Към съдържанието

Снимка

Теория, Хармония на Българската Фолклорна Музика

• Please log in to reply
30 отговора на тази тема

#1 ...OFF MY DESERT!

...OFF MY DESERT!

Ослушващ се

• newbies
  • Pip
  • 43 Мнения:
  • Инструмент:гайда

Публикувано 05 февруари 2010 - 17:27

Един от най - изчерпателните трудове, засягащ Български Фолклор и всичко, свързано с Българска Народна Музика, но преведен на Английски...може би дори няма Български вариант.

ИЗТЕГЛИ
The monkey sat on a pile of stone...and he stared at the broken bone in his hand. The strains of a Vianese quartet rang out across the land - and the monkey looked up at the stars...and he thought to himself - "Memory is a stranger...history is for fools..." And he cleaned his hands in a pool of holy writing, turned his back on the guardian and set out for the nearest town...

#2 Tozi

Tozi

Тежко пристрастен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPip
  • 1628 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 05 февруари 2010 - 17:52

Не всичко. Но наистина е добро и макар и голяма част от тезиса да е базиран на българските учебници (и съответно начина на писане там) има много допълнения и обективни примери от човек който действително свири тази музика. Калин е свършил много добра работа. Дано скоро да си пусне труда и на български. Поздрави.

Many musicians are so fixated on complex elements that they fail to spend enough time on the basics!

Глупакът има голямо предимство пред образованият човек - той винаги е доволен от себе си! - Наполеон Бонапарт

http://www.ludmilkrumov.com

#3 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3334 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 05 февруари 2010 - 18:59

Супер, мерси много! Тъкмо си мислех скоро да пускам някаква тема, в която да питам за учебници по фолклор. Надявам се това да ми свърши работа.

#4 Steppenwolf

Steppenwolf

0.775

• Mods
  • 3239 Мнения:
  • Инструмент:mind, keys, 

Публикувано 05 февруари 2010 - 19:11

Великолепна книга от адаша ми по инициал!

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят. Всъщност те го правят." — Бъртранд Ръсел

#5 Tozi

Tozi

Тежко пристрастен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPip
  • 1628 Мнения:

Публикувано 05 февруари 2010 - 21:50

Супер, мерси много! Тъкмо си мислех скоро да пускам някаква тема, в която да питам за учебници по фолклор. Надявам се това да ми свърши работа.

Дококото знам няма такава книга от която да се научиш как да свириш фолклорна музика. Трябва да се работи в тази насока. Една книга/учебник която след като я прочетеш и научиш да може да свириш хора и ръченици и да може да импровизираш като Ибрям и Петър Ралчев.

Many musicians are so fixated on complex elements that they fail to spend enough time on the basics!

Глупакът има голямо предимство пред образованият човек - той винаги е доволен от себе си! - Наполеон Бонапарт

#6 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3334 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 06 февруари 2010 - 00:54

Ама аз казвам едно, ти разбираш друго :greenangel: На мен не ми трябва да свиря фолклор, трябват ми точно учебници, както съм написал. Просто обичам да чета теоретични трудове :) Като Ралчев или Ибряма няма начин да се науча да свиря, ако не си сменя инструмента с акордеон или кларинет ;) Но пак казвам - не ми трябва това. Както и да е, аз поразцъках въпросния труд и откривам точно това, което търся, така че още веднъж благодаря както на автора му, така и на колегата, който го спдели тук.

#7 Evtim Djerekarov

Evtim Djerekarov

Юзрод Небесен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9221 Мнения:
  • Инструмент:GUITAR, PIANO, VOCAL

Публикувано 06 февруари 2010 - 01:18

Четивото изглежда доста обещаващо, благодаря за линка!

Основният закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.
Ние подготвяме един много хубав закон, който ще е много полезен за вас - гражданите, но не смятаме за необходимо да ви го показваме, преди да сме го приели, а и няма нужда да се допитваме до вас за неговото приемане. Иначе сме отявлени демократи и не подкрепяме авторитарните режими, които ограничават свободата на словото на гражданите си.
Карбовски за ЕС и Крим...

К'во се дзвериш, бе?!?

#8 Tozi

Tozi

Тежко пристрастен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPip
  • 1628 Мнения:

Публикувано 06 февруари 2010 - 01:24

Не е нужно да си сменяш инструмента.
Това което имах предвид е описание на принципите по които се образуват мелодиите - колената. Как се използват ладовете, макамите и орнаментите. Точно описание на различните стилове (които не са малко). Има много "неписани" правила във фолклорната музика. Говоря какво би било добре като цяло за запълване на празнотите в описанието и преподаването на тази фолклорна музикална традиция.
Иначе всеки си взема каквото и колкото му трябва разбира се.

#9 Ивелин

Ивелин

uncopyrightable

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2689 Мнения:
  • Инструмент:Пиано

Публикувано 06 февруари 2010 - 04:50

И аз мерси за линка!

Не е нужно да си сменяш инструмента.

И тя така каза снощи! :greenangel:

#10 A-L-A-D-I-N

A-L-A-D-I-N

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 582 Мнения:

Публикувано 06 май 2010 - 17:44

А не мен защо ми показва това?

This item is restricted
You do not have the credentials to access the restricted item hdl:1794/6275.

#11 Ивелин

Ивелин

uncopyrightable

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2689 Мнения:
  • Инструмент:Пиано

Публикувано 08 май 2010 - 03:14

Щото си закъснял :)

Аз го имам в ПДФ, ако те интересува - пиши в скайп.

#12 balombi

balombi

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 601 Мнения:
  • Инструмент:личен въпрос ;)

Публикувано 08 май 2010 - 18:48

И аз имам същия проблем. Може ли да ми го изпратите на меил - hristo.montana@abv.bg
Публикувано изображение
Публикувано изображение

#13 Steppenwolf

Steppenwolf

0.775

• Mods
  • 3239 Мнения:
  • Инструмент:mind, keys, 

Публикувано 08 май 2010 - 18:58

Щом е налична за свободно сваляне по принцип, предполагам няма проблем просто да направим така:

http://rapidshare.co..._Music.pdf.html (линкът важи за 10 сваляния)

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят. Всъщност те го правят." — Бъртранд Ръсел

#14 Свилен Бас

Свилен Бас

ГЪЗ

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2493 Мнения:
  • Инструмент:LEAD BASS

Публикувано 31 май 2010 - 11:09

^ Защо не сложиш файла в "Collector's Account" и да важи за повече сваляния?
Lets all put money up our asses and hope that we shit a hit single!

#15 Александар

Александар

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 152 Мнения:
  • Инструмент:гитара

Публикувано 31 май 2010 - 23:03

Би ви бил благодарен доколку повторно некој од вас овозможи да се даунлодира книгата, бидејќи ме интересира таа тематика.

Поздрав!
Q: What's the difference between a blues guitarist and a jazz guitarist?

A: A blues guitarist plays 3 chords in front of 1000 people. A jazz guitarist plays 1000 chords in front of 3 people.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни