Jump to content
Българският форум за музиканти

Текст


leylak

Recommended Posts

Здравейте , нова съм във форума искам вашето мнение дали стиховете които пиша стават за текстове на песни :) благодаря предварително но отзовалите се .

 

 

Не искам пролетта да идва -

да носи мирис на любов!

Да ми напомня, че съм имала

желание и сили за живот.

Не искам!

Буря нека се извие,

да чупи клони, да посипва цвят,

дъждът сълзите ми да скрие,

а мракът целият ми свят!

 

 

 

***

 

Отново искаш да ме нараниш.

Повярвам ли ти - да ме предадеш,

да ме погубиш, да ме иэгориш.

Да ме эахварлиш като вещ.

 

 

Отново искаш да ме эаболи.

Но энай - със иэненада ще откриеш,

че аэ сам мъртва, мъртва! Спри!

Не можеш два пъти да ме убиеш!

 

***

Сега е тихо като след любов...

Въздъхващият вятър ми донесе

от малката бреза листо -

изплакано от подранила есен.

 

Сега е празно като стара къща

с копривен двор, нащърбена ограда,

стени, изтръпнали от незавръщане...

Били са дом - не могат да забравят.

 

Сега е болно като недописан стих,

угасващ полека в графа "безразличен".

Като лъжа на гърлото горчи...

Сега

е тихо,

болно,

късно

за обичане!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Хмм, честно казано според мен доста добре се е получило. Трябва само да се барне тук-таме ритъма и пунктуацията и ще стане супер :) Напоследък все по-рядко се натъквам на стихове, по които с удоволствие да се пише музика. Тези определено стават :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

БРАВО

 

Наистина много, ама много хубави стихотворения. Много рядко хваля, ама наистина много рядко, но горните стихове са просто страхотни. Много отдавана не бях чел хубава поезия.

 

 

По въпроса дали въпросните стихотворения могат да бъдат текстове на песни отговора не е нито лесен, нито прост.

 

Възможно е музиката да подчертае и да направи още по-красиво чувството в стихотворението, но може да се получи и обратният ефект.

 

Като цяло ако се абстрахираме от горното изречение е възможно. Начина като цяло е да се измисли мелодия по съответния текст (някой вокал да се опита да го изпее). Трудността идва от факта, че цялата мелодия трябва да се съобразява с ритмиката на стиха, а често в едно стихотворение ритмиката се променя (все пак тя се използва като изразно средство подчертаващо цялостното чувство на стиха) и то по начин който трудно се интерпретира музикално или при съответната интерпретация често се загубва първоначалната ритмика на стиха. Затова и много рядко се пише музика по текст, просто е по-трудно.

 

Писането на стихове от друга страна помага страхотно при писането на текст. Бих се радвал да прочета още твои неща, а не се и съмнявам, че и останалите читатели на форума биха се зарадвали.

 

Ако искаш да пишеш текстове на песни трябва да приемеш, че похватите се различават. Предлагам да опиташ да измислиш мелодика върху някои инструментал и сама да усетиш какво би подхождало и след като измислиш мелодиката да се опиташ да напишеш текст по нея (предполагам че сама ще забележиш как мелодията изисква определен брои срички в дума). Другия вариант е да опиташ да напишеш нещо без инструментал, но отново по мелодия която сама си измислиш, тук принципа е същия, но имаш по-голяма свобода тъй като не се съобразяваш с ритмиката на инструментала (разбира се инструментала в последствие ще се наложи да се съобразява с теб).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

готино, готино!!!

харесаха ми като стихотворения, особено второто.

за въпроса ти...все повече се убеждавам, че текст на песен (ще ползвам репликата на Бицев) и от телефонния указател може да се направи, стига текстописецът да знае какво прави.

Първото, което може би трябва да решиш за себе си като автор е доколко можеш да направиш компромис със смисъла на стиховете си ако търсиш хора, с които да пишеш песни в тандем .

Има хора, които си държат на 100% на текста така , както са го написали и дори мелодията да изисква само промяна на словореда(не смисъла) отказват такива промени.

Другото, което и колегата преди мен е предложил-да си измислиш мелодии, също е много готино и полезно.

