Jump to content
Българският форум за музиканти

Пинизи на тремоло системата(каквато и да е тя)...или как да не разстройваме китарата с вибратора


Борис

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)
След покапването на две капки бебешко масло в отвора на блока, на тремолото,

проблема изчезна.

 

:girl_witch:

 

baby-guitar-hero-thumb-200x157.jpg

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По горе писах за собствения си опит, радвам се че си постигнал описаното от теб по горе, опиши и демонстрирай как става, ако искаш разбира се, със сигурност би било много полезно ( за мен най малкото). От описаните от теб китари и аз имах две и те правиха описаното от мен, когато тремолото е във въздуха. А именно разстройваха при комбинация от сериозни бендове и дайвове, независимо от всички ъпгрейди, смазки на всички места където струната опира някъде и тн., след което трябваше да се връщат в строй с опъване нагоре на ръчката. Между другото ако още подаряваш описаните китари, лятото ще мина през Варна да разстроя някоя друга :) .

 

П.С. Фендер Булет сигурно са супер що се отнася до не разстройване , но на тема саунд са кошмар, както и всички други на Фендер, които съм ползвал някога

 

П.С2 Аз също съм писал това , което писах и бях пуснал и видео с демонстрация на долепено до тялото тремоло, ако някой друг има възможност да направи подобна, само че с тремоло във въздуха , ще е супер да я постне, много живо се интересувам от този проблем, ни никога не съм бил изцяло доволен от постигнатите резултати, гледал съм и много материали в Тубата, винаги става въпрос за това , как след използване на тремолото да подръпнем леко нагоре за компенсация, интересува ме материал в който се демонстрира използването на тремоло в комбинация с дайв, без нужда от компенсиране,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
интересува ме материал в който се демонстрира използването на тремоло в комбинация с дайв, без нужда от компенсиране,

Това казвам де, но вече не притежавам въпросните китари. Всичко което съм описал

не е преувеличено ни най-малко. Компенсирането се налагаше на Шоумастъра, но след

бебешкото олио - :) Всички китари бяха със заключващи ключове и маниашки сетъп.

Както казах, показвал съм го на много хора. Сега им се радват новите собственици, а те

са членове на форума. Колкото до струните, мисля че е въпрос на вкус. Аз ги харесвах. При мен струните държат месеци, просто не ми се потят ръцете, или поне не толкова обилно.

Сменям ги най рано на 6 месеца, когато усетя че започнат да вият и почистването им не помага.

Има ли някаква вероятност да имате в предвид различна степен на допустимо разстройване?

Едва ли...смятам че имам добър слух и всяко отклонение мен лично ме дразни.

Пък за Васко да не говорим...той е крайно чувствителен на тази тема, и ако китарата е

мръднала, той би я настроил.

 

пп.Евтим не веднъж го е казвал, а и показал, и то с къде, къде по-нисък клас инструмент,

че може и да не разстройва...а какво остава за китари с качествени материали и дървесина...

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже виждам, че има хора , които някак си са излъгали тремолото, бидейки във въздуха, да не се разстройва, бих се радвал, ако същите постнат аудио/видео демо с демонстрация от типа ,пълен дайв два пъти и по два сериозни бенда на 1,2,3та струни, последвани от проверка на строя.

Това се получава при мен - във въздуха, след като преминах през всички стъпки за сетъпване на тремолото (kahler hybrid). Малко кофти изпълнение, но поне се вижда, че строя си е в идеално състояние. Това е и идеята, както казаха по-горе всяко тремоло си има пинизи така че да не мърда много много :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Независимо от модела и класата на китарата има някой правила, които трябва да се спазват при настройването и използването на китарно тремоло:

 

1. В каква тоналност ще свирите:

- това е (редно да бъде) определящо за използваната дебелина струни;

- това ще рефлектира и върху броя пружини (при 9-42 се препоръчват 3 броя, а при 10-46 даже 4 броя пружини);

 

2. Как ще стабилизирате тремолото:

- правилното положение е прилепено до тялото (т.е. няма опън - само дайвинг);

 

Основните предимства в случая са две:

- при правилен сетъп и добър хардуер осезаемо по-рядко ще се разстройва китарата;

- пълноценно предаване на състейна от струните към тялото (вибрациите);

 

3. Поставяне на струните - има няколко правила за това, но при тремоло система си има пинизи:

- по-малко намотки на ключовете (особено при облечените струни);

- наличието на string guide също помага, стига системата да е балансирана;

 

4. Култура на ползване ...

 

Това са правила, базирани на личен опит.

При мен действат. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Независимо от модела и класата на китарата има някой правила, които трябва да се спазват при настройването и използването на китарно тремоло:

2. Как ще стабилизирате тремолото:

- правилното положение е прилепено до тялото (т.е. няма опън - само дайвинг);

Разбирам личния ти опит, но подточка 2 не е вярна. :thumbs_up:

Личи си, че нито си гледал видеото, което Икарус предложи, нито си прегледал препоръчителните настройки

на сайта, на Фендер.

