Jump to content
Българският форум за музиканти

Себестойността на една китара


Mecho

Recommended Posts

Привет,

четейки темата МАНИФЕСТ и по-точно точка 17 ми хрумна следния въпрос:

Колко според вас е себестойността на една отлична китара за свирене (а не за гъзария)? Значи да е изработена внимателно, да е изпипана, да е изработена от качествени материали, да има качествена електроника и хубав гланц :green:

 

Според мен една китарка няма нужда от екзотични дървесни видове, позлатени ключове или 3-4 грифа, за да е качествена.

 

Аз ползвам Ibanez RG320FM (840 лв.) и като се замисля му трябват не повече от 500 лв. (смяна на адаптори и на тремоло системата - Edge Pro 2 :) ), за да стане една оптимална китарка :guitar: Това прави около 800 $ ...

 

Вие каво мислите ? Според вас нужно ли е да плащаш 2000$ за някой signature - модел, за да свириш на качествен инструмент :violin: ? Давайте аргументи.

 

Поздрави,

Мечо :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само signature моделите струват 2000 :)

Ми виж сега не е необходимо да има позлатени ключове, ама някой се радват. Пък себестойността например на един PRS, или Андерсон Дроп Топ е доста висока сама по себе си. В крайна сметка осигуряването на "красиво" парче дърво неговата финна обработка си е скъпа работа. Като сложиш изработката да кажем на inlays за fingerboard-a от истински черупки на мида или нещо подобно +Binding от 7 слоя около тялото и грифа един по един нанасяни + Цената на труда и спокойно стигаш 2000$. Като вземеш предвид и факта, че една такава китара не е "оборотен" тип стока и има и "художествена" стойност, то тя спокойно носи на 100% и кусур надценка.

За hollow-bodies пък да не говорим...

 

А дали си струва е отделен въпрос. Някой хора явно намират, че си струва, други просто го намират за изгодна инвестиция.

 

А дали аз бих дал 55000$ за LP Jimmy Page или 20000$ за PRS private stock...hell NO !!! Да не си купувам изложбен експонат...

:happy:

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми пича добре го е казал правилото за 800 долара (хехе, мойта китара почти точно толкова струва :happy: ), обаче щом ги правят и другите по-скъпи китари, значи има пазар и за тях :) Има хора, дето се кефят на колекционерска или естетическа стойност на китарата. 'Секви дзверове има :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност зависи от това КОЙ си ти... Щото аре представи си как примерно Малмстийн свири с некоя неугледна китарка за 800$?

 

В смисъл, че като си няква звезда, що и китарата ти да не е звездна? :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност зависи от това КОЙ си ти... Щото аре представи си как примерно Малмстийн свири с некоя неугледна китарка за 800$?

 

В смисъл, че като си няква звезда, що и китарата ти да не е звездна? :blink:

Ако си някоя звезда, китарата ти е безплатна :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи аз уча бизнес. В учебника по маркетинг имаше един case разгледан за една фирмичка ;) Gibson :D Та значи, през 80 те Гибсън свалили цените си. За да качат продажбите разбира се, но изработката не променили. Свалили цените на всички модели с по около 100 долара средно. Кво станало? Продажбите паднали. Оказало се че повечето клиенти не вярвали че една добра китара може да е толкова евтина. И цените пак били качени. Всеки музикант е малко нещо сноб предполагам. А за Гибсън си мечтае всяко момче :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи аз уча бизнес. В учебника по маркетинг имаше един case разгледан за една фирмичка ;) Gibson :D Та значи, през 80 те Гибсън свалили цените си. За да качат продажбите разбира се, но изработката не променили. Свалили цените на всички модели с по около 100 долара средно. Кво станало? Продажбите паднали. Оказало се че повечето клиенти не вярвали че една добра китара може да е толкова евтина. И цените пак били качени. Всеки музикант е малко нещо сноб предполагам. А за Гибсън си мечтае всяко момче :D

...а защо не и момиче?! :D

 

"Ако не знаеш кое е хубаво, питай кое е скъпо!" - глупавичко и наивно звучи, но донякъде май е така... :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.