Jump to content
Българският форум за музиканти

Теория за начинаещи


Recommended Posts

Направих пример за Йонийски лад (мажорната гама). Отначало свиря само гамата, след това всичките диатонични интервали (терци,кварти,квинти,сексти,септими), след това диатинични тризвучия, след това диатонични четиризвучия и накрая диатонични пентатоники. Постарах се да не свиря хроматизми - само на няколко места - не успях да се въздържа.

 

 

Това е илюстрация как биха могли да се използват нещата за които пишем тук.

 

 

Ionian

 

Ако има нещо - питайте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Тая тема като гледам рискува да потъне в забвение,което би било много жалко :virtuoz: ,затова ще помоля Tozi за продължение,а също така и за някакво обяснение за употребата на диатоничните три и четиризвучия в-у конкретни акорди,примерно ако свирим в C,уместно ли би било в-у акорд G да изсвирим поредица от тризвучия G B D F A C E G B D F A C E G и защо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм забравил темата въобще даже подготвям един материал за риръма.

 

Сега за тризвучията и четири звучията.

 

Ако построим тризвучие на терци върху степените на мажорната гама получаваме:

 

Хармонизирана гама до мажор - C, Dm, Em, F, G, Am, Bdim

C = C E G

Dm = D F A

Em = E G B

F = F A C

G = G B D

Am = A C E

Bdim = B D F

 

Всяко едно от тези диатонични тризвучия може да бъде използвано върху акорда до мажор, както и върху всеки един диатоничен акорд от тоналноста.

 

Същото важи и за диатоничните четиризвучия:

 

Cmaj7 = C E G B

Dm7 = D F A C

Em7 = E G B D

Fmaj7 = F A C E

G7 = G B D F

Am7 = A C E G

Bm7b5 = B D F A

 

Ето тук записах малък пример за използването на диатонични тризвучия и четиризвучия.

Свиря предимно диатонични тризвучия и към края четиризвучия. Всичко е върху Cmaj

 

Три и четиризвучия върху До

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Защо "работят" три и четиризвучията приложени върху даден акорд?

Тоновете на всички диатонични три и четиризвучия са част от съответният лад който използваме върху даден акорд, т.е. те са просто раличен начин на подреждане на тоновете от лада. От друга страна всеки от тоновете им се отнася по определен начин спрямо акорда върху който свирим. Например сол тризвучие върху до мажор акорд (първото тризвучие на примера) съдържа тоновете сол,си и ре. За до тези тонови се явяват пета седма и девета степени, т.е. Cmaj9 (C E G B D). Всяко от останалите три и четиризвучия се отнася по съответния начин към акорда До.

 

Ето как се отнасят тоновете на диатоничните три и четири звучия към акорда До мажор

 

Тризвучия

C = C E G - 1 3 5 за до мажор акорд

Dm = D F A - 9 11 13 за до мажор акорд

Em = E G B - 3 5 7 за до мажор акорд

F = F A C - 11 13 1 за до мажор акорд

G = G B D - 5 7 9 за до мажор акорд

Am = A C E - 13 1 3 за до мажор акорд

Bdim = B D F - 7 9 11 за до мажор акорд

Четиризвучия

 

Cmaj7 = C E G B- 1 3 5 7 за до мажор акорд

Dm7 = D F A C - 9 11 13 1 за до мажор акорд

Em7 = E G B D - 3 5 7 9 за до мажор акорд

Fmaj7 = F A C E - 11 13 1 3 за до мажор акорд

G7 = G B D F - 5 7 9 11 за до мажор акорд

Am7 = A C E G - 13 1 3 5 за до мажор акорд

Bm7b5 = B D F A - 7 9 11 13 за до мажор акорд

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да се карам с никого, но във форума явно има големи късметлии, че Този помага !!!

Ами ако го нямаше какво щяхте да правите бе, мамини?

Мен лично подобни въпроси ме карат да повишавам тон. Във форума има достатъчно инфо(и не само)...и ми се струва леко тъпо, хора, които се навъртат доста често из тези теми да задава такива въпроси, все едно да кажеш:

"Опаа, Този, имам тук едно кебапче, ама ме наболяват зъбите, та ще ми го нарежеш ли на хапки, и яяя по-добре ми го сдъвчи, че по-лесно да се нахраня!Да не ме забравиш ей, че гладен ще си остана."

До тези отговори повечето от вас ако седнат с лист и химикал, и без да се разсейват с други неща могат да стигнат и сами.

Половин час всеки ден!Не повече!

Въобще не е такава филофофия : струва ми се, че някои от питащите подхождат към "теорията" като нещо странично от практиката?!?! Някакви "правила", които се учат наизуст, без да се осмислят, затова има и подобни питания.

 

Ами сядаш написваш си до мажор по ноти (даже не е нужно по ноти: може и с буквички).

