Jump to content
Българският форум за музиканти

Интересни похвати, техники и идеи


Coprophagus

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Както обичам да повтарям - няма задължителни неща.

Просто аз (а и доста от хората, с които съм общувал) процедират така - "нахвърлят" нещо, т.е. записват всичко, което успеят от почти хаотичната вихрушка на идеи и после сядат, за да ги подредят, като трудната част е едновременно да не изгубиш нещо съществено и да го направиш четимо/слушаемо/гледаемо, с други думи - по-лесно за възприемане. Затова винаги ще харесвам Тото, например - те са чудесен учебник за много неща. Сред тях са балансът между смилаемо и смислено, дълбочината и многослойността на възприемане... такива ми ти работи :bravo:

 

Имаше една тема в този раздел, в която се търсеше отговорът на Въпроса за Живота, Вселената и Всичко останало - универсална формула за писане на текст. Има общоприети похвати, но няма нещо, което може да направи нещо от нищо (не визирам това, което си написал, разбира се). Всичко зависи от теб :rolleyes:

 

П.С. Едно от последните неща, които искам да пренеса като послание е "колко съм навътре". Не гледай така на думите ми, тъпо е ;)

П.П.С. Това ли е целта на поезията?! :bravo: Тогава се отказвам

Редактирано от fusion
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 47
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

П.П.С. Това ли е целта на поезията?! :hysterical: Тогава се отказвам

 

Кофти е като го осъзнаеш, нали? :)

 

А защо трябва да е красива и интересна?

Има много неща в живота, които карат хората да се чувстват зле.Или да стават по-лоши.

Целта на изкуството и поезията е да накара хората да се почувстват по-добре.

Това е балансът, за който говорих по-горе.:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@N1cksoN: Много красиво пианцето! Вокална линия имаш ли или музиката и текстът не са писани, за да бъдат част от песен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Току що еба майката на кажи-речи повече от половината музика. :greenball:

Хубаво е, че виждаш нещата така за себе си, но не мисля, че е правилно да го твърдиш като абсолютна истина.

 

Гледните точки са безкрайно много, идеята на изкуството е да разширява кръгозора и да ти представя нови гледни точки, информация, чувства... това е не-егоистичният аспект. Егоистичният е нуждата на твореца да изрази това, което чувства и за което няма с кого да сподели така, че да бъде разбран.

 

Балансът намира друго място като понятие. Има похвати (доста използвани) които карат слушателя (читателя и т.н.) сам да внесе хармония в това, което чува (вижда). Пример за това са неравноделните размери, не-тонирането на светлините в графиката и други. Така този, който възприема изкуството отново достига до идеята, която творецът е вложил, но хармонията не я получава наготово, а използва собствената си гледна точка, изградена от собствените му преживявания и интелектуално ниво, за да достигне баланс. Така се получава интеракция, а не просто предаване-приемане.

 

Просто още една гледна точка :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ :D

Мдаа

но не мисля, че е правилно да го твърдиш като абсолютна истина

Разсмя ме, особено на фона на твоето абсолютизиране на това кои били {и ти леко забрави да добавиш"според мен"} аспектите на изкуството.

Преди време преподавателката ми по литература много ни се караше като започнем изречение със "Според мен...".

"Естествено, че е според теб: нали ти го казваш. Когато цитираш нечие мнение вече ще кажеш "според А.Г. от Троян..."."

 

Правилно...и аз по едно време много я използвах тази думичка :band1:

Правилно...честно...заслужавам... все его-думички.

Според моите разбирания за света абсолютната истина дори в контекста на нечий собствен свят е илюзия.

Тъй като се променя заедно с обстоятелствата, в които живеем.

Това не спира хората, които живеят, за да хранят егото си, да се изказват крайно и със самочувствие на мъдреци.

По моите наблюдения твоите изказвания често за точно такива.

Има хора с различна гледна точка от твоята и ти не можеш да промениш мнението им като повториш твоето няколко пъти. Представяш ли си форум с потребители fusion00001 fusion00002 и т.н. :punkband:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Съгласен съм на 100%. Уверявам те, че напълно нарочно не слагам "според мен", защото... е похват, който употребявам върху хората, които считам за неспособни да разберат нещо сериозно, което искам да кажа. Тоест, не може да им бъде обяснено. Затова се представя за факт.

 

Да, това се нарича манипулация :D Да, звучи гадно. Да, така или иначе го прави медията, защо да не съм аз :punkband:

Правя го за целите на дискусията, за да няма дискусия. Защото ще бъде двоен едновременен монолог. В същото време е по-добро решение от това да си замълча, защото все пак някой друг също ще го прочете и разбере :band1:

 

П.С. Мъжете по рождение сме с няколко идеи по-егоистични ;) Може би е за лошо, не знам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@Viara, имам някаква идея за вокална линия и хармония.Но нямам идея за припев.

Ако реша да нарпавя и припев ще я пусна.

 

@fusion,

Жалко че и ти се опитваш да манипулираш, като телевизията.Не взимай пример от тях.

Знам от опит :)

 

Явно не се усети, обаче ти каза същото нещо, което казах аз.Само че аз се опитавам да го кажа по възможно най-простия и разбираем начин.

"представя нови гледни точки, информация, чувства" - а за кого е тази информация?

