Jump to content
Българският форум за музиканти

Ритъмът - макро, микро, груув, суинг


Recommended Posts

Кажете за груува, ма'нете го тоя суинг :) (без да ми се обижда никой, и аз дебело подчертавам, че изразявам изцяло лични предпочитания и мнения, както и че използвам сарказъм, ирония и други похвати, заблуждаващи нарочно или неволно читателите).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ма'нете го тоя суинг :)

Може ли да е подред? Първо суинг, после груув. Ти като си наясно, ние не сме.:)

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е много абстрактна май... Затова ще захвана една част от нея, която и мен ме вълнува. Ако кажем, че груув музиката е тази, която ни кара да си клатим главата по един особен начин, то кое в тази музиката ни кара да правим така? Дали е това, че ритъм секцията свири много стегнато? Дали е заради триоловата пулсация? Дали е заради специфични ритмични шаблони?

Въпросът ти е обект на неврологията и когнитивната психология. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе някой би казал, че всичко е рок енд рол, без блус сме за никъде, суингът е всичко и т.н. Ама на мен ми трябва един прост отговор на това защо like a like a sex machine ме кара да си клатя главата, ако разбирате какво искам да кажа ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама на мен ми трябва един прост отговор на това защо like a like a sex machine ме кара да си клатя главата, ако разбирате какво искам да кажа ;)

Коя глава? ;)

 

Обаче има и друго - ако в една дискотека няма бас, хората няма да танцуват (или поне не толкова много) - явно и честотите имат някакво значение...

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ Cybergene Разбирам какво искаш да кажеш, но мен ме кара да си клатя главата не само Джеймз с Браун, а и Дюк Елингтън, примерно та затова питам за суинг. ;) А и на много други пулсации изсвирени с груув подскачам.

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ивелине, спамер гаден! ;) Първо почва горната глава да се клати, а после като си внуши, че "feels like a sex machine" си идва и другото, 'ко ма разбираш ко искам да ти ка'а ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е нали в твоя раздел се държа прилично, кво искаш са ;)

 

Сетих се още нещо - движението напред. Когато свирим 8-мини, но вместо да ги свирим равни (1.) скъсяваме разстоянието м/у слабото към силното (2.)

Това придава характерното движение:

 

1. ТА---та---ТА---та---ТА---та---ТА---та---

 

2. ТА----та--ТА----та--ТА----та--ТА----та--

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, де. А не става ли още по-добре когато върху някои "ТА"или "та" се акцентира динамически? Това според конкретния случай. От стари музиканти съм чувал фразата: "не ковете осминките като пирони!". Пък съм слушал как утвърдени нашенски музиканти точно така ги коват - равни и еднакви като табуретки. Ох! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Суингирането, до колкото знам, е цялостното заклащане - т.е. може да и така:

 

1. ТА---та---ТА---та---ТА---та---ТА---та---

 

2. -ТА---та---ТА---та---ТА---та---ТА---та--

 

или така:

 

1. ТА---та---ТА---та---ТА---та---ТА---та---

 

2. ТА-та--ТА----та----ТА-----та--ТА-та-----

 

А пък акцентите - това е динамичното фразиране - както навсякъде, така и тук се отнася максимата: напрежение (слабо) и отпускане (силно), а може и да е случайно, в зависимост от мелодичната линия и акцентирането на пиковете й. А сигурно има и много други, за който не знам...може някой от по-вещите да ни светне :)

Ама...ако смесим и фразировките - Евгени ще ме изсели от форума! :greenangel:

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма страшно. Нали това е раздела на Камен. :greenangel:

 

Суинг и груув е едно и също нещо. Едното се отнася за триолова пулсация а другото за осминкова или шеснадесетинкова.

 

За Джеймс Браун може да се каже че е : фънки, грууви, суингинг, рокинг, крашинг, смашинг,и кой знае още какво. И всичкото ще е вярно.

 

 

За да раберете какво е суинг или груув вземете някой който е оределен като много свуингин или грууви. Забавете записа до 30-40% и слушайте внимателно как се отнасят ритмичните трайности спрямо това което вие смятате за централно метрономно време и спрямо останалите инструменти. Кои ноти са по - напред и кой по - назад,кои по средата? Кои ноти са акцентирани и кои не са. Има ли заглушени тонове? Има ли еднакви тонове или всички са различни? Слушайте всеки инструмент по отделно. После по двойки. После всички заедно.

 

Като приключите (след около поне 30 мин) напишете резултатите от слушането и дайте да го обсъдим тук (+ записа в бързо и бавно темпо).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма страшно. Нали това е раздела на Камен.

Абе, има! Те тук модове/випове са мафия (като агентите от матрицата). Имат тайно общество, както и цивилни... :greenangel:

 

Забавете записа до 30-40%

Един жокер - при дигиталното забавяне (колкото и да твърдят, че качеството се запазва) съм забелязал, че малко или много, се променя и темпото - а за такива финни неща (за да не приемете, че едни неща са други неща) е най-добре да се забави аналогово - примерно с кастофон или магнетофон. За мен лично има огромна разлика м/у двата вида забавяне.

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смисъл - нелинейно.

 

Преди да се забави:

та---та---та---та---

 

След:

та----та--та---та---

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.