След, което написваш степените по този начин:

 

1 2 3 4 5 6 7 8

C D E F G A B C

 

написваш си диатоничните три и четиризвучия по същия начин

и почваш да анализираш как тоновете им се отнасят към до мажор и към отделните акорди.

След което си хващаш инструмента, записваш си по четири такта в бавно темпо от всеки акорд и почваш да свириш въпросните 3 и 4ризвучия арпежирано, за да ЧУЕШ как се съотнасят.

Защо работят? Защото всеки тон от лада е определена степен, с определена функция.

I-tonic

II-supertonic

III- mediant

IV-subdominant

V-dominant

VI-submediant

VII-leading note

съответно всеки тон от тези 3 и 4ри звучия създава определени взаимоотношения в контекста на един акорд

някои са "по-важни" от други - това най-лесно се вижда като след като си напишеш нотите и "теоретичното обяснение" след това изсвириш конкретния пример : някои звучат "задоволяващо", други дърпат на някъде...изпяваш/изсвирваш всеки от тоновете на лада и виждаш към кой дърпа най-много : и установяваш взаимовръзката

примерно: "водещият"тон дърпа към тониката.

Много по-трайни резултати се постигат когато сам си осмислил теорията, вместо да чакаш някой да ти я поднесе наготово.

И страшно много се улеснява работата при писане на партии и импровизация: за да има "method in the madness".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично предпочитам в тази тема (а и по принцип) нещата да се обясняват колкото може по-просто.

Ако някой ми беше обяснил терията когато бях на 14 и тъкмо си нареждах пръстите по инструмента по начина по който Вяра го направи сигурно нямаше да разбера много освен това че нищо не мога да разбера и вероятно не съм много брайт след като не мога да се досетя да ги правя всичките тези неща. С едно обаче съм много съгласен - теорията трябва да се осмисли от всеки индивидуално за да придобие практически смисъл и да не остане само сухи разтягания на локуми по тема.

 

Малко оф топик пояснение.

 

За мен лично I,IIIm, VIm са тоника тъй като IIIm, VIm са замени на I или С6 = C E G A, Am7 = A C E G; Cmaj9 = C E G B D, Em7 = E G B D

IIm i IV са субдоминанта тъй като F6 = F A C D, Dm7 = D F A C

 

V7 и VIIm7b5 са доминанта тъй като G9 = G B D F A, Bm7b5 = B D F A

 

Това всичко е анализ на функцията на акордите в акордови прогресии. Неща който според мен не са съвсем за начинаещи за които ще стане дума по-подробно евентуално по-късно в тази или друга подобна теми.

 

В поста по горе за използването на диатоничните три и четиризвучия анализирам функцията на всеки тон от три и четиризвучията спрямо основният тонически акорд в тоналност До мажор.

 

Предлагам ако искате да направим подобна тема в говорилнята където ще можем да обсъдим методите и индивидуалните възможности за обучението по теория и нейното практическо приложение с акцент на идивидуалните умствени способности на всеки отделен обучаващ се, а тази тема да я оставим за по-основни и конкретни дъвкания на кебапчета, кюфтета и други кулинарни специалитети пригорвени от смляно (или не) животинско месо с акцент на конкретните рецепти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^идеята за методите в отделна тема е страхотна! :)

Определено е липсващо звено в заформилият се теоретичен курс за малки и големи.

Иначе съм сигурна, че ако сега беше на 14 и бях седнала до теб с лист и химикал в ръка щеше да разбереш и още как :)

И по-късно нямаше да ти се налага да търсиш помощ от учител всеки път, когато се появи някакъв теоретически пъзел.

А щеше да имаш самочувствие, базирано на знания, поне да започнеш разрешаването му сам.

Както примерно като учиш таблицата за умножение: веднъж научил, че 7*6=42 почваш да решаваш задачи и виждаш "доказателството",че

1.7*6 наистина е 42 и

2. ти наистина си го запомнил

и след време няма да ти е необходимо да си носиш калкулатор или таблицата за умножение (камо ли да се обаждаш на даскалката по математика), за да потвърди твоите знания. Ключовото, което би ни било необходимо в една такава хипотетична ситуация, е да "открием" логическия начин, по който ти запомняш и си обясняваш нещата. Примерно твоят начин да си обясниш "формулата" на мажора или пък наблюдение върху връзката между последвателността на диезите в сигнатурата и водещите тонове в мажорните тоналности. Веднъж изградиш ли си своя система, която НА ТЕБ да ти е ясна, оттам нататък всичко е въпрос на натрупване на логически обосновани знания, практическо приложение и положителни резултати, за да почнеш да чувстваш сигурност в легитимността на собствените ти знания. А и самата теория така става адски забавна и сам почваш да си поставяш преизвикателства, защото знаеш, че можеш да ги разрешиш.

