Jump to content
Българският форум за музиканти

Aкордни прогресии


Recommended Posts

Ако ми остане малко време, ще направя някаква подложка на бавен фънки ритъм (от лууп) с някакъв m7 акорд. Кажи отсега кой точно ще ти е най-удобен за китара? :rockon: Аз бих го направил Cm7, ако не предпочиташ някой друг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 64
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

... за да се изрази ладът. ... Но може да има и хроматизми

Понеже в момента разучавам "Полетът на бръмбара", едногласно на китара по ноти за пиано и се чудя за следното - Как мога да определя тоналността конкретно на тази пиеса без да виждам нотите(арматурата) пред себе си и без акомпаниращата партия, а само по мелодията и то по случайно избран от средата, няколко тактов фрагмент, без финала и началото. :D Затруднението ми идва от изобилния хроматизъм в тази пиеса и от незадълбоченото ми познаване на теорията. А пък ако трябва и да я хармонизирам, дори приблизително, това ме шашва?! :rockon:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ми остане малко време, ще направя някаква подложка на бавен фънки ритъм (от лууп) с някакъв m7 акорд. Кажи отсега кой точно ще ти е най-удобен за китара? :rockon: Аз бих го направил Cm7, ако не предпочиташ някой друг.

Аз нямам проблем с "неудобни акорди или тоналности". Няма значение какъв е акорда(min, maj,dom,...), може даже да не е акорд а само един тон (всъщност тогава е още по-лесно). Ритъма също не ме притеснява. Хубаво е да е нещо по простичко за да е по разбираемо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Понеже в момента разучавам "Полетът на бръмбара", едногласно на китара по ноти за пиано и се чудя за следното - Как мога да определя тоналността конкретно на тази пиеса без да виждам нотите(арматурата) пред себе си и без акомпаниращата партия, а само по мелодията и то по случайно избран от средата, няколко тактов фрагмент, без финала и началото. :thumbs_up: Затруднението ми идва от изобилния хроматизъм в тази пиеса и от незадълбоченото ми познаване на теорията. А пък ако трябва и да я хармонизирам, дори приблизително, това ме шашва?! :thumbs_up:

Това предполагам е било към мен? Без да виждаш нотите и без да виждаш арматурата са две различни неща. Без да виждаш нотите - по слух. Там, където е тониката, следва да звучи стабилно и "у дома". Ако това не се случва, или не слушаш достатъчно фокусирано, или мелодията е твърде сложна (особено ако има хроматизми). Определянето само по мелодия е възможно при несложни мелодии, които често "посещават" въпросния тон и описват тониката, въртейки се по-често около нея, често видно подчертавайки тоновете на тризвучието. Другото важно нещо е с какъв тон се започва и особено с какъв тон се завършва. Понеже класическата тонална музика най-често завършва със съвършена каденца, най-вероятно последният тон в сопрана ще ти е първата степен в тоналността, а последният акорд - тоническият. Произведението на Римски-Корсаков не прави изключение. Както виждаш, и ла в най-горния глас доминира в последните тактове, като има и по-дълга продължителност. Забележи и хармонията там. Изобщо, начинът да добиеш някаква светкавична представа обикновено е да погледнеш последните няколко такта и акорда. Но при положение, че имаш арматура, нещата се улесняват съвсем. Тоналността очевидно е ла минор. В мелодията повечето хроматизми са проходящи тонове и вероятно си забелязал, че често падат на слабите времена, като в хармонията също може да се видят проходящи и съседни акорди, странична доминанта... - близките до ума неща при налични хроматизми. В минор ги има разбира се и "алтерациите" на VI и VII.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.