....И между другото, Мюзикмен Петручи модел няма опция тремолото да опре в дървото. Изкопано е точно както

при флойд роуз.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5. Техника за безопасност :thumbs_up:

Не знам до колко тези правила са генерални, тъй като аз съм имал китара настроена в ре# с 13ки и 3 пружини. Нямаше никакви проблеми, но си върнах 9ките щото 13 ми идва дебело. Говоря за флойд роуз естествено. Иначе темата се измести доста, но то и питането беше...

Трябва да се разграничават функциите на флойд роуз и обикновено тремоло. Да и аз съм имал китара с тремоло, което не се разтройваше грам и чак ме беше яд, че след много ръчкане седи както китарата ми с флойд, ама видиш ли не струва толкова пари. Просто като усещане нещата са различни, а и като възможности. Та към автора на темата: Ако искаш да ръчкаш много, примирявай се. Има съвети из нета как кво да направиш, ама...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Личи си, че нито си гледал видеото, което Икарус предложи, нито си прегледал препоръчителните настройки

на сайта, на Фендер.

 

Не знаех че е задължително :thumbs_up: - така или иначе пробвал съм всякакви положения и само посоченото ми допадна, като съвкупност от предимства;

 

Трябва да се разграничават функциите на флойд роуз и обикновено тремоло.

 

Естествено, при флойд роус (double locked) повечето от тези правила отпадат;

 

ппппппп.с. - основния проблем с тремоло системите е, изяждането на резбата и клапченето на лоста в леглото му.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...така или иначе пробвал съм всякакви положения и само посоченото ми допадна, като съвкупност от предимства;

 

За да не бъдем голословни ето изрових стара снимка на китарата ми преди да сменя марката ;) :

 

SQ18.jpg

 

Пък не съм се церемонил на бендове и "дайвинг"...

Положението на тремолото се вижда идеално - така сетъпната, с десетки в РЕ китарата си беше бетон (дано новият и собственик, го е оценил и си я почита, както правех аз).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Така както си го написал в по-горния си пост звучи като някаква божия заповед да е долепено до дървенията, което ама хич не е тъй. Елемтентарен пример - Джеф Бек. Това за string guiders също е малко тип глупост - колкото по-малко допирни точки има струната с каквото и да е, толкова по-лесно тремолото се връща в началното си положение. На моята китара единствената причина да има string guider e, че без него първа струна фърчи извън нъта, като я ударя по-така.

 

Лесен пиниз е при всяка смяна на струни да се надрасква нъта с молив. Не е кой знае какво, но е една стъпка в правилната посока. Освен ако човек няма graphnut, rollernut или подобни благинки. Начинът на поставяне на струни сме го обсъждали амнайсе пъти.

 

Най-важното от горните линкове (за мен, за което не бих се сетил много скоро сам) е положението на планката, която се държи на два винта и опъва пружините. Който сметне, че може би би му било интересно, да обърне внимание на снимката на пружините на втория линк, дето съм го постнал по-горе. Но не е задължително.

 

едит: Другото за държачите за струни на главата - ако хептен не може без, както при мен, е хубаво да се развие малко болтчето на guider-a и той да е колкото се може по-високо - ъгълът на допир се увеличава, и триенето намалява. Добре е да тип ролка, а не като стандартните тенекии - отново по-малка площ, по-малко триене.

Редактирано от Icarus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за string guiders също е малко тип глупост - колкото по-малко допирни точки има струната с каквото и да е, толкова по-лесно тремолото се връща в началното си положение.

 

Не съм сигурен, че си прочел какво си написал ...

Тремолото винаги се връща в началното си положение!

Анотацията се получава от разместването на струните в леглата им на бриджа, както и на намотките по ключовете, временно освободени от напрежение по време на дайвинг, при което леко се размотават и ако няма string guide да ги направлява, намотките след освобождаване на лоста се подреждат по различен начин.

 

Следвайки тези инструкции настроих тремолото си (vintage synchronized), без никога преди това да съм пипал тремоло през живота си.

 

Аз пък съм пипал достатъчно тремола през живота си. ;)

 

п.с. - не съм издал указ със заповеди кое и как е правилно, или поне така си мисля;

 

;)

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз предлагам всеки да гледа видеота, да си играе и да пробва за себе си. Има хора, които за 5 минути растройват и заключена китара с флойд.

Много зависи от стила на свирене и от правилния сетъп. Има видеота, които прадлагат и известни модификации по ключове/нът/тремоло, с цел минимизиране на разстройването. Не мисля, че има някакви универсални правила. Има принципи, които трябва да се следват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.