Jump to content
Българският форум за музиканти

Начинаещ съм :)


Smooth

Recommended Posts

...на бързо-на бързо...

И тук ли бърза?

Пише се 'набързо' и е различно от 'не знам' и 'не мога'.

Пример:

Ти не можеш да пишеш, защото не знаеш граматиката и учиш набързо.

^ :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ще пробвам да помогна малко:

 

"Обичам времето,когато съм с теб " би следвало да стане: Обичам времето,в което съм с теб;

"Не мога да спирам и не искам да спирам" -по удачно би било "Не мога да спра и не искам да спирам"

"Когато те видях,чувството ми за любов върна" - "Те"-от синтактична гледна точка е пряко допълнение,а от морфологична-кратка винителна форма на лично местоимение във 2 л. ед.ч. (Ти) ,което неправилно си опитал да свържеш като подлог със сказуемото "върна".Цялото изречение е сложно-съставно"Когато те видях" в случая е подчинено обстоятелствено изречение (но ти си направил инверсия,затова стои в началото) и по правило не може да се ползва самостоятелно,за разлика от главното.В конкретния случай главното изречение също не може да се употреби отделно,освен ако не поставиш възвратната частица "се" пред глагола "върна",или дублираш допълнението: "Когато те видях,чувството ми за любов ти върна".В началния вариант изречението е двусмислено и в общи линии грешно.Колкото и да ти се вярва,че в поетическия език се допускат всякакви отклонения от книжовната норма,трябва да избягваш подобни езикови авантюри,поне на този етап.

Но ако не ти се занимава,не прави нищо.В противен случай,ред по ред,можеш да си анализираш и редактираш текста за да придобие по-стойностен вид,както и да избягаш от тонистораровщината и мишошамаровщината в него.

 

П.П.Не бягай от часовете по Български език и Литература,ако си решил да ставаш поет.

П.П.П.Ако не разбираш нищо от гореописаното,не се притеснявай-аз също не вдявам какво точно съм казал.

Редактирано от arebegai
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^То аз едва разбрах "логиката", която следва мисълта ти с тия сложни и подчинени изречения, но мисля, че темата се развива в добра посока. :blush:

 

Засега най-трезва ми се струва преценката на EAmechaniX за положението на младежа. Синтаксисът може да се обясни и по-просто, но още не е дошъл моментът.

После могат да дойдат и по-горните нива, като владеене на езиковите средства по принцип, избор на тема, начин на представяне/изграждане, перспектива на автора, послание, поетични средства... тинтири-минтири.

 

Далеееече сме от там.

Аз препоръчвам на дваминцата, дето са във възрастта на либоФта (авторът и broken_16), да зачетат и малко от ранната поезия на Смирненски, за да си отдъхне умът им от някои напрежения... :cheers:

Редактирано от Angelina
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново

Бягам,

Искам,

Чакам-

Август и

Морето-

Там

Един

Летен

Южен

Бряг,

Очаква ме-

В ноща ,ха сега да го видим Константин,че и Райна :cheers:

Редактирано от sardaesox
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще си играем на акростихове.... :greenangel:

Същата,от

Ъгъл друг

Дива

И

Яростна

Търсеща

Апетит за

Последен

Екстаз...

Друго

Е

Решила съдбата-

А

Страстта

Тихне...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сваляй

Тирантите

И бягай

Гузно да с..ш

Автора

 

Се мъчи,

Пише стихове

А и това не става

Май за клипове

!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз препоръчвам на дваминцата, дето са във възрастта на либоФта (авторът и broken_16), да зачетат и малко от ранната поезия на Смирненски, за да си отдъхне умът им от някои напрежения... :greenangel:

 

Нямам нужда от твоите препоръки. Знам какво да чета, за да се отпусна, знам кои книги на кои автори ми влияят добре, жалко че сред Едмънд Спенсър; Джон Милтън; Уилям Шекспир и Стивън Кинг, не съществува името- Смирненски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Абе ти най-добре го виж тоя Смирненски, че поне на ритмична стъпка да те научи (това се отнася за всички начинаещи и все по-често излагащи се във форума текстописци :) ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки, че обичам да чета поезия Смирненски не ми е хич от любимите поети и не разбирам какво ви кара да си мислите, че познаването на един поет те прави добър текстописец. Въпреки, че има някаква връзка междо двете неща, като цяло те са твърде различни и твърде специфични като похвати. Може да си ужасен поет и все пак текстовете които пишеш с подходяща музика да са убийствени.

 

Не знам защо така се нахвърляте върху тези младежи. Помогнете им да станат по-добри нали все пак такава е основната функция на форума да обменяме опит. Посочете грешките които виждате, но моля ви дръжте се като големи хора.

 

Ангелина

 

Сега ще ти задам следния въпрос:

Имаш ли учител(ка) по български език и той/тя "грамотен човек" ли е според теб?

 

Препоръката ми е: Дай този текст първо на учителя си и едва КОГАТО усвоиш всичко, което има да се научава в училище и можеш да го прилагаш, тогава опитай да пишеш самостоятелно.

 

...ето за какво говоря, просто можеше да кажеш ПОРАБОТИ ВЪРХУ ПРАВОПИСА без острата нотка и излишните препратки към учителя му по български език.

 

 

Достатъчно говори факта, че в този раздел на форума няма нито една важна тема. Няма теми които да дават информация за похвати, упражнения и т.н. които биха могли да помогнат на хората занимаващи се с писане на текстове.

