Jump to content
Българският форум за музиканти

Ритмичност и музикален слух


ultramega

Recommended Posts

Мисли за себе си както искаш, но по принцип не се сещам за нито един човек в този форум ( и за сравнително малко извън него ), които наистина са на високо ниво с ритъма.

 

:) :) ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към каква ритмичност всъщност се стремим и обсъждаме? Дали перфектното спазване на темпо, сякаш е фиксирано от метроном, дали съвършено еднаквото изсвирване на бърза фраза от 16-ни или 32-ни ноти, дали синхрона между музикантите в един състав/оркестър? Това са различни параметри на ритмиката.

 

Какво пречи да обсъждаме всички аспекти, освен ако не ви се струват празни приказки и губене на време.

Много често слушам записи с ясно чуваеми разминавания(много леки) и забързване(към края на парчето обикновено), които обаче имат своята енергия и тези неточности дори са "чаровни", според мен. Но не винаги е така обаче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се опитаме да обобщим! Как трябва да протича процеса на ритмично обучение от начинаещ към супер напреднал?

1. Трябва да се научиме да спазваме основното темпо на композицията. (работа с метроном)

2. Да бъдеме в синхрон с другите музиканти. Това условие не винаги е свързано със спазване на точното темпо, защото в някои видове музика(симфоничната) то се променя. Т.е цялата група трябва да избързва или забавя едновременно и то без метроном, но понякога с диригент.

3. Да се работи индивидуално на микро ниво(микротайминг). Това вече е „висш пилотаж” за супер напреднали. (не знам какви са най-добрите методи, оказа се, че и във форума малко знаят)

4. Горните неща заедно.

5. Друго (допълвайте)

6. Извод: Добро музициране може да се прави/свири, ако са изпълнени най-малко, поне условия 1. и 2.

:icon_shithappens:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересен факт е ,че музикантите се стремят към перфектно изпълнение на ритъма (едва ли не компютърно прецизно) , а програмистите се стремят да "развалят" перфектността на компютърния ритъм правейки го неравен - функцията humanize.

 

Музиката като човешки акт е неперфектна като самият човек. Според мен не би трябвало да е перфектна. Обаче!

Това не е извинение за музикантите да не владеят и контролират ритъма.

Ето ви няколко въпроса които ще ви помогнат да разберете доколко владеете ритъма.

 

 

 

Можете ли да свирите прецизно четвъртини ноти 1:1 с метроном в темпо: 40, 60, 80, 100, ......?

Можете ли да свирите прецизно осмини ноти 1:1 с метроном в темпо:40, 60, 80, 100, ......200?

Можете ли да свирите прецизно шестнадесетини ноти 1:1 с метроном в темпо:40, 60, 80, 100, ......?

 

Можете ли да свирите прецизно четвъртини триоли 1:1 с метроном в темпо: 40, 60, 80, 100, ......?

Можете ли да свирите прецизно осмини триоли 1:1 с метроном в темпо:40, 60, 80, 100, ......?

Можете ли да свирите прецизно шестнадесетини триоли 1:1 с метроном в темпо:40, 60, 80, 100, ......?

 

Можете ли да свирите прецизно четвъртини, осмини, шеснадесетини квинтоли 1:1 с метроном в темпо:40, 60, 80, 100, ......?

 

 

Можете ли да свирите прецизно четвъртини, осмини, шеснадесетини септоли 1:1 с метроном в темпо:40, 60, 80, 100,

......?

 

 

Можете ли безпроблемно да преминавате от цели ноти към четвъртини; от четвъртини към осмини; от осмини към осмини триоли; от осмини триоли към шеснадесетини; от шестнадесетини към осмини квинтоли; от квинтоли към хекстоли; от хекстоли към септоли;....... и от всеке един от изброените към който и да било други?

 

 

Можете ли прецизно, постепенно и равномерно да забързате темпото от 60 до 120 свирейки осмини ноти за определен период от време (да кажем 5'5 секунди)?

 

Можете ли всичко това да го направите като свирите контролирано леко назад или леко напред от метронома?

 

Това като начало. После ще ви питам едни други неща.

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tozi, :ok: това беше много добро допълнение към мойте точки! :icon_shithappens: Признавам си, не ги знаех тези полезни подробности, но частично съм работил по тях! Да се опитам да позная и някои от другите ти въпроси, например: преминаване от един размер в друг в рамките на едно парче? Различни видове акценти, създаващи илюзията за друг размер?

 

П.П. Темата е много полезна и е добре да се направи резюме! :girl_witch:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горе изброените въпроси не се отнасят за свирене на "парчета". Просто предварителна подготовка за основно владеене на ритъма ( и изключване на любимия на всички авто-пилот).

Преминаването от един размер в които и да било друг е само началото на следващото ниво на владеене на ритъма.

Представете си следващата ситуация:

 

Да преминем от 4/4 към 7/8 = 2+2+3 към 15/16= 4+4+3+4 към 3/4 към 13/8 + 3/16 към 4/4 в темпо 120. И това всичко свирейки гореизброените комбинации.

 

Това е преди да включим паузи и акценти във фразите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последната фаза на "висшия пилотаж в ритмиката" ще да е плътното запушване на ушите на китариста и свирене само с визуално следене на, било то метроном, диригент или колегите от бандата, най- вече барабаниста, или било то, на професионалните танцьори, ако има такива наоколо! :hysterical::butcher::hysterical:

П.П. Тапите на Ивелин, не са достатъчно плътни за тази цел!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не се шегувах!

Първоначално тази идея ми хрумна съвсем сериозно, дали е възможно да се следи ритъм без уши и само с очи, но ми се видя смешна и ме изби на шега, сори нищо лично!

П.П. Гледал съм такъв филм за глухи, които ги обучават да музицират/пеят като следят с очи и пипайки с ръце озвучителни тела.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ не би трябвало да е непреодолим проблем , след като в историята се срещат глухи композитори / музиканти

 

ПП.

 

Мога да си бия чекия с лява ръка! :hysterical:

Чукопад, с дясната в носа ли си бъркаш междувременно :butcher:

 

ПП2. Лими , в Дома на глухите където репетирахме с една ученическа банда като деца , имаше и дискотека з=- съвсем сериозно! Глухите усещаха ритъма чрез вибрациите и си денсеха... Като ми казаха тогава ми беше смешно , но си е истина :hysterical:

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е. Явно не си гледал видеото на TED с глухата по рождение професионална класическа перкусионистка.

 

Ето тази:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сетих се, че съм го гледал преди! Ето пример за невероятните възможности на човешките мечти реализирани с невероятният ни мозък! Този пример какво доказва, дали ритмичното чувство е генетично заложено в човешкия вид или се придобива само чрез обучение? Аз поддържам тезата за генетиката и подпомагащото обучение. Т.е. всички човеци сме потенциално ритмични, но не го знаеме, или ни демотивират! От тук и трудностите ни! Затова и говоря за танцуване!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.