Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с МИДИ клавиатурата ми


Aresius

Recommended Posts

Абе честно казано незнам дали наистина проблемът е в клавиатурата (в кабела) или аз нещо не правя както трябва... За какво става дума:

Имам МИДИ клавиатура стар модел (не си спомням дори и името и, защото отдавна не съм я ползвал и виждал (знам, че е някъде в мазето :)), ама си спомням, че пишеше TARGET или нещо подобно) и я ползвах безпроблемно на стария си комп със старата ми звукова карта Ямаха 724. Обаче когато разкарах старата машина и си взех компа, с който съм в момента, се оказа, че жакът на кабела не пасва на буксата на звуковата ми карта (Креатив Лайф). Отидох в магазина, откъдето си взех компа и им обяснх накратко за какво става въпрос, и продавачът от своя страна ми обясни, че клавиатурата ми е стар модел и за а я ползвам трябва да и взема звукова карта C Media, щото буксата и отговаря на жакът на синтезатора. Разбира се, отказах да си сменя Креатива с Ц Медиата... Попитах го дали ще стане с преходник и той ми каза, че да, само дето било почти невъзможно да намеря такъв :D И накрая ми предложи да ми среже кабела и да сложи на единия му край жак, който да отговаря на буксата на Креатива... само че ме предупреди, че може и да не стане работата :metalist: Та така... уж оправи кабела... върнах се в къщи, опитах да нахакам кабела във всички възможни дупки на звуковата карта (всъщност те са три, но едната е за тонколониете... значи в буксите Лайн Ин и Микрофон, ама нищо не стана, никакъв звук не вадеше, дори не реагираше като натискам клавишите... в смисъл, че и виртуалните синтезатори не отчитат натиск на клавиатурата, все едно не е включена въобще, а не че реагира, пък няма звук...

Та тъй като аз съм доста скаран с хардуера и със софтуера (най-вече с Уиндоус ЕксПи-то), така и неможах да разбера дали наистина проблмът е бил в кабела (както онзи ме предупреди, че може да стане, ако го срежи) или аз нещо съм пропуснал да направя, по-точно да настроя Уина и софтуера, който плзвам (тоест Фрутито). И така зарязах клавиатурата в мазата и ся редя тонове в пиано бара на Фрутито като ненормален, вместо да ги свиря :)

 

Та кажете ми какво да правя. В смисъл аз утре ще измъкна синта от мазата и ще се опитам пак да проверя дали ще стане, но какви настройки и т.н. трябва да се направят софтуерно? Предния път, (преди около година), когато опитах, нищо не бъзиках по компа, щото и съвсем нищо не разбирах, за първи път виждах ЕксПи :metalist: и просто ръгнах кабела навсякъде където сварих, ама нъцки...

Спомням си, че преди, когато свързах синта към стария си комп, който беше с Уиндоус 98, се инсталираха сами някакви драйвери, но когато се опитах с този комп, ниаккви драйвери не тръгнаха да се инсталирват.

Така че къде точно е проблема - в кабела; в настройките на Уина и на Фрутито или в драйверите? Ако проблеманаистина е в кабела - кофти, защото все още немога да си намеря преходник :wow: . Ако проблема е с драйверите - откъде си намеря драйвери за стар модел МИДИ клавиатура, които да са за Уин ЕксПи? Ако проблемът е в настройките на софтуера, то какви точно са те - какво трябва да ръчна на Уина и на Фрутито?

 

Може всичко това да ви се стори доста глупаво, но все пак смислете се над невежата и му помогнете, че много му се свири, пък не му се дават пари за нов МИДИ кийборд :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе вместо да се обясняваш цяла страница, не беше ли по-лесно да щракнеш въпросната клавиатура и кабела дето са ти го преработили, че да схванем малко повече от обясненията....

