Jump to content
Българският форум за музиканти

Дебелини на струни - избор и къде ги има?


Recommended Posts

Както знаете тук имам прдвид в България и по-конкретно - в София явно също е голям проблем с намирането на точните дебелини за струните с които човек иска да си екипира 7-струнната, 8-струнната или баритон-китарата.

 

Разрових се в нета и какво да видя:

Jeff Loomis (Nevermore) uses Ernie Ball strings, gauges: 10-52+70 (10, 13, 17, 30, 42, 52, 70) (Schecter C7 guitar)

James Shaffer (KoЯn) uses Dean Markley strings, gauges: 10, 13, 17, 30, 42, 52, 60 (Ibanez guitars)

Steve Vai (тоз па зидар не го знам кой е) uses Ernie Ball strings, gauges: 10-46+52 (in concert) and 9-42+52 (in studio, Ibanez guitars)

Fredrik Thordendal (Meshuggah) uses Ernie Ball strings, gauges: 9 11 16 26 36 46 52 70 (8-string Ibanez guitar)

 

И още много подобни. Както виждате доста разнообразни дебелини на струните изпозват различните изпълнители. Аз съм виждал тук само комплекти за 7-струнни: 10-52 (като седмата е имено 52). Но това е ластик при мен. Личните ми предпочитания са като си купя такъв стандартен комплект за 7-струнна китара да мога да направя 7-ма струна да е 60 или 62, а 6-та струна - 52. Останалите - както са си в комплекта. За жалост няма такъв избор.

 

Изобщо как се справяте? От къде избирате дебелините си и от къде намирате такива струни?

Редактирано от Metatron
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше преди мнооого време, и по чиста случайност, 6 струнни комплекти 11-60, веднъж съм си вземал, после нямаше ни вест ни кост от такива. Последно в Икономов успях да си взема комплект за 7мак 10-56, и до там. Не съм виждал да продават по-дебели, а проблема ми е аналогичен.

Вариант е от Европата - било то сам с други неща в поръчката да не излезе златна заради няколко комплекта струни само, или обща поръчка с други хора(каквото направих аз преди няколко седмици). Друг вариант, който може да проработи е да питаш Baby Thomas, той прави импорти на разни екзотики, но мисля че такива струни не вкарва - все пак питай. Трети вариант е пък да питаш Mephistofel, покрай китариста на бандата му може и да се издири точния комплект за теб, имал бая комплекти в наличност, но марката не си спомням.

 

Та такива работи... :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Масово достъпните комплекти за 7-струнна китара са жълтозелените 10-56 Ърни Бол в Райзинг Форса и 10 - 59 Д'адарио в Камертон (които бих сложил на Айбънеез-а само ако ми ги подарят, и то само 59-ката. Иначе на магазина - евала :cheers2: ). Капъша зарежда струни Бостън, сред които има и 58 размер, но когато отидох в магазина да проверя, не ми стана много ясно кога и дали изобщо ще внесе от тях.

Във Варненския XXXX мисля, че има GHS Boomers за шестструнна с 60-ка в тях.

Това е което имам като инфо.

Редактирано от IgniteAll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Абе D'addario имат огромен асортимент от избор на типове дебелини:

без намотка, гладки (1-ва, 2-ра, 3-та струна): http://store.daddario.com/category/152831/...n_Steel_Singles

с намотка (3-та, 4-та, 5-та и т.н. струни): http://store.daddario.com/category/152923/...l_Wound_Singles

ама там! Не тук!

 

Няколко по-известни мои любими музиканти свирят с такива, но може и да е само реклама. Явно тук се внасят застарели бройки на по левче за килограм (преоценени). Наричаме го - чиста далавера. И хората роптаят, а той чорапа може да се разплете.

Абе терсене си е. Хубаво! Равносметката дотук ми е: вземам си един стандартен комплект 10-52 за 7-струнна, слагам 52-то за Mi 6-та струна, а за 7-ма ше поръчвам по единично. Тва ми изглежда най-компромисно. Накратко казано:

търся струна с дебелина 60, да речем 5-6 броя или 10-тина. Мисля че това е и добър вариант за магазините да предлагат

така хем стандартните им комплекти ще си вървят за продажба, хем и допълнителни дебелини за 7 и 8 струнни китари ще вървят.

Или поне за 7-струнните... които вече не са малко сред китаристите.

Редактирано от Metatron
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бтв Мешуга доколкото знам ползват DR като осма струна е всъщност от комплект за бас. Поне това разправяха в едно интервю. В Икономов има GHS 10-60 за седмак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересното е нещо друго:

в магазин Камертон (до НМА) има комплект за 6-струнна: 10-52 (шеста е 52)

също имат и за 7-струнна комплект 10-59, ОБАЧЕ забележете, че шеста струна в този комплект не е 50 или 52, а е 46.

Е, няма пълен кеф да му се не види. Що така...

 

Интересно ако в Икономов (предполагам за магазина в София иде реч и дано да е за в него) има GHS 10-60 за 7 струнна, то каква е шеста и също пета струна в този комплект. Не е без значение. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свържи се с Baby Thomas :thumbs_up:

 

Иначе, доколкото ми е известно, стандартен комплект за 8-струнна китара по принцип не съществува. Всички потребители на такива инструменти си ги "сглобяват" от друг комплект плюс 1 или 2 допълнителни, на бройка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ако в Икономов (предполагам за магазина в София иде реч и дано да е за в него) има GHS 10-60 за 7 струнна, то каква е шеста и също пета струна в този комплект. Не е без значение. :thumbs_up:

 

46 е, проверих ги в нета. В интерес на истината 60-ката би трябвало да издържи доста дълго преди да заплаче за смяна - ако щеш, можеш да се обесиш на това нещо, така че ако ти е по джоба, ше си купиш и комплект по-дебели струни за шестак.

 

Разбира се ,от Б. Томас и Стъмпи вероятно е много по-изгодно. Няма да е зле да си направите малко реклама в темата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нямам 7-струнка но свиря на 6 от В и А и си купувам от Фактор Earnie Ball 13/56 като трета е с намотка за 10 кинта. И така от години и са ми перфектни. За съжаление последния път като ходих нямаше от тях и сега не ме свърта :bravo: Дайте някакви струни, може и за 7мак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе, доколкото ми е известно, стандартен комплект за 8-струнна китара по принцип не съществува.

 

Не е така колега - ето 8 струнен комплект: :)

 

http://www.rondomusic.com/product3118.html

 

Подкрепям за Бейби Томас :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Elixir пуснаха 8-струнен сет за кухарка. :)

 

Радостното е, че пак от Elixir вече има и оригинални 7-струнни сетове 10-56 за електричка, освен сглобяваните регионални още 3-4 варианта.

 

Търсете при регионалните представители и джем да има! :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това звучи чудесно .. че е за Баритонова акустична ...

но ми се струва че 8струнната акустична е просто с октавови 3(ре) и 4(ла) -- понеже е си-СИ

 

иначе ми се струва много готино ... някой ден може да пробвам 16-70

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.