Jump to content
Българският форум за музиканти

колко пари струва издаване на албум?


Recommended Posts

Неее не растат по дърветата.Обикновено искат да идеш при тях с готов продукт,т.е. записани и мастерирани готови за издаване парчета,което значи че ти трябва да финансираш сам записите им и така кръгът се затваря....

 

P.S. освен ако не си кандидат-чалгаджийка,която няма нищо против да лапне няколко продуцентски пишки в името на изкуството - тогава може да ти излезе и без пари :P:D:greenball:

:blink::lol::):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Темата ми е много интересна.

Аз продуцирам албума на групата ми и скоро ще търся издатели.

Албумът е завършен музикален продукт.

Интересува ме колко процента от печалбата би дала една компания на продуцента и колко на групата съответно. Това ми е най-важния въпрос.

 

Също ме вълнува колко ще ми струва да си го издам сам, без реклама - 2000 диска (албумът е двоен, което значи 4000...)

 

ако някой има представа от РЕАЛНИ цифри, ще съм много благодарен.

 

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се интересувам от темата. Записването и отпечатването на албум е ясно.

 

Кажете обаче нещо за разпространението, някой има ли опит в тая област да сподели? Т.е. кой ще ги продава тези CD-та, човек не може да тръгне сам да ги предлага на музикалните магазини, трябва разпространител... конкретно кои фирми се занимават с такава дистрибуция и колко вземат?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе вие защо си мислите че може да получите някакви реални и точни цифри? И да има такова нещо никой няма да ви даде (освен ко не сте данъчен инспектор...).Фирмите които издават и разпространяват музика никога няма да сложат твърда цена за каквото и да било,всичко е въпрос на уговорки,преговори и за всяка сделка страните се споразумяват за някаква цена и подписват договор.За колкото си се спазарил толкова плащаш.Това не са банички и боза за да ви каже някой колко точно лева струва да издадеш 1000 диска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продуцентите не са Блясъчко мечтателника и не чакат да дойде при тях великата група. Процесът на търсене е взаимен и ако един ден получиш предложение да идеш някъде, да те чуят - радвай се (цитирам някого от форума, ама не си спомням кой). Хората са наясно с пазара и могат да прогнозират какво ще се харесва, знаят какво се търси . Ако Вие (случайно или нарочно) сте попаднали в точно тази ниша, която липсва: свирите точно това, което хората искат и което не са слушали отдавна, то тогава докато свирите в клубчето ще дойде някой и ще каже "елате, ако желаете, еди къде си".

Сега някой ще каже : а ако не свирим в клуб ?

Е, ако си стоиш у вас и си свириш сам няма как да станеш известен и как да те чуе някой. Трябва да се натискаш, да нахалстваш, да се бориш със зъби и нокти за насъщния, за малкото местенце в програмата на някой клуб.

Здраве и успех на всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последните няколко поста са много полезни, благодаря за което на писалите ги. Имам още два въпроса:

 

Кои са продуцентите в България, които биха се занимали с комерсиална, но тежка музика?

 

Колко най малко готов материал е добре да представиш? Една-две песни едва ли са достатъчни, но май цял албум е много?

 

 

И като финал на поста си, искам да помоля някой от издалите вече албум(и) да сподели челен опит около финансирането му, мисля че ще е полезно за всинца ни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето ти малко челен опит (бях се зарекъл да не казвам, ама айде):

Записахме диск с 5 песни, наречен сингъл. 2 от парчетата са студийни, 3 са от концерт, смесвани в студио. Пазарната цена на диска е 5лв и го продаваме по концерти и в няколко магазина, но не и по бензиностанциите.

Финансирахме го сами, продали сме повече от 500диска за почти 2 години и сме на пълна загуба. Както се досещаш се свестяваме все още от финансовия шок и се готвим да запишем и албум. Там ще е още по-зле ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

//оффф

 

Киро, ни е стеб сме си говорили по този въпрос но ще кажа за останалите. Нищо не се продава просто така като го занесеш в магазина. Има си пазарни условия, които трябва да се спазват ако искаш да продаваш. Много от тях бяха споменати и тук например реклама, клипове, концерти и т.н.

За да се продава каквото и да било трябва да се отнасяме с него като продукт. Вижте пак един линк бях пуснал към статията за това как стоят тези неща при чалга продуцентите и издателите и ще разберете и защо навсякъде се слуша чалга. Много е лесно да кажеш "Онези са простаци, не разбират от музика и за това слушат чалга". Да ама не. Прочетете и се замислете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето ти малко челен опит (бях се зарекъл да не казвам, ама айде)...

Благодаря много!!! Интересно и полезно е да знаем какво се е случило на препатилите:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе вие защо си мислите че може да получите някакви реални и точни цифри? И да има такова нещо никой няма да ви даде (освен ко не сте данъчен инспектор...).Фирмите които издават и разпространяват музика никога няма да сложат твърда цена за каквото и да било,всичко е въпрос на уговорки,преговори и за всяка сделка страните се споразумяват за някаква цена и подписват договор.За колкото си се спазарил толкова плащаш.Това не са банички и боза за да ви каже някой колко точно лева струва да издадеш 1000 диска.

Евала за поста,самата истина :)

Едва когато човек започне да прави албум разбира кво ходене по мъките е!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.