Jump to content
Българският форум за музиканти

Усилвател + дистер


Recommended Posts

Колкото повече - толкова повече. Това важи само за кондензатора в захранването. 1000 микрофарада е добре.

За да намалиш радиосмущенията към него паралелно можеш да сложиш един 100 нанофарада за колкото си искаш волта.

Не е зле да пишеш ТЕС-а, защото не те разбрах от първия път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 117
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Извинявам се за грешката, тогава ;)

И благодаря за предложението!

Още утре ще взема 2-та кондензатора. А евентуално какъв резистор да сложа на светодиода да не изгори от 9-12 волта?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С цел да не смуче толкова ток, може да сложиш 1500, 2000 ома. Поне с 1500 съм пробвал, свети си идеално. С 2к също не би трябвало да има проблем.

Редактирано от guitard
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За най - начинаещите да допълня ...

масата на входът , минусът от батерията , маса на говорител се запоява в една точка .

Иначе има брум или самовъзбуждане .

Светодиод - през 1ком не е критично , но без него забравяш включена батерията и край .

 

Електролитите проверете за утечка задълж. , изходният конд. 220- 470 мкфд

( и без това звучи скапано така ч1е няма полза от обемисти конденз.

Между + и минус 220-1000 Мкф , в изходът без Ер-це група .

Включвате сичко, ослушвате се( като свиня в тикви ...) и ако се самовъзбужда(малко вероятно) -

добавя се 0,1мФд паралелно на захранването , ако продължава - 10 ома и 0,1 микро - в изходът.

 

Диодите са ми германиеви задължит - 0,15 волта отпушени , проверете ги !

тримерът 1 Мом пробвайте и по- голям 5 Мома - по - добре .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kalata, ти да не си му закачил 4 омов говорител на изхода? Може и от това да бражди.

Виж тази схема - малко по-развита е и има повече числа за размисъл:

23779d1226652103-lm386-mini-amp-lm386.gif

 

В този PDF са параметрите на чипчето и още примерни схеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оглеждай се за следващата схема, която ще реализираш. Тази май се изчерпа откъм качества, а за недостатъците вече знаеш.

 

ЛМ386 е подходяща за НЧУ за слушалки или малки високоговорителчета без претенции за качество и с батерийно захранване. Когато беше актуален се срещаше в някои джобни радиоприемници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вързах успоредно ел. кондензатор и плосък (1000 микро и 100 нано както писа), обаче като че ли заглъхна,и ми прави впечатление, че свири чисто

но някои честити ги криви. Може да е от говорителя.

ЕДИТ: Наистина е говорителя, защото отстрана на шумове и радио - няма такива, обаче мн бръжди където има ниски тонове...

Иначе си е чист звука на средните тонове.

За момента го тествам с компютъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но Кала конкретизирай с кой интеграл го правиш , понеже Л>М> ти пише за ЛМ386 , а аз за 768 мисля ,

и къде ги слагаш тия части , че не се разбира .

Наистина неграмотно/непълно съм я чертал схемата , но тя е типова , и като свирне

дзвукът е такъв , че Мадоня ще получи оргазъм , а ЗЗ Топ ше си изядът брадите . :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kalata, за чист бас се иска мощно захранване, мощен усилвател и подходящ високоговорител. Ако нещо не е налице при удар на баса се появяват изкривявания, понякога нетърпими. Така и така си събрал инерция - вземи пробвай някоя по-яка схемичка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемата е на малка платчица сложена в кутийка с говорител от колони Genius (за PC).

Въпросът не е в големия бас, а в баса. Това е, че като че ли ниските тонови бръждят, средните са добре. Давам пример:

Песента Runaway на Bon Jovi. Там където е пияното - ок, ама като се пусне дист китарата и има леко бръждене, което се усилва при наличие на по-ниски тонове.

За интеграла- говоря за тази, която Емил Опел е написал. Вярно с кондензаторите не хващам радио, обаче като че ли и звука стана малко по-тих, ама както и да е - понася се.

Въпроса е, че има гадно кривене на ниските тонове. И няма как да намаля, заради потенциометрите. Май не съм взел правилния тука имам едни логаритмични (ако са такива пише B на тях). Никъде няма линейни (А).

Второто което е за 386 (LM) Имам LM386N-1. И мисля направо да си направя смокито.

Руби ампа също ще го довърша, ама тоя полевак не мога да го намеря никъде и от софия чак ми пратиха един еквивалент на заместителя на MPF102 пък 10 лева не ми се дават на някакво тр-рче.

А освен както каза L.K да е от товара (говорителя) не знам. Защото тоя говорител принципно нали е от колонки за комп а те си вадеха приличен звук, като за 3 вата.

Ако си намеря TDA2005/2003 мисля да направя схемата със 2003/2005.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потенциометърът за усилване е логаритмичен.

Линейните се използват за тонкоректори най-често.

Ако говорителят е 4 ома ти трябва усилвател за 4 ома.

Ако усливателят ти е за 8 ома ще ти трябва говорител за 8 ома.

Няма мърдане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

L.K. Maй май ми се струва, пишеш за да трупаш само постове, а? Чудя се щом трябва мощен усилвател за добри баси, защо усилватели по 2 вата (дори по-малко) струват 10000$, че и нагоре!? Захранването трябва да е толкова колкото трябва, ако ти трябват 100 вата да захраниш даден усилвател и 1000 да е захранването все тая... Да с говорител 5 санта няма, какви баси да се очакват. Ще ми е интересно да се обосновеш какъв е проблема на транзисторен/интегрален усилвател предвиден за 4 ома да се сложи 8 ома говорител!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.