Jump to content
Българският форум за музиканти

дефретване


thurston

Recommended Posts

имам една орфейка полуакустична, грифът и беше крив като лодка, но намерих същия гриф и го смених. позициите са отврат, така че най вероятно това ще е фретлеса. ф-борда е тъмен, незнам какво дърво. едно другарче каза, че е пълнил праговете с 'кит', но не можа да обясни какъв точно и въобще какво е това.

финални съвети, моля.

(орфейката е екстремно красива, но леко фалшивее на 12то. това пук как се оправя, хич ми не е ясно) :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе някъде го бях дал този линк, ама айде пак: DIY Converting a Fretted Bass

 

Само една малка подробност: Може при твоя бас да не е така, но доста от българските и други соц-инструменти имат фингърборд, който е тъмен, но всъщност не е (боядисан Бук). Така че като тръгнеш да го шлайфаш може да се изненадаш. :)

 

С какви струни ще свириш flatwounds или нормални roundwounds?

ако ще е с обикновени, е добре да се нанесе в/у фингърборда епоксидна смола примерно (ако е от меко дърво, струните могат да го 'изядат'.) Продава се прозрачна епоксидна смола, двукомпонентна в едни спринцовки. Струваше 8лв. някъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да добавя, че на Разбойников баса дето го е намазал с канаколит много ми хареса, и скоро (не знам кога но скоро) ще се хваним 2мата да оправим и моя фретлес, който както всички останали първи фретлеси е дефретната българска дъска.

 

Сега свиря с тези старите гладки стуни, но мисля след третирането с канаколит да сложа нормални, че сега тона на фретлеса не ми харесва :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах някога един бас Пълдин.Купих си го от завода и даже един от "настройчиците" ми изпили грифа да стане по-удобен,ползвайки мерките на Ибанец.Малко след като го купих му махнах позициите и точките с ножче защото така или иначе се клатеха и се изваждаха сами :bravo: .След месец с един приятел запълнихме дупките с автокит.После с два вида шкурка и след като го баицвахме остана във вида си до сега-15 години.Не е мръднал даже и след като си падна на грифа.

Според мен няма нищо лошо та нали и Джако си ги е махнал сам! :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Аз днес си дефретнах баса, лесно стана с клещите ала бала, обаче имам едни правоъгълници за точки като Gipson и се чудех дали може след като го изсшкуркам да му сложа едно цяло пърче фурнир на целия гриф да си стане едноцветен.?!?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмм, а сигурен ли си че ще можеш да свириш на него като стане едноцветен? Ако нямаш означени позициите може бая да се озориш. Самия Джако казва, че е много трудно и той е предпочел да свири с означени позиции. Верно, че има и басисти дето свирят без означени позиции и грифа изглежда къде по-гъзарски ама..?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, замислих се върху това и реших да си сложа означения отстрани на грифа не върху самия фингърборд, щото е доста по-добре изглейда един фретлес без означения!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

съвет-по горе четох че на човека баса кривил на 12 -то прагче.голяма проблема ми беше и на мене и на 2-та ми баса.всичко е от фикс -машинките -при по-новите,или при магаренцето при по-старити.обикновено сол струна е по-висока а ми струната по-ниска-и другите спрямо тях и те.значи,най-простата зависимост между струните спрямо магарето е -колкото по-напред е магарето при сол-струната и по-назад при ми струната,толкова по-се оправя строя.размърдаи го/или ги ако си на машинки/и поне при мене така се оправи.не става от 1 път,особено след като си си извадил прагчетата,няколко пъти ще се налолжи да я строяваш,но нищо не е непоправимо.а по-хубавото при мене бе че нямаше магаре тая китарка дето аз я тунинговах,че и правих магаре,така че дерзайте!!!а пък за нарезите от прагчетата-аз я завърших моята и я оставих така без попълване.минах я с една,само една тлъста ръка авто-емайл лак,прозрачен,дървото беше бяло,та го направих потъмнено,както беше отворил дума по-горе колегата,та стана добре-и поудобна щото и бяха високи от грифа струните-нямаше как да се поправи без да се свалят праговете,защото като свалях магарето по-наниско,струните си дрънчаха във прагчетата,така че аз ено правило съм си измислил-китарка ,направена фретлес поради нужда-това и е последното приложение като инструмент. :blush: или поне за моята е така,ама сега хем ретро така се получи,а е и яка на вид,хем стана удобничка,та и сега като се сещам може би и за това му се е сторила доста удобна орфейката на колегата-както е писал по-горе-щото е барната. :bravo: ае ще следя темата за още измислици за ''тунинговане на басс'',да направя още нешо бо моя също,пишете и във бас тричковци темата. :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
  • 10 months later...
Отговорено (Редактирано)

мрс. биколаж може ли да има или там как се казва...сри за двойния пост

 

http://users.skynet.be/sky88241/defretting_site/page1.htm

 

ей тоя тука прави некви кочини с някакво дърво като паста.. :Д

Редактирано от Teodor Hellsing
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди много години го правих този номер , с една орфейка , запълних дупките с маджун , а после лакирах целия гриф с лак за дърво . И стана , даже имах един - два записа с нея , звучеше си като истинска .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам последната мода е във възраждането на стари теми. Няма лошо, така информацията ще стои на едно място и ще се намира по-лесно.

 

 

Не е задължително фингърборда да се третира - все едно дали е с нанесено покритие или без струните винаги ще го "ядат" по малко. Покритието променя тона - в зависимост от твърдостта си подчертава средни и високи честоти и прави тона по-бистър. Тази мода се появи след налагането на модела Pentabuzz на Pedulla, който е с екстремно твърдо покритие, ако бръкнете в нета лесно ще намерите информация за него.

 

Аз съм използвал каноконлит, но съм свирил и на бас с покритие от двукомпонентен лак за дърво. И при двете трябва да имате добре подготвена повърхност - равна и гладка. След това нанасяте (за лака е ясно как, каноконлита директно от тубичката като се покрива дървото със съвсем тънък слой), шлайфате, пак нанасяте (ако е необходимо), отново шлайфане и така докато се получи желания резултат. И при двата варианта е добре да се прави в проветриво помещение - смърди и хич не е полезно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.