Аз лично така започнах да пиша песни.

Почти така де :) пишех сценарии за музикални видеа и ми хрумна, че за да има видео, ще трябва и песен, а кой по-добре от мен може да напише песен за моето си видео от мен самата?!

хахахаха

и така преди 17!!!!!!години :beer: почнах да стържа на една китара та до днес.

Несъмнено полезно е пишещите текстове за песни да имат познания по музика: най-малкото улеснява работата на двете страни.

Ти имаш доста добро усещане за ритъм и мярка... умееш да ползваш достатъчно малко думи, с които да обясниш усещане/мисли/взаимовръзки : поне от това, което си поместила тук.

Това е особено важно при писането на текстове за песни.

Има стилове, даже има похвати, които наблягат на писането на "истории" - примерно текстовете на много кънтри песни (пр. Gambler на Kenny Rogers или All I wanna do на Sheryl Crow), но в повечето случаи се цели да опишеш ЯСНО едно нещо с възможно най-малко думи на най-много хора ;)

 

А пък за следното нямам думи :godbless:

"Сега

е тихо,

болно,

късно

за обичане! "

 

веднага става ясно, че и сама си усещаш, че стиховете ти са добри- иначе нямаше да го напишеш така :D изградила си вътрешна преценка, което според мен става само с много писане и четене на чужда поезия...

ако искаш да направим песен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

поздравления! много си добра! продължавай в същия дух и не се съобразявай с никого! не скапвай поезията заради композиторска импотентност-който е добър ще се нагоди по тебе и както колегите по горе писаха можеш да заработиш с някого и в тандем. текст може да търпи промени спрямо музика /почти е задължително/ стига да не са радикални и без участие на автора/поета//. ако някой кара по шеблони може даже да фане Вазов или Ботев като Епизод и резултата е известен... успех!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
готино, готино!!!

харесаха ми като стихотворения, особено второто.

за въпроса ти...все повече се убеждавам, че текст на песен (ще ползвам репликата на Бицев) и от телефонния указател може да се направи, стига текстописецът да знае какво прави.

Първото, което може би трябва да решиш за себе си като автор е доколко можеш да направиш компромис със смисъла на стиховете си ако търсиш хора, с които да пишеш песни в тандем .

Има хора, които си държат на 100% на текста така , както са го написали и дори мелодията да изисква само промяна на словореда(не смисъла) отказват такива промени.

Другото, което и колегата преди мен е предложил-да си измислиш мелодии, също е много готино и полезно.

Аз лично така започнах да пиша песни.

Почти така де :cheers2: пишех сценарии за музикални видеа и ми хрумна, че за да има видео, ще трябва и песен, а кой по-добре от мен може да напише песен за моето си видео от мен самата?!

хахахаха

и така преди 17!!!!!!години :punk_guitar: почнах да стържа на една китара та до днес.

Несъмнено полезно е пишещите текстове за песни да имат познания по музика: най-малкото улеснява работата на двете страни.

Ти имаш доста добро усещане за ритъм и мярка... умееш да ползваш достатъчно малко думи, с които да обясниш усещане/мисли/взаимовръзки : поне от това, което си поместила тук.

Това е особено важно при писането на текстове за песни.

Има стилове, даже има похвати, които наблягат на писането на "истории" - примерно текстовете на много кънтри песни (пр. Gambler на Kenny Rogers или All I wanna do на Sheryl Crow), но в повечето случаи се цели да опишеш ЯСНО едно нещо с възможно най-малко думи на най-много хора :)

 

А пък за следното нямам думи :)

"Сега

е тихо,

болно,

късно

за обичане! "

 

веднага става ясно, че и сама си усещаш, че стиховете ти са добри- иначе нямаше да го напишеш така :thumbs_up: изградила си вътрешна преценка, което според мен става само с много писане и четене на чужда поезия...

ако искаш да направим песен?

 

Естественно , че искам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ви трябва някакво по-рокаджийско или баладично звучене, мога да драсна някаква мелодия (ако вече нямате някой друг ангажиран с това :hysterical: пък и аз да имам малко време :blush: ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.