Драйвер за клавиатурата не ти трябва никакъв - тя или подава на миди изхода си, или не. Драйвер ти трябва само за Live!-ва, за да отключиш мидито, но предполагам че отдавна си го сложил. Така както обясняваш по ми прилича на объркани запойки, понеже ако говорим за стандартния миди интерфейс на бластера, той е комбиниран (онова разклонение с подобната букса) с този на джойстика. И при пасването на новата букса, която да стане за клавиатурата ти е напълно възможно да е разменен някой извод не където трябва...абе без да се види какво точно е презапоявано е много трудно да се говори на сухо....все пак да беше дал една снимка, че да ти кажем по-точно... :D

 

П.П. Освен това на няколко места казваш "жак" - то верно, че в миди петицата се ползват само средните 3 и със стереожак спокойно може да се емулира такава букса, ама не съм виждал такова чудо досега - миди на жак... :dance: А щом е толкова стара оная хава не ми се вярва да е със сериен интерфейс...Последно нали говорим за миди, а не за аудио (щом споменаваш виртуалните синтове...)? А ако не можеш да го снимаш поне обясни как изглеждат въпросните букси - куплунга (midi-out на свирката), мъжката букса от кабела дето влиза в тоя куплунг и куплунга от другата страна на същия кабел (към картата).

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

проблема ти е че с еопитваш да прекараш миди дата по аналоговите аудио входове което е невъзможно :dance: ... всъщност на теб проблема ти е че криейтив лайв няма миди интерфейс, което значи че номера няма да стане така както си го мислиш :D сорри :D .... ще ти трябва или миди интерфейс или карта с такъв он-борд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

проблема ти е че с еопитваш да прекараш миди дата по аналоговите аудио входове което е невъзможно :D ... всъщност на теб проблема ти е че криейтив лайв няма миди интерфейс, което значи че номера няма да стане така както си го мислиш :D сорри :D .... ще ти трябва или миди интерфейс или карта с такъв он-борд.

@phile, има бе... :D ...имам 2 такива Live!, дето ги ползвам само за SF2 - оня общия куплунг дето излиза е комбиниран - кабелът, който е за тая цел представлява следното - от едната страна влиза в този куплунг, а иначе има разклонение за джойстик + още 2 разклонения с петици (in/out). А ако е вярно това дето предполагаш (опит от аудиото да изкара миди) ще е голям майтап....макар че не ми се вярва оня от магазина да е толкова заспал....

Освен ако Aresius няма от новите Live! 24 bit., които май наистина нямаха миди...

 

@Aresius, ако картата ти изглежда така:20030817_1618001.gif и има куплунг като оня продълговатия с многото дупки - всичко е ОК.

 

Но ако изглежда така:prod10315_hdr2_1_6_2.jpg и няма подобен куплунг - изпълнявай каквото ти казва phile. Взимаш една карта за $5 с миди интерфейс и си готов. :dance:

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

проблема ти е че с еопитваш да прекараш миди дата по аналоговите аудио входове което е невъзможно :D ... всъщност на теб проблема ти е че криейтив лайв няма миди интерфейс, което значи че номера няма да стане така както си го мислиш :D сорри :D .... ще ти трябва или миди интерфейс или карта с такъв он-борд.

@phile, има бе... :D ...имам 2 такива Live!, дето ги ползвам само за SF2 - оня общия куплунг дето излиза е комбиниран - кабелът, който е за тая цел представлява следното - от едната страна влиза в този куплунг, а иначе има разклонение за джойстик + още 2 разклонения с петици (in/out). А ако е вярно това дето предполагаш (опит от аудиото да изкара миди) ще е голям майтап....макар че не ми се вярва оня от магазина да е толкова заспал....

Освен ако Aresius няма от новите Live! 24 bit., които май наистина нямаха миди...

 

@Aresius, ако картата ти изглежда така:20030817_1618001.gif и има куплунг като оня продълговатия с многото дупки - всичко е ОК.

