Jump to content
Българският форум за музиканти

Музикалния бизнес и защо не ставаме ....


Recommended Posts

Започвам с това, че може би на много хора няма да им хареса това, което смятам да напиша в следващите си редове. Обаче не спирам да се дразня всеки път, когато погледна секцията Музикален Бизнес. И възнамерявам този път да се изкажа и аз по темата.

 

Аз все още не смея да се нарека музикант. Може би, почти всеки от вас е по-добър от мен ... и за това не мога да споря. Свиря на китара около година, но имам ясен стремеж за това, което искам и бавно го постигам. От скоро с няколко човека започнахме група, но за сега имаме само няколко демо-та.

 

Това, което ме дразни адски много е, че абсолютно всеки е седнал и само мрънка. Чалгата това, Азис онова, народа - прост. И аз не слушам чалга, освен ако не съм пиян. Но .. това се предлага на народа. Някой е седнал, проучил е бизнеса из другите държави, дошла му е идея и е направил бизнес от това. Вместо да направим това, ние само седим и чакаме. Какво чакаме и аз не знам, никой не знае. Чудо няма да стане, освен ако не си го направим.

 

Имаше една тема в тази секция, в която някой попита "Има ли възможност да се изкарат добри пари в БГ от музика и да се добие известност". Малко по-надолу, някой му отговори - "Бла, бла, нещо си, за какво ти е да ставаш известен, виж кои са известни в БГ - Миро, Графа и т.н." Връщаме се на предния абзац. Нека тогава само да стоим и да мърморим за чалгата и за Миро! Ето .. 95% от хората, които представляват рок, метъл, алтернативната и прочие музика в България, твърдят че го правят за музиката, че са ъндърграунд и че не искат да стават известни. Еми, ок, ама от къде да се популяризира тоя жанр в България, като нищо не се прави по въпроса. Прекалената гордост изяжда таланта ви, погубва го и не го води напред.

 

Когато отворих за пръв път тази секция се надявах да видя хора, които работят заедно, търсейки начин да се излезе от лайната в които се намира жанра в момента. Група от хора, които пробват нови маркетинг стратегии, системи за дистрибуции и т.н. Вместо това виждам група деца, които хленчат, че другите от класа имат по-хубави дрешки. Имаше и тема от рода на "Има ли смисъл в демо записа?!" Един бърз отговор-въпрос - "Има ли смисъл да го надървя, преди да го вкарам?!".

 

И за да не излезе така, че само говоря и нищо не правя по - въпроса ще споделя няколко идеи!

 

- Facebook

 

Мрежата е доста добра, стига да бъде използвана добре. Направете страница на групата, направете си добри снимки и ги качете. След това, качете музиката си. За да направите това, ще трябва да изпратите снимка на личната си карта, за да докажете, че имате съответните авторски права. Намерете феновете си. Първо поканете приятелите си (хората, които харесват музиката ви) - за това има много удобен бутон под снимката на профила ви. Накарайте ги да поканят всичките си приятели. След това, поствайте редовно нови неща около групата. Нови песни, идеи и интересни неща от съвместния ви живот. Клипове с ежедневните простотии, които са най-якото нещо в една рок банда. Снимайте как китариста ви е пиян като кирка, и не може да удари два акорда, като хората. Ебавайте се с басиста ( шега ) :) !

 

- MySpace

 

Това е добра платформа за продаване на музика в чужбина ( за англоезични групи ). Правите добър профил ... същото е като горната социална мрежа. Имам една програма, която извлича профили, праща им покана за приятелство, след което оставя коментар/праща съобщение по важ избор. Идея - извличате феновете, на известна група, която прилича на вас, пишете им кратко съобщение - "Здрасти, ще се радваме ако разгледате нашата банда и чуете нашата музика. Rock on!!". Така, не ограничен брой, хора ще видят групата ви и могат да закупят някое ваше парче... Ето начин и за събиране на капитал, който да се инвестира обратно в групата ....

 

Спирам до тук, очаквам нападките ви!

 

Константин Алексиев,

Im2ortal

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 332
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Свиря на китара около година, но имам ясен стремеж за това, което искам и бавно го постигам. От скоро с няколко човека започнахме група, но за сега имаме само няколко демо-та
Посвири още 20 годинки и пак ще пишеш :)

А знаеш ли,че доста от Професионалните китаристи тук не са в БГ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не открих отговора на въпроса ти, а нали свършва с удивителна и най-накрая реших, че някой ще ми обясни къде е проблемът?!

 

Иначе, не съм съгласен - ние (с Regenkatzen) за три месеца направихме 10 парчета, демо албум, участие по ТВ и радио, и две представления - фестивал и клуб (повече нямаше заради ангажираност на барабаниста с работа)...