За тези, които не я знаят.

 

За едно съм съгласен -

Егоистично е да мислиш, че си открил топлата вода - така дразниш хората.Ако хората те харесват, сами ще дойдат при теб.Ама това е ясно на всички.

 

Егоистично е, обаче, да знаеш, а да си мълчиш.Това освен егоизъм е и признак на слабост - да си се свил,

да знаеш, но да си мълчиш.Защото те е страх да се обадиш.Страх те е да нарушиш реда.Така просто е по-лесно.

 

Няма истински творец, който да не иска музиката му да бъде чута,разбрана и харесана.

Оставете ги тези общоприети мнения - "ама той Джим Морисън не е искал да стане музикант.

Начи и аз трябва да съм като него - сиреч, трябва и аз да не искам да съм музикант и ще стана."

Забелязвате ли как ценностите се обръщат - все едно се гледаш в огледало, а не виждаш истинския си

образ.

Джим Морисън е искал да стане режисьор и поет.Но накрая е открил начина, без да очаква - с музиката.

Но той винаги е искал да се изразява по някакъв начин.

 

Обобщено с едно изречение:

Да поучаваш е грозно, да даваш е красиво - ето това е разликата.

А грницата е много тънка и просто трябва да се усети.

Не да се обяснява - да се усети.

 

Егоизмът е точно обратното - егоист си,когато правиш нещо само за себе си (сивриш само за себе си) -

Може, когато искаш да разбереш, докъде можеш да стигнеш с музиката си.Това няма лошо, разбира се.

Но ако откриеш нещо красиво(ако си видял един красив залез само ти) - защо да не го споделиш със другите?

 

Ама всичко това са си празни приказки, защото идолопоклонничестовто почти изчезна вече.Всичко се променя.

Както беше написал РокоБГ - рокът е новата класика.:)

Така че всичко, за което си дрърдорим тук е все едно да се мъчим да пишем реквием за симфоничен оркестър.

Редактирано от N1cksoN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но ако откриеш нещо красиво(ако си видял един красив залез само ти) - защо да не го споделиш със другите?

Поради същата причина, поради която няма да ти отговоря на поста (макар, че на повечето ти въпроси вече съм отговорил) :)

 

Обичам да си говоря сам, но да си пиша сам е малко... плашещо?!... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спора който водите макар и интересен е леко ненужен. Просто и двамата сте прави и спорите за едно и също нещо (то даже не е спор точно).

 

fusion не се стесняваи и дай разяснения за всичко което ти е направило впечатление в музиката/текстове/вокална линия на ТОТО, Д. Тиатър...

 

 

N1cksoN вкарай малко анализ на текста и се хванете с Вяра да направите нагледно 1-2 варианта за изпяване на този текст върху мелодията (ще е много интересно и ще помогне до гояма степен за онагледяване на темата).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поради същата причина, поради която няма да ти отговоря на поста (макар, че на повечето ти въпроси вече съм отговорил) ;)

Обичам да си говоря сам, но да си пиша сам е малко... плашещо?!... :whistle:

 

Всеки има право да живее живота си както си иска :)То това му е красивото.

 

Viara, и аз съм навит.

Довечера ще ти пратя няколко идеи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо взето, този текст ми звучи като трип хоп.

Позанимавах се малко и това сътворих: :cheers2:

 

Инструментал?

Същият?, с намалени среди

Инструменталът?с вокалната линия.

 

Ето я цялата идея на пиано:

Инструментал?

Инструментал и вокал?

 

Измислих си и още няколко идеи за аранжимент:

trip1?

trip2?

trip3?

 

Ако не ти харесва гораната, може да развием някоя от тях.

А може да я направим само пиано и глас - много красиво може да стане. :P

 

А ако искаш, може да направим някоя друга песен.Този текст е прекалено дълъг и сложен за обикновена поп балада.

А нямам и припев.

 

Ето една стара песен, която от много време ми се иска да я направя с някой и още не съм.

текст?

Вокал? - само като идея.Преди няколко години го записахме с един мой приятел.Фалшивичко е, но мисля че се усеща идеята.

 

Пиши ми също в каква тоналност ти е най-удобна.

Или ако имаш други идеи.

Редактирано от N1cksoN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво стана сега?Ще правим ли нещо или няма да правим?...

Добре бе, хора, нарочно ли го правите не мога да разбера?Първо - дай да правим нещо, после няма никой.

За какво си играх да ги качвам тия неща?

Хем обясних, че нямам голямо желание да пускам, защото не се знае кой ще ги чете и слуша.

Страхотно отношение няма що.

И на всичко отгоре само ме набутвате така.

Писали там - в другата тема на човека някакви глупости.

Като искаш да ми кажеш нещо на мен - ела ми го кажи...

Поне кажи - "отказвам се" или "не ми харесват тия неща".Ако ми кажеш истината няма да ти се обидя.

После защо съм се ядосвал.

 

Coprophagus, нали искаше анализ на текста. Ами ето това е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

N1cksoN: дай по-спокойно човече, не знам за другите, но аз едва сега поглеждам тази тема.

Все пак беше писал, че ще ми пратиш нещо, и аз чакам ЛС или скайп.

Няма нужда от нерви ми се струва. Мерси за труда, който си положил, ще чуя и ще ти пиша по-подробно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.