 

Но ако изглежда така:prod10315_hdr2_1_6_2.jpg и няма подобен куплунг - изпълнявай каквото ти казва phile. Взимаш една карта за $5 с миди интерфейс и си готов. :D

За съжаление картата ми е същата като на втората снимка :D

Добре де, няма ли някакъв друг начин, без да сменям картата? Имам Креатив Лайв, пък да го махна и да сложа на негово място някой буклук за 5-6$ и то при положение, че по-цял ден слушам музика на 230 ватова съраунд система, тоест държа на качеството на звука :D. Не, това не бих го направил, колкото и да искам да свиря на синтезатора си.

И все пак немога да повярвам, че в тази карта по никакъв начин неможе да се ръгне МИДИ клавиатура (поне аз така разбрах от поста на Чмаха). Немога да си обясня защо на по-стария модел може, а на по-новия - не!

Значи нито с преходник, нито с някакво допълнително у-во... абе по-никакъв начин неможе да се включи синта към картата, така ли? И ако е така, това значи ли, че дори и да си купя нова МИДИ клавиатура, пак няма да мога да я ползвам, докато не си сменя звуковата карта? :D

 

БТВ. Имам и още една звукова карта - тази на дъното, но дори и не съм поглеждал какви изходи и входове има.

 

 

 

 

ЕДИТ: Оопс, пропуснах тва с МИДИ интерфейса :dance:

Значи ако си взема такова чудо, ще мога да вклуча мидито към Креатива?

Какво представлява този интерфейс? Марка? Модел? Колко струва и дали лесно се намира?

Редактирано от Aresius
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами той щото си изброи къде е пробвал да включи и от там разбрах точно коя има ... :metalist: ...

 

ами значи : трябва ти нещо малко и елементарно ако само за това ще ползваш синта, погледни М-Аудио/Мидиман имат евтини -- един канал. Включва се през ЮСБ така че няма да имаш проблем мисля по отношение на ползване на сегашната ти карта... За съжаление представа си нямам как вървят цените в БГ и къде може да се намери ... А ти къде си всъщност -- за софия -- алмар и от сорта биъа го имали със сигурност....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Имам МИДИ клавиатура стар модел (не си спомням дори и името и, защото отдавна не съм я ползвал и виждал (знам, че е някъде в мазето :metalist:), ама си спомням, че пишеше TARGET или нещо подобно) ...

жакът на кабела не пасва на буксата на звуковата ми карта (Креатив Лайф). Отидох в магазина, откъдето си взех компа и им обяснх накратко за какво

...

Кабелът, който трябва да ползваш със звуковата си карта е специален за тази клавиатура.

От едната страна е SUB-D 15 M а от другата е обикновена мъжка петица. Проблема е че той е малко по-различен от стандартния PC MIDI кабел. Той е с една петица и ползва и петте пина от конектора, за разлика от стандартния, който е с две петици и ползва само три пина от тях. Това е така, защото клавиатурата ти се захранва от компютъра. Можеш да ползваш и нормалния кабел, но ще се наложи да захраниш клавиатурата с адаптор или батерии.

Колкото да конктора SUB-D 15 M, той е наличен във всички Soundblaster-и или вградените карти на дъното. Ако го няма, то той просто не е включен и с едно малко лентово кабелче за game port от магазина проблема се отстранява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами значи : трябва ти нещо малко и елементарно ако само за това ще ползваш синта, погледни М-Аудио/Мидиман имат евтини -- един канал

 

Първо: Какво е това "нещо малко и елементарно"? В смисъл какво представлява този МИДИ интерфейс - някаква платка ли е, някакъв преходник, някакво адапторче или някакво друго у-во? Каква точно му е функцията - демек как действа? Надявам се, че не се поставя вътре в компа - тоест няма да се налага да отварям компа (компа ми е още година и три месеца в гаранция)

 

Второ: Доколкото разбрах, трябва да включа кабела на МИДИ-то към този МИДИ интерфейс (хмм... ще трябва да си търся нова кабел, защото в момента на единият му край има букса, "жак" който отговаря на входовете на Креатива). Тоест доколкото разбирам този МИДИ интерфейс трябва да има един вход и един изход - във входа се включва кабела на МИДИ-от, а от изхода излиза кабел, който свързва у-вото с ЮСБ-то на компютъра... Правилно ли предполагам?

