Jump to content
Българският форум за музиканти

колко пари струва издаване на албум?


Recommended Posts

:exclaim:

Всичко е много условно.Например някои издателски компании напоследък започнаха да загърбват така наречените матрични

 

дискове.Това явление се забелязва не само в БГ.Това им дава възможност да лавират с бройките,което пък от своя страна

 

намалява рисковете от евентуална финансова загуба.Т.е.вашият албум може да се пуска на пазара на малки порции.Та:

празно CD=============0,3 лв

печат върху диска и запис==2,0 лв

обложка тип хармоника====1,8 лв

кутийка?-между 0,3 и 0,5 лв

студийно време==========10 евро на час(по принцип),може да намерите и по-евтино.

Трябва обаче някой от вас да има фирма.При регистрация ,можете да заобиколите Musicautor,и да регистрирате вашия продукт

 

направо в Министерство на културата.(До скоро една регистрация без значение дали песните са 10 или 1 струваше 5 лв.Сега може

 

би е малко повече).Но забележете:Това може да стане само при положение,че ще издавате албума,тъй като там се извършват

 

регистрации само на произведения,които ще бъдат издавани(колко бройки от това,колко от онова,касети,видео и т.н.)Жената се

 

казва В....(на втория етаж).Точно тук ви трябва фирмата.Чух,че може и еднолично,но ще ви излъжа ако почна да гадая.Чакате от

 

седмица до месец до получаването на разрешението.Без това разрешение в складовете на едро няма да ви вземат продукцията

 

.Получавате разрешителното,и с него отивате във фабрика за дискове(Бояна),носейки майката.там също чакате да ви направят

 

матрица пък,която струва над 100$,да не кажа и над 200$.Не съм сигурен,трябва да проверите.Ако сте решили да избегнете

 

матрицата,другия начин е описан по горе.Давате майката на тези,които ще правят печата върху диска+Файл с картинката.Има си

 

специален институт за тези неща,незнам как се казва,но сме приятели с човека(М......),който извършва тези печати върху дискове

 

и касети и ги опакова с целофан. Намира се малко след разклона за Младост-2,обаче в лявата страна на Цариградско шосе(преди

 

да стигнете Метро обаче).След като си получите готовите дискове,с разрешителното,отивате по складовете на едро и подписвате

 

договор,като на всеки две седмици ходите да проверявате за парички.Албума може да го дадете на повече от един

 

склад.Складовете на едро искат 10% от пазарната цена на всиеки един продаден диск.Умишлено не споменавам целите имена

 

на"хората",тъй като не съм ги питал дали мога да цитирам имената им в интернет,въпреки че дейността им не е

 

незаконна.Складове имат:Орфей,Ара,Пайнер,НМЦ-Илиянци,Рива саунд и др.

Е....смятайте.

 

 

Кофти,а.Както казват хората,"кило брашно да имаш-на майстор го дай".Защо ли?Ако направиш тираж на няколко по 100

 

диска,нищо няма да направиш(според мен),тъй като себестойността поглъща печалбата.Добре щеше да бъде да правим един диск за 5

 

и да го даваме за 12,без да плащаме и тези 10% за брой на склада,пък и студиото...ах студиото.Това го бяхме забравили.Ами ако

 

сложим вестници,радио,TV,видеоклипове,излиза,че от продаден диск няма да вземем почти нищо.

Почти всички музикални компании притежават собствени студиа.Имат договорни отношения с медиите,някои дори притежават

 

собствени.Имат възможност да направят така наречения ударен тираж.България се събужда,и магазините са заредени с няколко

 

хиляди звуконосителя.Няма да даваш пари за интервата по радиа и телевизии,тъй като това е тяхна работа.Те са тези,които

 

произвеждат,опаковат,продават и викат като глашатаи"Вижте ме какво имам-граби народе".Да,ама народа не граби,пък и колко

 

народ сме.Повечето договори между продуцент и изпълнител са за 20% от производствената?!цена на звуконосителя.От тези

 

20%,които трябва да получиш-6% са така наречените продуцентски,с които се прощаваш.Не искам да цитирам стилове,но по-голямата

 

част са слабо консумируеми.В БГ има отлични изпълнители и инструменталисти,но като че ли консуматорите нещо недостигат.Според

 

мен издаването на един албум в БГ е по скоро лично и духовно удовлетворение на изпълнителя отколкото начин на

 

оцеляване,изкл.стилове като поп-фолк и хип-хоп донякъде.

