Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на компютьр - параметри, цени


TONY

Recommended Posts

Аз съм с Атлон 64 3000+ и съм много доволен

Рама ми е 1gb ddr2/533mhz кингстън два харда

s-ata по 120gb на 7200 с 8mb кеш и всичко това на дъно

Гигабайт - оверявам те, че няма да имаш никакви

проблеми за запис аз с нея работя и записвам и машината

си лети, по доста тракове обработвам с ефекти в реално време

и всичко е супер но ако ще ползваш VST трябва ти повечко рам

и по - големи хард дискове щото с големината на днешните VST

има много неща където искаш да качиш ама мястото все не стига :cheers:

Макар, че имам едно чувство, че колкото и големи да са хардовете

все окъсяват в даден момент :cheers:

по възможнос сложи видео карта за два монитора много е удобно :)

аз съм с такава Матрокс и може да намериш такава за около 30лв

хубавото при нея е че няма винтилатор да ти ошумява допълнително :)

 

Успух :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 72
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

като виден разбирач от пц хардуер те уверявам че памет ДДР2 не кожеш да боцнеш на система с АМД процесор. уверявам те в това. дъната на DFI са добри и ги хвалят защото са много добри за оверклок. мръсните геймъри като мен знаят това. не че марки като Asus,G-byte, Albatron са лоши. ако се спреш на АМД ориентирана система ти препоръчвам с.939 , поради простата причина че за него ще се произвеждат процесори още доста време, докато при с.754 производството на процесори се затваря след второто тримесечие на 2006-та. при "големият" сокет печелиш и от двуканалният режим на работа с паметта (с754 не поддържа такъв) ,който малко или много ти носи м/у 5-10% приръст . всички по нови процесори излизат за с939. Семпрон не са лоши процесори, но са нещо като Целерон при Интел. за мен Атлон64 3000+(3200+) /Оптерон 144(146) са най-добри като цена/производителност. незнам дали се занимаваш с оверклок. ако ще клокваш си избери добро и тихо охлаждане за процесора. ако няма да клокваш и бокс-а ще ти свърши работа. паметта да е минимум 1GB(2х512) , ако ще взимаш 2 ГБ нека да е 2х1ГБ. видеото картата я избери с пасивно охлаждане. препоръчвам ти 6200/6600 (чисти) . и асус и гигабайт имат варианти с поасивни охлаждания. с тези карти ще можеш и да разцъкваш някоя друга игричка. захранването е много важно да е качесвтверно и марково. причини много, по тихи са, по надежни, абе по по по... 400в Блу Сторм на Фортрон ще ти свърши работа и на цена е около 70-80лв. за дъното по горе са ти казали. няма нужда да се изхвърляш за някакви свръх модеели с екстри които никога няма да използваш. избягвай вграденото видео, както и дъна с Via и Sis чипсети.

 

ако избереш Интел ориентирана система мога да те уверя че малко са дъната които да превъзхождат моделите на Асус. избери си дъно с i945 или i955 чип, ако искаш да минеш по евтино i915/i925 . важното в случая е отново да избереш дъно с интелски чипсет. аз лично от нещо което не е интел+интел хубаво не съм видял. процесора хм... P4 630 или P4 640 . ако искаш двуядрен процесор Pentium D820 .сокета за всички е LGA775.

 

ще ти представя 2 примерни конфигурации.

 

AMD ATHLON64, s.939, 3200+, box $170.00

Asus A8N-E, NF4, FSB2000MT/s, DDR400, SATA, RAID, SB, GLAN $98.00

1GB DDR400 A-DATA $83.00

Hitachi 250GB 7200 8MB Cache SATA II $115.00 (забележи САТА 2 е !)

Asus EN6600 PCI-E SILENCER !!!!, TD, 128MB $101.00

Fortron Blue Storm 400, 400W, ATX12V, rev. 2.0, Passive, 110/230V $56.00

NEC ND-3551A/GEN w/ Labelflash™ technology - (16x DVD-/+R, 8x DVD+RW, 6x DVD-RW, 6x DVD-R DL, 8x DVD+R9, 16x DVD-ROM, 48x CD-ROM, 32x CD-RW), bulk $54.00

 

 

 

Intel Pentium 4 630, 3.0G, 2M, BOX, LGA775 $191.00

P5LD2 - s.LGA775, Intel945P/ ICH7R, Dual-Core CPU, HT, 1066/800, 4xDDR2 667/533/400, PCI-EXPRESS x16, 8ch. HD Audio, Marvell PCIe Gb. LAN , ATA100 + 4*SATA (3Gb/s), RAID (0), RAID (1), RAID (5), RAID (10), RAID controller: 2*ATA133, 8x USB 2.0, ATX $122.00

1GB DDR II 533 A-DATA $82.00

Hitachi 250GB 7200 8MB Cache SATA II $115.00 (забележи САТА 2 е !)