За същото време подновихме и половината състав, а в последния месец и го разнообразихме и правим съвсем нови неща.

 

Не виждам никакви сериозни пречки за хора, на които им се свири/бачка и го правят!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е именно това е отговора - освен да ти се иска да свириш и да се представяш пред хора, то трябва и да го правиш.

В първото мнение има и идеи как да се популяризира подобно начинание.

 

Но едно е наистина да искаш нещо и да правиш необходимите крачки за постигането му, а друго е да ти се иска, но с това ентусиазмът да приключва...

 

Успех на всички, които вместо да мрънкат - действат!

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, мисля че човека е абсолютно прав! Само мрънкаме и седим без да правим нищо! Im2ortal братле ,каза за някаква програма свързана с майспейса, можеш ли да ми кажеш по подробно за нея определено ме заинтригува.Ако може да ми кажеш от къде да я дръпна и как се казва.Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не открих отговора на въпроса ти, а нали свършва с удивителна и най-накрая реших, че някой ще ми обясни къде е проблемът?!

 

Иначе, не съм съгласен - ние (с Regenkatzen) за три месеца направихме 10 парчета, демо албум, участие по ТВ и радио, и две представления - фестивал и клуб (повече нямаше заради ангажираност на барабаниста с работа)...

За същото време подновихме и половината състав, а в последния месец и го разнообразихме и правим съвсем нови неща.

 

Не виждам никакви сериозни пречки за хора, на които им се свири/бачка и го правят!

 

Пунктуационна грешка, трябваше да завършва с точка.

 

Виж, аз не слагам всички под общ знаменател. Ти даже си един от хората на, които се възхищавам в този форум, че правят нещо. Аз също смятам, че няма сериозни пречки.

 

Свиря на китара около година, но имам ясен стремеж за това, което искам и бавно го постигам. От скоро с няколко човека започнахме група, но за сега имаме само няколко демо-та
Посвири още 20 годинки и пак ще пишеш :icon_shithappens:

А знаеш ли,че доста от Професионалните китаристи тук не са в БГ?

 

Е, да ама ние говорим за БГ. А относно свиренето ... ако не съм свирил 20 години, не мога да правя авторски парчета ли ( групата не свири никакви кавъри )? Или пък не мога да имам виждане по въпроса?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както е казал Хайтов в разказа "Мъжки времена". Едно е да искаш, друго да можеш, а трето и четвърто да го направиш......

Поредния подрастващ, който открива топлата вода. В това няма нищо лошо, все пак всеки е минал от там. По-лошото в случая е, че именно този пореден подрастващ идва с менторски тон и размахан пръст, за да обясни на мижитурките, дето само се скатават и вегетират, как аджеба трябва да се работи. Заеби.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами , че той подрастващия е прав. Колко от вас ходят да подкрепят живото свирене (с по 5 лв)? Колко от вас дето се кефят на бай ви Кольо отидоха да го видят как разплаква китарата в чайната в софия или в петното в пловдив? 5лв= 2 бири (примерно). Значи сме склонни да подкрепим производителите на алкохол а музикантите дето им се кефим и музиката дето толкова я обичаме - не? Или то нас не ни касае щото и ние свирим то това се отнася за другите. А кои са другите? Не искам никого да обидя просто разсъждавам по темата. Помислете и кажете ако не съм прав.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както е казал Хайтов в разказа "Мъжки времена". Едно е да искаш, друго да можеш, а трето и четвърто да го направиш......

Поредния подрастващ, който открива топлата вода. В това няма нищо лошо, все пак всеки е минал от там. По-лошото в случая е, че именно този пореден подрастващ идва с менторски тон и размахан пръст, за да обясни на мижитурките, дето само се скатават и вегетират, как аджеба трябва да се работи. Заеби.....

 

Тона ми не е менторски. Просто изказвам гледната си точка....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко от вас ходят да подкрепят живото свирене (с по 5 лв)? ... Помислете и кажете ако не съм прав.

Понеже не всички имат време и информация за дадено муз. събитие, предлагам някои музиканти да си оставят ном. на банковата си сметка и когато нямам време да ги чуя на живо, ще им превеждам по 5лв "за подкрепа".

:surprise::yahoo::yahoo:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами , че той подрастващия е прав. Колко от вас ходят да подкрепят живото свирене (с по 5 лв)? Колко от вас дето се кефят на бай ви Кольо отидоха да го видят как разплаква китарата в чайната в софия или в петното в пловдив? 5лв= 2 бири (примерно). Значи сме склонни да подкрепим производителите на алкохол а музикантите дето им се кефим и музиката дето толкова я обичаме - не? Или то нас не ни касае щото и ние свирим то това се отнася за другите. А кои са другите? Не искам никого да обидя просто разсъждавам по темата. Помислете и кажете ако не съм прав.

