Jump to content
Българският форум за музиканти

С кого се съобразявате когато свирите


noflip

Recommended Posts

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз винаги свиря с кадърни басисти, за които съм сигурен, че са 1 към 1 с барабаниста.... ето защо изобщо не слушам баса а винаги насочвам вниманието си само към барабаните и всичко се получава окей. А по повод клатенето при барабанистите - според мен е яко, ако е умишлено на някои места, защото така се получава някакъв нюанс и се усеща живинка, но трябва много добре предварително да се изрепетира и да се види дали би звучало добре в конкретния момент от песента, щото не винаги става яко :)

Редактирано от Janick_Gers
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обикновено се слуша барабаниста,а с другото ухо баса,който и той слуша барабаните в повечето случаи :) ,аз винаги си тактувам,ако не с крак -в главата и като разклати тупанджията става страшна война,щото се чудиш какво да свириш,най голЕмото шоу е барабаниста като обърне такта :) - винаги можеш да замажеш и обърнеш по него,но тогава се губи линията с баса,абе цирк..

Свирене и репетициЙ му е майката. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам, напасване си трябва... забелязал съм, че ако се репетира по-малко - примерно по веднъж седмично, се иска поне 6 месеца напасване.Т.е. във всеки един момент да знаеш другия какво мисли и как ще разклати, дори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли "съобразяване" е точната дума... Да се съобразяваш с барабаниста - например да не пушиш в репетиционната, ако на него не му е приятно, да речем ...

 

Иначе според моя съвсем скромен и непретенциозен опит, барабаниста на групата трябва да свири максимално ритмично и да подържа необходимото темпо , без да забързва или забавя, освен ако не е някакъв търсен ефект . Освен това барабаниста също трябва да се съобразява с останалите и да слуша. Случва ми се барабаниста да си е ритмичен и да не "клати", но изобщо не слуша к'во се свири. Неточни акценти, неподходящи ритми..... но това вероятно е извън темата.

 

Според мен не само барабанисти и басисти се случва да са неритмични. То си важи за всички .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли "съобразяване" е точната дума...

 

между другото да, доста време се чудех как да задам точно заглавието на темата :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Музиката трябва да бъде едно цяло. Когато започнете да чувате някого повече от останалите (най-вече себе си), значи нещо не е наред. Аз съм си стигнал до този извод, толкоз ми е акъла в момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

обаче пак остава въпроса ако и двамата бъркат яко, в смисъл и барабаниста и басиста, защо басиста ме повлича, а барабаниста - не. това значи, според мен, че не слушам ритъма на барабаните толкова, колкото мелодията на бас-а. как да преодолея това? метронома явно не помага, защото свиря с мвтроном в нас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи. Когато съм 'гост' в джем или замествам някъде - съобразявам се с всички. Понякога не е лесно, ей-богу, но се налага :)

 

Другаде, когато съм бивал 'тартор' на ситуацията (бенд-лидер от някакъв вид) - с никого не се съобразявам, щото другите трябва да си слушат (и гледат!) 'диригента', т. е. - мене. Подавам темпо и груув с поглед (ако погледите не се срещат, замервам с все по-големи предмети, докато човека погледне) или ако трябва с цяло тяло 'натъртвам' ритъма да ги подсещам. Това води инстиктивно до по-акцентирано свирене, но внимавам да не прекалявам в ущърб на пиесата. Ако при все това не се получава - уволнявам. :)

 

Такава роля ми се е случвала много рядко, напоследък - хич; идеята беше да илюстрирам, че макар да е най-логично и желателно, не е задължително ритъм секцията да 'води' - всеки друг би могъл да играе тази роля. Свирил съм с бенд-лидер флейтист (инструмент, който не се асоциира с ритъм), който си беше жив диригент с тяло и поглед...

- - -

 

Малко по-сериозно на въпросите ти:

 

обаче пак остава въпроса ако и двамата бъркат яко, в смисъл и барабаниста и басиста, защо басиста ме повлича, а барабаниста - не. това значи, според мен, че не слушам ритъма на барабаните толкова, колкото мелодията на бас-а. как да преодолея това? метронома явно не помага, защото свиря с мвтроном в нас.

 

Ако и барабанистът, и басистът бъркат яко - решението е само с 'кадрови промени', съжалявам. Ако наистина свириш уверено и ритмично с метроном (прослушай си запис с метроном да се убедиш отстрани, че си 'заедно' с метронома) - а не можеш така с барабаниста, значи последният има нужда от работа с метроном. Или от смяна.

 

И басистът ви свири ли с метроном? Как оценявате ритмичността му?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

метронома явно не помага, защото свиря с мвтроном в нас.

 

ами тогава му включи хюманайзера и ше стане работата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кадри няма да се сменят, щото това не е група, а сме се събрали приятели да подрънкаме. тва, че често се събираме аматьори си е друго :cheers2: този пример беше хипотетичен, за да илюстрирам проблема с басиста. ениуей, явно трябва да порепетирам повечко да свиря с хора, за да свикна да слушам и да се съобразявам с всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най вече си зависи от хората .Според мен ритъма не се учи или имаш чувство за ритъм ,или не.Няма такова нещо като малко бременна.Обикновено слушам цялостното звучене на групата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.