Asus EN6600 PCI-E SILENCER !!!!, TD, 128MB $101.00

Fortron Blue Storm 400, 400W, ATX12V, rev. 2.0, Passive, 110/230V $56.00

NEC ND-3551A/GEN w/ Labelflash™ technology - (16x DVD-/+R, 8x DVD+RW, 6x DVD-RW, 6x DVD-R DL, 8x DVD+R9, 16x DVD-ROM, 48x CD-ROM, 32x CD-RW), bulk $54.00

 

кутията,монитора и звуковата карта вече ти ще си ги избираш според парите. за монитора сеориентирай към Acer TFT 17"-ka .

Редактирано от jerry
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Intel Pentium 4 630, 3.0G, 2M, BOX, LGA775 $191.00

P5LD2 - s.LGA775, Intel945P/ ICH7R, Dual-Core CPU, HT, 1066/800, 4xDDR2 667/533/400, PCI-EXPRESS x16, 8ch. HD Audio, Marvell PCIe Gb. LAN , ATA100 + 4*SATA (3Gb/s), RAID (0), RAID (1), RAID (5), RAID (10), RAID controller: 2*ATA133, 8x USB 2.0, ATX $122.00

1GB DDR II 533 A-DATA $82.00

Hitachi 250GB 7200 8MB Cache SATA II $115.00 (забележи САТА 2 е !)

Asus EN6600 PCI-E SILENCER !!!!, TD, 128MB $101.00

Fortron Blue Storm 400, 400W, ATX12V, rev. 2.0, Passive, 110/230V $56.00

NEC ND-3551A/GEN w/ Labelflash™ technology - (16x DVD-/+R, 8x DVD+RW, 6x DVD-RW, 6x DVD-R DL, 8x DVD+R9, 16x DVD-ROM, 48x CD-ROM, 32x CD-RW), bulk $54.00

 

кутията,монитора и звуковата карта вече ти ще си ги избираш според парите. за монитора сеориентирай към Acer TFT 17"-ka .

ако нямах почти същата - я отнасям като куцо пиле домат точно тази :D

 

925 ми е чипсета - P5GD1 Pro, и тогава САТА 2 немаше :D ама ше се ъпгрейдваме де ....догодина доамина....дотогава и 4-ри ядрени ше има .. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами цената е добра, но компютъра няма да е достатъчно функционален за записи... Хард диска е малък, а за аудио съм чувал, че се препоръчват АСУС дъна с Интел чипсети... И 1гб рам е задължителен..

Ако е за ефтинджоса хвърли един поглед тук

 

http://213.16.54.1/offer/USED1.XLS

 

 

системите са подобни на твоята, само че са с п4 процесор, а не селерон.

Моят комп е същата конфигурация, с посочената от Бобалан разлика(АСУС дъна с Интел чипсети...) имам и някакъв СБ Лайф за 20 кинта и нямам никаква представа за проблеми с АСИО за които често се пише тук. Ползвам Нуендо 3 и килотон ВСТ - няма латенции няма драми.

Готино дъно и процесор Пентиум - задължително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че всички предложения са повече от прилични, за мен най-важното е да започнеш с кутия, захранване и UPS - от опит знам че кутията с добро охлаждане - собствени бавнооборотни високодебитни вентилатори е перфектно решение за тези мощни "котлони" - не пести пари от това - да не те боли глава :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще взимаш 64 битов процесор - АМД в момента са много по-добър избор от Интел. По-производителни са в повечето приложения, по-малко греят и са по-евтини.

Обаче не си вземай Семптрон ! s.754 вече излиза от производство и след време ако искаш да ъпгрейдваш - курец... Дай няколко долара отгоре и си вземи дъно и процесор на сокет 939

 

Дъно - Най-добре Епокс, Асус също са добър избор.

 

За хардовете - Макстор са бързи, но ненадеждни и дават голям процент брак. Сийгейт SATA са скъпи и шумни, ако ще си вземаш Сийгейт - по-добре да не е SATA. Хитачи и Самсунг са най-добрият избор - вторите даже са малко по-тихи, но пък на Самсунг-а ДДС-то няма как да го избегнеш ;)

 

За ЦПУ куулер бих ти препоръчал да си вземеш Цалман - много са добри и са най-тихите куулери на пазара. За захранване - Фортрон или подобен на поне 350 вата.

 

Т'ва е, общо взето ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

още един вьпрос

навсякьде се предлагат конфигурации с 512 мб рам

какво трябва да внимавам - ако избера такава - с цел да си я ьпгрейтна до 1 гб

пак - явно после и до 2 - щото щом се налага на Налбантов -рано или кьсно ше се наложи и на мен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе принципно мисля че може още при покупката да ти сложат още 512МБ. ако мислиш в последствие да слагаш, взимай си платките в по голям обем . примерно 2х512МБ , отколкото 4х256МБ . схвана. повечето дъна за с939 или ЛГА775 са с по 4 слота за памет. така че ако сега си вземеш 2х512МБ , след време спокойнно можеш да сложиш още 2х512МБ или 2х1ГБ. според мен когато 2 ГБ рам станат малко, тогава самата цяла машина ще е достатъчно морално остаряла. а сега скоро излиза новият сокет АМ2 на АМД , където се очаква процесорите да са още по добри , да поддържа ДДР2 с ниска латентност и като цяло системата да е доста по проиизводителна, като АМД имат намерение самият сокет да се задържи поне колкото старият и народен с.А(462) . но за мен лично система на Интел ми се струва доста по подходяща за звукозапис, поради самата архитектура на процесора (дълъг конвейр=> повече МГц). освен това чипсетите и дъната правени за интелски процесори много по рядко имат проблеми с подръжката. общо взето, процесори и памети са доста добро ниво. важното в случая е да си осгуриш бърз диск. един раптор 10000 или 15000 оборотерн за системен с пррограмата. и един Хитачи 250-300ГБ 7200 оборотен с 8 или 16 МБ кеш, САТА 2 за файлов :cheers:

Редактирано от jerry
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

още един вьпрос

навсякьде се предлагат конфигурации с 512 мб рам

какво трябва да внимавам - ако избера такава - с цел да си я ьпгрейтна до 1 гб

пак - явно после и до 2 - щото щом се налага на Налбантов -рано или кьсно ше се наложи и на мен

Ако смяташ да вземеш с 512 рам, гледай да е само един модул (една платка). Евентуално в последствие да сложиш още една от 512 и ако е било писано - да тръгнат двете в dual channel режим.

 

Имай в предвид, че като си вземаш втората 512-ка, тя е препоръчително да е същата (едностранна/двустранна, CAS латентност и т.н), в противен случай може да не тръгнат в дуал чанъл режим, което разбира се не е болка за умиралка.

 

Най-общо казано - моят съвет е да си вземеш от сега достатъчно памет и то подходяща - т.е. направо си вземи 2 модула от по 512 Mb, които да са подходящи за работа в dual channel режим. По принцип се продават комплекти от такива памети, но това си е малко или много маркетингов трик. По-важно е дъното да се разбира с тези памети.

 

Иначе за AMD64 - аз лично нямам оплаквания. Моята системка е нещо такова:

 

AMD Athon 64 3800+ x2 (Dual Core)

Thermal Take Big Typhoone - 12 cm fan - 16 dB

Asus A8N SLI Premium (fanless)

Asus EN6600 Silencer (256 Mb/PCI-Express) (fanless)

2x512 DDR400 CAS2.5 - Twinmos

2x80 Gb Maxtor 7200/8Mb

DVD+/-RW - NEC 3500A

Fortron Blue Storm 400W (24 pin EATX) - 12 cm fan

M-Audio Audiophile 192

ViewSonic VP171s

 

Добре се държи, не забива и нямам проблеми с аудио софтуера.

 

Изключително е тиха, процесора макар че е с 2 ядра държи 36 - 38 градуса, при сериозно натоварване стига максимум до към 42. Това за повечето нови пентиуми на Интел е леко непосилно.

 

Oбмислям да сложа още 1 Gb RAM, отчасти заради разни нагли семплери като BFD които гълтат памет като невидяли, отчасти по несвързани с аудио обработката причини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[925 ми е чипсета - P5GD1 Pro, и тогава САТА 2 немаше :) ама ше се ъпгрейдваме де ....догодина доамина....дотогава и 4-ри ядрени ше има .. :)

Сънчо какви ограничения има систематат ти?

и какво очакваш от 4ри ядрения процесор - освен повишаване на производителността?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това с четириядрения беше малко на шега казано (но не съвсем). Докато четириядрените първо станата с приемливи цени и има приемлива поддръжка от самите приложения има да измине малко повече от година.

 

От чисто хардуерна гледна точка т екущите ограничения са:

- двуядрен процесро не може да се сложи на този чипсет;

- няма САТА 2 (и добра имплементация на NCQ) - което на прост език значи, че дисковете са малко по-бавни, което за аудио е важно (особено при по-големи проекти и при използване на ВСТи семплери с големи библиотеки, където и РАМ-а играе също)

 

Иначе чипсета си е добър и стабилен и търпи ъпгрейд с по-бърз процесор евентуално (от което файдата няма да е толкова голяма де по отношение на вдигане на производителността). Вероятно ше му бутна и още РАМ щото семплерите наистина ядат много.

 

Реалните ограничения са от гледна точка "ъпгрейдваемост", а опита е показал, че новите приложения, новите операционни системи (чакания Уиндоуд Виста например) винаги имат по-високи изисквания към хардуера, а като става въпрос за аудио изискванията са още по-високи.

Абсолютно нищо не пречи обаче да продължаваш да си бачкаш с по-стара версия на аудио софтуера, който използваш, стига да ти върши работа и да ти харесва качеството !!! :))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и един въпрос към всички

ползвате ли компютъра с който записвате аудио - и за интернет

и как осъществявате защитата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Windows XP - versus 2000?

вашите мнения - моля(щото около мене вече се заформиха върли привържиници и на двата)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и един въпрос към всички

ползвате ли компютъра с който записвате аудио - и за интернет

и как осъществявате защитата?

Най-добре става с различни юзъри .

 

А иначе Xp vs. 2000 ? :greenball: Еми , бях на XP , минах на 2000 , оттам на 2003 , сега съм на ХР 2002 Media Center Edition и съм много доволен .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.