 

arebegai

 

Като цяло е трудно да се прецени един текст на песен без съответният инструментал. Това е така поради простия факт, че ритмиката на инструментала може да налага ползването на повече или по-малко срички и т.н. Та мисълта ми е, че леките корекции които предлагаш може да се окажат не толкова добра идея и като цяло няма как да се прецени без инструментал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би малко офф топик въпрос, но за какъв жанр музика е писан този текст? :wallbash:

Започва леко естрадно, след това преминава още по леко към поп-фолка и посредата се появяват разни рими прилежащи към "хип-хоп" културата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам защо така се нахвърляте върху тези младежи. Помогнете им да станат по-добри нали все пак такава е основната функция на форума да обменяме опит. Посочете грешките които виждате, но моля ви дръжте се като големи хора.

Проблемът е, че въпросните младежи смятат, че всичко си знаят и си го могат. Едни са много талантливи (ама ние нищо не отбираме), други пишат още от времето, когато всички сме ходили прави под масата, но сега написаното просто изглежда неграмотно, защото клавиатурата им била крива. А авторът на тази тема е написал: "Начинаещ съм" в заглавието, но като му обърнахме внимание на правописа, каза: "Аз правописа си го знам прекрасно."

И положението става непробиваемо.

 

А що се отнася до въпроса ми за учителя по български, той изобщо не е язвителен, а безкрайно практичен.

Български се учи всеки ден по програма (или почти всеки ден). Точно учителят е този, който проверява съчиненията и на двамата, има конкретни и системни наблюдения върху качеството на писмената им работа им и: (1) би направил най-адекватните забележки, (2) би могъл да следи за изпълнението им.

(Последното никой от нас не го може, а то е безкрайно важно.)

Иначе... има тема за правопис в Говорилнята. Но май си я четем само тия, дето си я написахме.

 

Напълно съм наясно, че училищните занимания по български не са нито поезия, нито текстописане.

Но поезията и текстописането определено са по-сложни езикови занимания от това да вържеш две грамотни и прости изречения в проза.

Добре, нека да не вземат пример от Смирненски, но да се отбият в Авторска музика на форума и да видят албума на "Змей". Адски прости текстове (даже фрагментарни, ако тръгне човек да ги чете само като текстове), но... силно въздействащи поради музиката. А вижте колко изчерпателно и издържано е написан постът, с който се представя албума.

 

А в конкретния текст по темата, освен ритмиката, има фрази с такива буквени съчетания, че не ми е ясно как ще се изпеят (почетете малко на глас). Много трябва да "олекне" текстът на някои места, без да губи от смисъла си.

И ако авторът отговори на въпроса на nrabbit, дискусията може да добие и по-конструктивен характер.

 

----------

Ето един дълъг, но безкрайно красив пример по същата тема (Христо Фотев):

Колко си хубава!

Господи,

колко си хубава!

 

Колко са хубави ръцете ти.

И нозете ти колко са хубави.

И очите ти колко са хубави.

И косите ти колко са хубави

 

Не се измъчвай повече - обичай ме!

Не се щади - обичай ме!

Обичай ме

със истинската сила на ръцете си,

нозете си, очите си - със цялото

изящество на техните движения.

Повярвай ми завинаги - и никога

ти няма да си глупава - обичай ме!

И да си зла - обичай ме!

Обичай ме!

По улиците, след това по стълбите,

особено по стълбите си хубава.

Със дрехи и без дрехи, непрекъснато

си хубава... Най-хубава си в стаята.

Във тъмното, когато си със гребена.

И гребенът потъва във косите ти.

Косите ти са пълни с електричество -

докосна ли ги, ще засветя в тъмното.

Наистина си хубава - повярвай ми.

И се старай до края да си хубава.

Не толкова за мене, а за себе си,

дърветата, прозорците и хората.

Не разрушавай бързо красотата си

с ревниви подозрения - прощавай ми

внезапните пропадания някъде -

не прекалявай, моля те, с цигарите.

Не ме изгубвай никога - откривай ме,

изпълвай ме с детинско изумление.

Отново да се уверя в ръцете ти,

в нозете ти, в очите ти... Обичай ме!

Как искам да те задържа завинаги.

Да те обичам винаги -

завинаги.

 

И колко ми е невъзможно... Колко си

ти пясъчна... И моля те, не казвай ми,

че искаш да ме задържиш завинаги,

да ме обичаш винаги,

завинаги.

 

Колко си хубава!

Господи,

колко си хубава!

 

Колко са хубави ръцете ти.

И нозете ти колко са хубави.

И очите ти колко са хубави.

И косите ти колко са хубави.

 

 

Колко си хубава!

Господи,

колко си истинска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз от този текст разбрах ,че лирическият герой е от Пловдив,но страда от комплекса,че иска да живее в някой морски град (Защо бре..И Марица върши работа ..) .

Всъщност исках да анализирам текста,обаче прочетох следното:

 

"Искам винаги да си до мен

всяка нощ и всеки ден

когато те видях чувството ми за любов върна

едвам се сдържах да не те прегърна"

 

 

 

Ти ебаваш ли се бе,майна? ... (А защо не написа "Да те не прегърна" , това е известен литературен ход о.О )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Абе ти най-добре го виж тоя Смирненски, че поне на ритмична стъпка да те научи (това се отнася за всички начинаещи и все по-често излагащи се във форума текстописци ;) ).

 

Кажи ми къде не съм схванала ритмичната стъпка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отзивите и съветите.Най-вероятно тези дни ще седна и ще го напиша както трябва този текст :rolleyes: .А по въпроса на nrabbit,опитвах се да клоня повече към хип-хопа,но ЯВНО изобщо не се е получило :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.