 

Трето: Какво имаш в предвид с това "ако само за това ще ползваш синта"?

За какво друго бих могъл да го ползвам? Искам просто да свиря на него и да записвам на Фрутито, както правех преди, когато бях със стария си компютър :metalist:

 

 

А ти къде си всъщност -- за софия -- алмар и от сорта биъа го имали със сигурност

 

От Варна съм за съжаление - градът, в чийто магазини трудно се намират някои неща и градът с може би най-скъпия нет в България :wall:

 

 

 

Кабелът, който трябва да ползваш със звуковата си карта е специален за тази клавиатура.

От едната страна е SUB-D 15 M а от другата е обикновена мъжка петица. Проблема е че той е малко по-различен от стандартния PC MIDI кабел. Той е с една петица и ползва и петте пина от конектора, за разлика от стандартния, който е с две петици и ползва само три пина от тях. Това е така, защото клавиатурата ти се захранва от компютъра. Можеш да ползваш и нормалния кабел, но ще се наложи да захраниш клавиатурата с адаптор или батерии

 

Всъщност клавиатурата ми се захранва с адаптор, а не от компютъра.

Оффф... жалко че нямам цифров апарат, за да направя една снимка на МИДИ-то, за да видите за какво точно става дума :wall: Ще спомена само, че МИДИ-то ми е изцяло софтуерно - има само едно копче по него - за включване :green: , и два изхода - единият е за зхранването, а другия за връзка киъм компа. Казвам това, ако въобще има някакво значение де...

 

 

БТВ. Видях, че продават МИДИ клавиатури, които се сързват към ЮСБ-ито... Ако не се оправя с мойто МИДИ, може да премина на варианта да си купя такава МИДИ клавиатура. По-добре да си купя ново МИДИ, отколкото да си сменя сравнително хубавата си звукова карта, па макар и да ми излезе по-скъпо (абе видях аз едно МИДИ за 47$)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Aresius

както казват колегите - вземи си евтина карта с миди интерфейс. инсталирай я и я ползвай само за миди - за аудио ти остава криейтивската. възможно е да я деактивираш като аудио дивайс в уиндоуса (желателно, но не задължително) и да рабоит само мидито.

 

или външен миди конектор за юсб

 

успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...или външен миди конектор за юсб

 

Да де, и аз това искам, така мисля, че ще е най-добре - и вълкът сит, и агнето цяло :green:

 

Само дето незнам какво представлява на външен вид това чудо, как функционира, колко струва и откъде във Варна мога да си го купя :think:

Мисля, че поне на първите три въпроса бихте могли да ми отговорите :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш още вдна възможност, която все още не си използвал. След като имаш някакво аудио към дъното, почти сигурно е, че някъде до него ще има и game/midi интерфейс, който можеш да активираш/деактивираш от биоса. Live! картата ще си ти остане за аудио, а на дънната карта ще активираш само миди интерфейса (от биоса). Ако случайно са направили така, че да може да се активира цялостно (аудио+миди) - активирай я, а после изключи аудио функциите й (които изискват IRQ) и остави само game/midi функционалността. Това ще го направиш от самия Windows, при положение, че биосът ти разрешава само цялостно активиране на картата.

Лично аз съм направил същото нещо - имам 3 карти - многоканална, Live! и дънната. Многоканалната си е с нейни драйвери и няма миди интерфейс ; Live! я ползвам само за работа със SF2, както и ползвам миди интерфейса й ; дънната си седи включена (не се месят IRQ-тата), но я ползвам единствено като втори миди I/O.