 

Не знам такъв ли ми е късмета, но последната година когато ходя да слушам или да свиря в клуб виждам, едва ли не повече музиканти, отколкото немузиканти. Слушаме се един друг, не е като да не се слушаме. :thumbs_up:

Специално за чайната - много късно разбрах.

Има и друг проблем - в много от клубовете се свири след 22ч.. Който е на работа на другия ден да му мисли! Радостното, обаче е, че в няколко клуба се започва по-рано и това се превръща в тенденция. :rocker:

Друго, което искам да кажа - поздравления за автора на темата! :punk_guitar: Напълно подкрепям!

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей, това българския музикант много докачливо племе, брей! Страшно мразАт нЕкой да ги учи (те 'сичко си знаАт). Даже ако тона само нещо мирише на менторски (=поучителен, казва речника) - веднага на бой налитат.

 

Белите ми (и отсъстващи) коси що плюнка видяха докато ми дойде акъла да спра да уча, че то ученето е лошо нещо, знанието е вредно и все едно най-люта отрова им даваш...

 

А момчето дори не поучаваше - само сподели мнение, което е вярно (!). И истината боли, да.

 

И става дума за мнозинството, а иначе винаги има изключения, които да потвърдят правилото. Шапки долу на 'правачите', в случая! (Аз на Така_ли_е отдавна съм му взел мерника :) : толкова много проекти, банди, концерти, албуми, всеки ден новини.. нещо не е наред тука. Така случайно не стават тия работи - има нещо гнило, я с 'групировки' е свързан, я със секти някакви... )

 

Я сега да залегна докато хвърчат плюнките (и паветата), посе пак ще дойда. Щото по тая тема имам да казвам!

 

:D

Редактирано от Бицев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тона ми не е менторски. Просто изказвам гледната си точка....

 

Добре де, тона ти не е менторски, но е малко по-твърд отколкото като "просто изразяваш мнение", един вид kickin' asses. И аз реагирах по-остро отколкото трябва.....стават такива работи.

Гледната ти точка също не е лоша, но откъде знаеш ти, кой какво прави и как го прави. Ако се опитваш по този начин някой да откликне и да каже, виж ся мой човек тез работи стават така и така.....ми няма да стане. Ще стане това, че темата ти ще се напълни с хора, който казват колко си прав, как нищо не правим и как мухлясваме по репетиционните, а полена информациа.....ами няма.

Ако искаш да получиш адекватна информация.....ами питай на прав текст. Не казвам че ще получиш 100% използваема информация, ама поне ще ти е по-лесно да отсееш това дето трябва. От този малко ото онзи малко, и ако имаш глава на раменете ще можеш поне да тръгнеш отнякъде.

Уважаеми другарю Бицев, горната тирада е донякъде и за вас. При цялото ми уважение ...........този път нищо не си разбрал :) , както и много други, които са писали....

Редактирано от Sad But True
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

 

Че кой не обича да рита задници :greenball:

Споделям няк'во наблюдение от форума. Седнах и написах, к'вото мислех в прав текст, без задни мисли от рода на ... сега някой ше ми сподели някаква информация. Ама резултата си е на лице, рока е на дъното в БГ. Което е странно защото адски много хора слушат Зи-рок, стар фм, радио едно рок и т.н. Слуша се рок, ама не и Български.

 

Малко е тъпо, когато идва новака и почва да говори надъхано и не знам си какво нали. Ясно ми е! Ама ми писна да, чета теми и постове от възгордяли се музиканти -"Аз го правя заради музиката, искам да съм ъндърграунд." И после защо имали по 10 човека в клуба.

 

В момента записваме демо албум с авторски парчета. Имам доста идеи, но ще изчакам да свършим с този запис и тогава ще ги споделя. Надявам се да намерим някакъв общ език през това време...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като стана дума за ритане на задници, не цитирай предходен пост, щото модераторите ритат, и то здравата, това е съвсем добронамерен съвет от моя страна. :greenball:

Това че се слуша рок, ама не и български не е много вярно. Сам знаеш, че рока като дефиниция е толкова обширно понятие, че.......нали.

Обаче има и друг момент, колко радиостанции въртят бг рок......да не говорим за по-тежките му и екстремни разновидности, а групи в България има много и много от тях са качествени, процента отива към 60, че и нагоре.

Пак казвам, че дефинирана по подобен начин тема води единствено и само до :да прав си , сичко е кенеф...и се потъва още повече в самосъжалението. Щото явно ги осъзнаваш тези неща.....

Що се отнася до тъпите постове.....ами подминавай ги. С оглед на личното ти спокойствие и комфорт, в смисъл винаги ще има някой недооценен....тук аз взех да поучавам, а се опитвам да водя разумен диалог :D.

Мога само да ти пожелая успех със записите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.