Редактирано от djcocobeat
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Добре а в моя случай, в който разполагам с достатъчно знания да си запиша сам албума, мога да запиша и направя пост продукция на клип на професионално ниво, имам връзки за размножаване на дисковете, за обложките и също така мога да си направя реклама в няколко предавания по кабелните телевизии като гостуващ... като се имат предвид всички тия работи и че мога сам да си ги поема както друго трябва да се плати, говорим за разни там легализации, авторски права, регистрации и всякакви хартиени работи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да си запиша сам албума, мога да запиша и направя пост продукция на клип на професионално ниво, имам връзки за размножаване на дисковете, за обложките и също така мога да си направя реклама в няколко предавания по кабелните телевизии като гостуващ...

Не че искам да те плаша,ма докато направиш сам ВСИЧКО това вече ще си луднал.... :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че искам да те плаша,ма докато направиш сам ВСИЧКО това вече ще си луднал.... :headbang:

Aми половината от изброените неща ги правя ежедневно, изкарвам си хляба с тях, а другата половина са ми хоби, и да отнеме малко време ще си струва, по добре да дам една чанта пари на някви малоумници които така или инъче ще свършат нещата по зле от мене :)

 

Специално за звукозаписа съм си изградил система за контрол и автоматичен мастъринг, която подобрява всеки ден, при наличие на готов материал мога да записвам по 2 парчета на ден... за клипа определено ще е забавно, там единствения ми разход ще е за наемане на добра камера и малко осветление... другото е maya и after effects, визуалните неща - обложка и кавъра на диска са за 2-3 дена работа, промоционалните гостувания - 2-3 телефонни разговора

 

Не виждам нищо сложно, проблема поне за мен е че зад този проект трябва да седи група, не един човек, а в момента групата освен че не е особенно действаща няма и басист :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дано да успееш човече,искрено се радвам на ентусиазма ти:bravo::bravo:

Аз лично доста се блъсках :wall: (и продължавам все още да го правя :wall: :wall: :wall: ) по този начин,но накрая разбрах,че за да стане всичко както пише по книгите трябват ресурси - ...хора и пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм сигурен че това което ще излезе от моите ръце ще е по-добро от това което българските студия и инженери могат да ми предложат, поради простата причина че и бъкел не отбират от актуален саунд в моят стил...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм сигурен че това което ще излезе от моите ръце ще е по-добро от това което българските студия и инженери могат да ми предложат, поради простата причина че и бъкел не отбират от актуален саунд в моят стил...

Не ми мисля, че разсъждаваш особено правилно...освен ако не си Гепи или нещо такова :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разсъждавам на базата на това което съм чул досега - нито една българска метъл група не е записала професионален звук в българия... поне по моите представи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

LOE - аре, като си тръгнал да се рекламираш :), дай да те намерим и да те залеем с поръчки, да ни направиш хубав саунд - сериозно говоря.

За саунда специално, до колкото знам, първо трябва качествена техника. А тя струва... мнооо, мнооооооо-мноооооо кинти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм сигурен че това което ще излезе от моите ръце ще е по-добро от това което българските студия и инженери могат да ми предложат, поради простата причина че и бъкел не отбират от актуален саунд в моят стил...

 

Ами плюй си на ръцете и започвай! Да се надяваме,че като привършиш,ще имаме първият разбиращ в съответния стил!

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

LOE - аре, като си тръгнал да се рекламираш :blink:, дай да те намерим и да те залеем с поръчки, да ни направиш хубав саунд - сериозно говоря.

За саунда специално, до колкото знам, първо трябва качествена техника. А тя струва... мнооо, мнооооооо-мноооооо кинти.

И как си го представяш - купуваш си техника за 100000$ и тя прави записите сама ли? Доста пъти съм давал примери с неща, записвани в студия от професионалисти на професионална техника които звучат трагично... аз може и нямам убер скъпа техника, но имам бегла представа как стават нещата, и най важното - имам желанието което липсва на господин еди кой си който по цял ден си седи на гъза, а когато има клиент гледа само да го претупа с парите, върши си работата колкото да не е без хич, а разбира се после ако резултата не ти хареса не ти връща парите...

 

И потретвам - говоря за строго определен стил, не казвам че мога да изкарам перфектен поп звук или нещо такова... горовя за това което търся аз като звук, не за общите представи.. общи представи - отиваш в раздела за звукозапис четеш "перфектния микс" и си готов :blink: нали така ;)

 

Не ме разбирайте погрешно, ако исках да си направя реклама щях директно да го направя, тук не става въпрос за това какво мога аз а за това колко малко желание за добри резултати имат малкото хора които се занимават с това... Аз по принцип съм китарист, единственото нещо което ме накара да седна да чета и да се мъча са такива хора с жалките им резултати...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разсъждавам на базата на това което съм чул досега - нито една българска метъл група не е записала професионален звук в българия... поне по моите представи...

що бе, доста български метал групи имат по-добър саунд от западни "професионални" такива :blink: Не знам какви точно са ти критериите, но в БГ много важен такъв е цена/качество.

Последния Рамщайн е с бюджет над 1 милион евро :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.