Та ако на дъното имаш един малък куплунг (обикновено със стърчащи открити пинове) и до него пише game port или нещо подобно, ти трябва просто един ей такъв преходник:251104.jpg

А в някои дъна дори дават преходника като част от комплекта. Ето един такъв преходник от комплекта на дъно на MSI:

msi-game.jpg

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, ще я проверя тази работа с дънната звукова карта... Иначе дъното ми е някакъв АЗУЗ.

 

 

Но, моля ви, дайте ми някаква информация относно МИДИ интерфейса... МИДИ контролера... всъщност аз съвсем се обърках. За вас може да е лесно, но за човек като мен, сериозно скаран с хардуера и софтуера, е объркващо.

 

 

Ако ми отговорите точно и ясно на следните няколко въпроса, мисля че нещата ще ми се изяснят. Моля, обяснявайте като на малоумник (ми може и такъв да съм, след като след цялото писане ще се изписа тук все още имам въпроси... :dance: )

 

1. МИДИ интерфейс и МИДИ контролер едно и също ли е?

 

2. Ако отговорът на първия въпрос е да, то опишете ми, моля ви, какво представлява на външен вид, какво точно прави и къде се включва - към звуковата карта или към ЮСБ-то и т.н...?

Ако МИДИ интерфейсът и МИДИ конекторът са две различни неща, то опишете ми подробно какво представляват поотделно, как действат и кеде се включват

към компа

 

3. При положение, че имам МИДИ синтезатор, който немога да включа към звуковата си карта, защото тя няма МИДИ интерфейс, в крайна сметка аз какво точно трябва да направя и купя, за да мога да си използвам синта (без варианта за купуване на нова звукова карта)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

1. МИДИ интерфейс и МИДИ контролер едно и също ли е?

 

2. Ако отговорът на първия въпрос е да, то опишете ми, моля ви, какво представлява на външен вид, какво точно прави и къде се включва - към звуковата карта или към ЮСБ-то и т.н...?

Ако МИДИ интерфейсът и МИДИ конекторът са две различни неща, то опишете ми подробно какво представляват поотделно, как действат и кеде се включват

към компа

 

3.  При положение, че имам МИДИ синтезатор, който немога да включа към звуковата си карта, защото тя няма МИДИ интерфейс, в крайна сметка аз какво точно трябва да направя и купя, за да мога да си използвам синта (без варианта за купуване на нова звукова карта)

1. НЕ

 

2. Интерфейсът е ...

Method or piece of equipment for interconnecting units or systems which may not be directly compatible.
или
a connection between hardware devices, applications, or different sections of a computer network

 

Най-разпространени МИДИ интерфейси са RS232 и DIN5 конектори, включват и кабел и понякога 1-2 електронни компонента, скрити в rs232 буксата.

 

Контролерът е хардуерно устройство (примерно чип на звуковата ти карта) използван да контролира друго устройство или интерфейс.

Controllers, when used in computing and especially in computer hardware, often occur when interfacing with peripherals. See for example:* disk array controller (a type of storage controller)* disk controller (a type of storage controller)* graphics controller or video display controller* network controller (in Ethernet)* keyboard controller* interrupt controller* RAID controller* SCSI controller*

 

Ако имаш миди контролер в дъното на компютъра ти - търсиш интерфейсна платка като тази, която показа колегата yamaha по-горе.

Ако нямаш миди контролер - трябва да се снабдиш с такъв (той обикновено върви с някакъв интерфейс).

Или да добавиш звукова платка с миди контролер, която има интерфейс. Аудиото го игнорираш. Но този вариант си го изключил от опциите (а е най-евтин!)

