Jump to content
Българският форум за музиканти

Ритмичност и музикален слух


ultramega

Recommended Posts

Този пример показва как музиката може да се възприема без да можем да я чуваме с ушите си.

Усещайки вибрациите. Чувството за ритъм е заложено в нас. Най важният ритъм който изпитваме и чувстваме през целият си живот е биенето на сърцето ни. По тази пулсация сравняваме и определяме кое е бързо и кое бавно. Погледнете хората по улиците - как ритмично вървят - всеки си има и следва свой перфектен ритъм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересен ми е и един друг "виртуален" казус, например! Знаеме, че Х. Берлиоз не е свирил на нищо, освен много зле на флейта и китара. Той и такива като него, признати гении/таланти, ритмични ли са? Та, какво все пак значи, да си ритмичен. Свирене на сложни фигури в различни размери? Понятието ритмичност можеби, се размива от такива примери!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Мога да си бия чекия с лява ръка! :hysterical:

:butcher::hysterical: :hysterical:

Аз пък с дясна (щото при мен лявата е по подразбиране, въпреки че не съм левичар!)

 

Обаче, лъскането на бастуна (че и с две ръце) ми отнема по-малко време, от колкото ми отне анализирането за прецизното свирене на 5:4 в бавно темпо.

 

 

Мисли за себе си както искаш, но по принцип не се сещам за нито един човек в този форум (и за сравнително малко извън него), които наистина са на високо ниво с ритъма.

А тия, дето умеят да си ускоряват и забавят пулса и съответно да си суингират естественото възприятието за ритъм, са на ебати високото ниво...коза помага! :hysterical:

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във връзка с примера „Берлиоз”, мисля че, понятието ниво(високо/ниско) на ритмичност няма само практичен смисъл и не се отнася единствено до субекти, които музицират като свирещи, пеещи, танцуващи, дирижиращи, но и за композиращи(глухи или не) и анализиращи слухово. Един музикант или просто човек, може да има високо ниво на ритмичност, дори и да не може да танцува/свири на някакъв инструмент. Достатъчно е да умее прецизно да анализира ритъма.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Oтлична тема :thumbs_up: Аз - читател, с множество възможности за подобрение особено в ритмиката... и още 50-ина други неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато се упражнявам чувам много грешки(грешки в темпото, лоши бендове, грешки в динамиката) - аз не съм добър китарист. Но когато се запиша и после си пусна записа, слушам по-непредубедено и съответно чувам много повече разминавания с "цък"-а на метронома, които иначе почти не долавям. Или пък съм ги доловил, но не са ми се сторили особено големи, а пък после на записа ...

Затова: поне от време на време се записвайте и се слушайте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....освен когато не трябва да свирите бързо и прецизно. Но общото в двата случая е прецизно :thumbs_up: Сега си пускам онези машини от Дрийм Тиътър, за да съм в час с темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във връзка с примера „Берлиоз”, мисля че, понятието ниво(високо/ниско) на ритмичност няма само практичен смисъл и не се отнася единствено до субекти, които музицират като свирещи, пеещи, танцуващи, дирижиращи, но и за композиращи(глухи или не) и анализиращи слухово.

Понятието ритъм се отнася за всички и всичко! Смяната на дни, седмици, месеци, сезони, години; морските вълни, двичението на крилата на птиците........ всичко това е ритъм.

Мисля от заглавието на темата се подразбира, че става въпрос за изпълнители на музика.

 

Един музикант или просто човек, може да има високо ниво на ритмичност, дори и да не може да танцува/свири на някакъв инструмент. Достатъчно е да умее прецизно да анализира ритъма.

 

Да. Може да го анализира но не и да го изпълнява. Нещо като неразвит талант.

Колкото до композирането - там ритъма все пак се упражнява и то доста за да се разберат ритмичните взаимодействия - не е просто талант и ритмично чувство. Просто не се налага този ритъм да се изразява външно чрез мускулно действие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Яка тема наистина :)

Лично аз мисля, че слуха ми е малко по-развит от ритмичността ми. Обяснявам: когато тръгна да вадя някоя песен обикновено ми трябват 15-20 минути и едно капо и песента е готова. Общо взето мисля, че това е добро време за средно дълга песен. От там идва работата с изсвирването. Винаги съм смятал, че откъм ритъм нямам проблем, но напоследък започвам да се убеждавам, че в някои специфични ситуации определено темпото ми понакуцва. откъм потдържане на един и същ ритъм нямам никакъв проблем, тъй като преди години имаше един период когато работих доста върху това - пускам си един дръм ритъм и свиря два рифа 5-6 пъти, като после настройвам ритъма да спре за 15-20 сек. и да тръгне пак. Така доста добре се самообучих да потдържам ритъма в главата си. Работата сега е там, че когато свиря нещо с чести промени в ритъма е трудно да го потдържам в главата си ако не го чувам от време на време. Ако чуете примерно в "кавъри" съм пуснал едно набързо скалъпено записче на Bolt Thrower е там се вижда ясно, че при някои смени изоставам... Е, всеки има над какво да поработи, нали така :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Яка тема наистина :)

Лично аз мисля, че слуха ми е малко по-развит от ритмичността ми. Обяснявам: когато тръгна да вадя някоя песен обикновено ми трябват 15-20 минути и едно капо и песента е готова. Общо взето мисля, че това е добро време за средно дълга песен.

