубе за баса. с 15" и няква пищялка.

но това няма да е скоро. първо, че няма къде да го сложа тва кубе в студ град. второ, че нямам време :happy:

 

 

определено ако ще си правя кубе, ще държа говорителя да е хубав.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боксът е направен по разработката на Лен Московиц, която беше публикувана в Speaker Builder Magazine преди 7-8 години (не помня точно, но имам някъде ксерокопие на статията) и е доста популярна сред басистите по света - аз съм си писал с поне 10 човека, които са правили този проект.

 

Боксът е много компактен и с мн. плътни ниски, но не е силен. Просто използвания говорител на Peerles е с ниска чувствителност спрямо "музикантските" говорители.

 

Чувствителността се дава като сила на звука в децибели при подадена мощност 1 ват на разстояние 1 метър от мембраната на говорителя - dB at 1 W/1 m. (важни са и др. неща, напр. в каква честотна лента се мери чувствителността, в какво помещение и пр.). Шест децибела разлика са равни приблизително на двойно по голяма мощност на усилвателя.

Т.е. ако пуснем сте ватов усилвател през този бокс и през колона с 15" Електровойс, Еминенс или Обертон (примерно), колоната на Лен ще звучи доста по-слабо (но и доста по добре :rolleyes: ) .

Има три неща, които е почти невъзможно (чети "$$$$$$$$") да бъдат изпълнени едновременно в една колона - дълбок бас, висока чувствителност и малък обем. Всяка фирма балансира внимателно между трите и избира какво да предложи на нашего брата .

 

 

Подобна концепция за звук - колони с ниска чувствителност и с нечовешки плътен бас правят вече немалко фирми, но първите които ги наложиха като концепция са http://www.acmebass.com/

 

 

Да се върна на темата - този бокс е добър, ако ти трябва нещо тихо и качествено. Пиърлес дори имат представител за БГ, но използвания говорител за ниски май вече не се прави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента в Talkbass.com има тема за бас колони. Вижте мненията на BrianRost и Bgavin:

 

 

 

 

http://www.talkbass.com/forum/showthread.php?t=159205

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.