Кебапчетата са си ок, въпрос на вкус :) Но моето лично отношение (и това което, като ученичка изисквам от учителите си по каквото и да е), е че работата на "преподавателя" не е да дава готови отговори-било и в желанието си да улесни "ученика", а да го подготви възможно най-добре да се учи сам доживот.

С уважение, Ваша ученичка :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Добре. Айде :cheers2::) Доволно? Може ли вече да приключим с :) и да продължим по темата с рецептите. Ако разрешите разбира се. Ако не, моля модераторите да преместят излишните коментари в говорилнята за да продължим остроумията там.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До голяма степен съм съгласен с написаното от Вяра в последния пост. Затова и започнах тази страница: http://muteo.wordpress.com Мисля, че засега постовете може да останат в темата, стига да не се разводни впоследствие? Ако все пак искате допълнителна тема, мисля, че тя е именно за този раздел, не за Говорилня.

Колкото до хармоничните функции, основните функции в тоналността са три - тоника (T), субдоминанта (S) и доминанта (D). Според това виждане, останалите (второстепенни) акорди са градация или разновидност на тези функции. В джазовата теория и аз съм ги срещал описани по начина, по който е писал Tozi по-горе... Функционалната теория и анализ с букви вместо само с ладови степени (I, ii, iii...) се използват основно в Германия, като са известни и в другите немскоговорящи страни, в Русия, както и у нас. Според немския теоретик Хуго Риман (имащ основно отношение към функционалната теория), в мажор VI степен е паралел на тониката (Tp) и контрапаралел на субдоминантата (Skp). Оттук A-moll е паралелна тоналност на C-dur - така се казва у нас, в Германия, Русия, вероятно Австрия, като е добре известно и в Швейцария. В Англия, САЩ и други страни се казват относителни (relative) тези тоналности. II степен е паралел на субдоминантата (Sp). III степен е паралел на доминантата (Dp) и контрапаралел на доминантата (Dkp), VII - на доминантата. И наистина, в тоналността акордите на тези степени могат да изпълняват именно тези функции. Минорът се разглежда като обръщение на мажора и там терминологията е наобратно - паралелният акорд лежи отгоре, а контрапаралелният лежи отдолу. Валидността на функционалната теория се подкрепя до голяма степен от някои психоакустични изследвания, вследствие на което има и предложение да се въведе в по-широк мащаб, понеже дава някои предимства пред широко разпространената с римските цифри.

Това е само едно малко вмъкване към горното, нека не притеснява все още незапознатите с него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Страницата е много добра - и преди съм я преглеждал. Да не забравяш да я допълваш - чудесно начинание!

Иначе и аз съм съгласен с това за което пише Вяра (мисля че и друг път съм писал някъде из форума за функцията на учителя) с изключение на :

Иначе съм сигурна, че ако сега беше на 14 и бях седнала до теб с лист и химикал в ръка щеше да разбереш и още как smile.gif

, но това е :offtopic-001:

И все пак ми се щеше тук в тази тема (не раздел) всичко да е обяснено по-простичко. Като за американци :hysterical:

За да могат дори и хората които нямат професионални музикални амбиции (и надали някога би им се наложило да боравят със сложната терминология) да научат нещо с което да могат да подобрят свиренето си и обогатят музикалната си култура без да се ангажират прекалено с тежки формулировки на непонятен език.

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да на мен ми се ще да е обяснено като за амИриканци. "Ама защо трябва някой да им го дъвче на леваците". Имал желание човека писал. Със сигурност доста хора четат и им е кеф. Или сиренето е с пари. :thumbs_up: Абсолютно е верен последния пост на Tozi.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятам,че и аз имам право на един кратък и надявам се последен в темата :thumbs_up:(камъните бяха в моята градина :D ).Темата е създадена от Tozi,наречена е теория за НАЧИНАЕЩИ и в нея той сам подканя нуждаещите се от помощ да задават въпроси,с което (и не само с това естествено) печели симпатии и уважение.Аз лично си направих труда да анализирам как се отнасят диатоничните тризвучия към акорда C,но не бях чувал никога за хармонизирана гама и не мисля,че ако знаеш интервалите м-у тоновете C D E F G A B C можеш да тръгнеш сам да откриваш музиката.

По темата,обяснил си го наистина много лесно смилаемо (като за американци :) ) и с нетърпение чакаме следващите рецепти :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Ако позволи Кольо - да дообясня:

 

А защо "християнски" (хрисим) - защото #9 в Ми мажор е кой тон? Фа двоен диез = Сол

А Сол е 5-та степен на До мажор и по-този начин острият Ми мажорен акорд се "омекотява" в редиците на До мажор, поради общия тон.

 

 

:(

 

И какво ще рече че "християнски" се използва като синоним на консонантно звучене ли...?

 

хмм запърви път чувам за християнски ислямски и тн...

 

 

Защо обяснено като за американци,да не би в България вече да за започнали да общуват с тайни кодове и криптограми? ;)

Редактирано от A-L-A-D-I-N
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.