Ако поработиш върху необходимите знания и умения за развиване на слуха ще ти трябва да чуеш парчето само веднъж цялостно и още веднъж "по-трудните " моменти за да можеш да го изсвириш.

 

Работата сега е там, че когато свиря нещо с чести промени в ритъма е трудно да го потдържам в главата си ако не го чувам от време на време. Ако чуете примерно в "кавъри" съм пуснал едно набързо скалъпено записче на Bolt Thrower е там се вижда ясно, че при някои смени изоставам... Е, всеки има над какво да поработи, нали така :thumbs_up:

 

Ако си отговориш на въпросите които съм написал по -горе и поупражняваш поне 1/4 от тези неща, няма да имаш такива проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен съм, че благодарение на 15 години български народни танци се справяш добре със някои неща ( като например да свириш нещичко в неравноделни ритми и добра координация в някои отношения ), но владеенето на ритъма е много комплексно и трудно нещо и ако с някаква негова част се справяш по добре, това определено не значи че си на високо ниво по принцип, поне така, както аз го разбирам. Разбира се, в никакъв случай не се опитвам да ти налагам мнение или нещо подобно . Просто предполагам, че за две години свирене едва ли може да се направи кой знае какво. Мисли за себе си както искаш, но по принцип не се сещам за нито един човек в този форум ( и за сравнително малко извън него ), които наистина са на високо ниво с ритъма.

 

Не пиша това, за да се изтъквам , напротив , в потвърждение искам да спомена, че аз работя върху себе си на много ниско ниво, изработвам да свиря добре осмини и шестнадесети в определено темпо примерно ( и то не непременно бързо, по скоро не). И го намирам за много трудно особено когато трябва да ги интегрирам качествено в правенето на музика.

 

п.п. Това, че нямаш проблеми с неравноделните размери също е доста смело изказване, според мен :)

 

Може би аз не съм се изразил правилно.. Ритмиката ми е на високо ниво що се отнася до разпознаването на различни тактове в завъртяни музикални изпълнения, каквито има само в българската музика.. Заради това нямам абсолютно никакви проблеми с популярната музика в ритмическата и част. Оттам-нататък, разбира се, че не ми е високо нивото на ритмичността по отношение на китарата, най-малкото, защото владея този инструмент на слабо ниво и дори в главата си да съм перфектен ритмически (а аз разбира се съм много далеч от това) не бих могъл да го пресъздам чрез инструмента си :) Това, което се опитвах да кажа е, че българските народни танци и българската народна музика дават ритмическа подготовка, за каквато много сериозни музиканти могат само да мечтаят, заради сложността си и също така заради импровизационното начало в нея. Така че мога да танцувам в най-сложните български ритми, за които може да се сетите, но да, китарата не я владея достатъчно, за да съм на високо, че дори и средно ритмическо ниво в нея. И все пак, отново ще кажа, не мисля, че нещо помага повече за ритмиката от танците, в частност българските народни!

 

 

 

П.п. Сега се сещам, че учителят ми(преподавател в консерваторията) ми разказваше как негови ученици там, чудесни инструменталисти, не могат по никакъв начин да изсвирят някоя от пиесите му в 7/8

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако поработиш върху необходимите знания и умения за развиване на слуха ще ти трябва да чуеш парчето само веднъж цялостно и още веднъж "по-трудните " моменти за да можеш да го изсвириш.

Моля те... Извади ми песен на Nile с 2 изслушвания и тогава ще се съглася с теб :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

VERSUS. Танците наистина най - добре равиват чувството за ритъм.

Българската фолклорна музика и танци са само малка част от ритъма и са много специфични. Ако правиш нещо 15 години се предполага че ще задобрееш в тази област и ще ти е по-лесно да изсвириш парче в 7/8 отколкото някой който за първи път вижда такова чудо.

 

Аз също съм танцувал в фолклорен ансамбъл и чувствам българските неравноделни размери по добре от 4/4. Обаче!

 

По ми е лесно да изсвиря 7/8 отколкото 7/4. Защо? Защото не съм свирил достатъчно 7/4 а и там всичко е равно.

Мога да ти изсвиря който и да е български размер върху който и да е друг такъв за каквото искаш време и да акцентирам трети. Не мога обаче да изсвиря да речем осем суингирани осмини ноти една след друга така че те наистина да суингират красиво, прецизно и постоянно. Това дето Кольо му вика микро тайминг. Прецизност, малките детайли които отличават майсторското изпълнение от посредственото.

Да свириш цели ноти в темпо 20 е добър пример за това. Имаш тооооооооолкова много време да се "издъниш" .....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирам какво казваш, но аз мисля, че това, за което говориш ти, е съвкупност от технически умения и ритмически. Аз поради липсата ми на технически просто говорих за ритмическите :) Eстествено, впечатляващите от ритмическа гледна точка изпълнения се получават само когато са съчетани с майсторство :)

 

П.п. За да илюстрирам думите си си позволявам да постна това клипче - ЦЪК, като показно за ритъм :) Звукът не е добър, но мисля всички ще се ориентирате какво става, а именно- върви запис със стъпките ни, които ние трябва да повтаряме точно до стотната. Поздрави

Редактирано от VERSUS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.