 

Най-фасулско е да си вземеш миди контролер с интерфейс на USB. Останалите варианти включват някакви познания и бърникане в ПеЦето, което явно не те влече. А и не вярвам с горните обяснения да ти се е изяснило много :-))

 

Надявам се, че помагам все пак ;-)

 

 

 

 

 

...или външен миди конектор за юсб

 

Да де, и аз това искам, така мисля, че ще е най-добре - и вълкът сит, и агнето цяло :green:

 

Само дето незнам какво представлява на външен вид това чудо, как функционира, колко струва и откъде във Варна мога да си го купя :think:

Мисля, че поне на първите три въпроса бихте могли да ми отговорите :cheers:

как функционира - повярвай ми, не те интересува ;-)

една малка джаджа, в която си включваш клавиатурата, а самата джаджа закачаш към UBS порт на компютъра.

 

примерно

uno.jpg

 

къде да го намериш във Варна? идея си нямам ...

Редактирано от wolfgang
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

...или външен миди конектор за юсб

 

Да де, и аз това искам, така мисля, че ще е най-добре - и вълкът сит, и агнето цяло :green:

 

Само дето незнам какво представлява на външен вид това чудо, как функционира, колко струва и откъде във Варна мога да си го купя :think:

Мисля, че поне на първите три въпроса бихте могли да ми отговорите :godbless:

как функционира - повярвай ми, не те интересува ;-)

една малка джаджа, в която си включваш клавиатурата, а самата джаджа закачаш към UBS порт на компютъра.

 

примерно

uno.jpg

 

къде да го намериш във Варна? идея си нямам ...

Ъхъм, ясно... значи всичко на всичко трябва да си купя МИДИ конектор, да си включа МИДИ клавиатурата в него, а него в ЮСБ порта на компа и готово?

 

Остана само да намеря такова нещо във Варна. Видях цената на този конектор, който си постнал, и ми се видя бая скъпичък, но ако трябва да дам парите, ще ги дам, въпреки че горе-долу за тези пари мога да си купя нова МИДИ клавиатура Еволюшън, която се включва към с ЮСБ порта. ( и която на външен вид изглежда почти идентична с моята)

 

Последно имам само още два въпроса:

 

1. Всички МИДИ контролери ли са толкова скъпи или има и по-евтини модели? (този контролер на снимката дори няма да ми върши работа, защото е за ЕксПи СП1, а аз съм със СП 2 :think: )

 

2. Споменах малко по-горе за МИДИ клавиатурите, които се включват към ЮСБ порта... Та значи тези клавиатури се включват направо в ЮСБ-то и готово - не е нужен нито някакъв конектор, нито звуковата карта да е с МИДИ интерфейс... нито нищо друго, просто се ръга кабела в ЮСБ порта и клавиатурата си работи?

 

 

 

Надявам се, че помагам все пак ;-)

 

И още как :godbless::godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно имам само още два въпроса:

 

1. Всички МИДИ контролери ли са толкова скъпи или има и по-евтини модели? (този контролер на снимката дори няма да ми върши работа, защото е за ЕксПи СП1, а аз съм със СП 2 :think: )

 

2. Споменах малко по-горе за МИДИ клавиатурите, които се включват към ЮСБ порта... Та значи тези клавиатури се включват направо в ЮСБ-то и готово - не е нужен нито някакъв конектор, нито звуковата карта да е с МИДИ интерфейс... нито нищо друго, просто се ръга кабела в ЮСБ порта и клавиатурата си работи?

1. За цени можеш да разръчкаш чичко Гугъл

или някой сайта като този

 

Щом си със Сървъс Пак 2 - покриваш изискването да имаш СП1 (всяка следваща версия включва или подобрява нещата от предишната - поне на книга). Технически погледнато категорично покриваш изискването на 100%.

 

2. Клавиатурите с ЮСБ интерфейс вероятно имат интегриран контролер. Това ги прави удачни за работа с РС, но рано или късно ще ти се поиска да включиш клавиатурата в някакъв модул (синтезатор, семплер, секуенсър или друг), когато ще констатираш, че липсата на миди интерфейс е проблем.

 

И с юсб и с миди все си пълг енд плей. Евентуално ще трябва драйвер/програмка да се инсталира, но това ще е еднократно.

 

успех :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.