Jump to content
Българският форум за музиканти

Лепила


Recommended Posts

Здравейте, някой знае ли някакво супер силно лепило за слепване на счупена глава на гриф и за счупено тяло там където се завиват болтовете на грифа ..трябва ми да е силно толкова ,че все едно да е здраво дървото и да може да издържа опъна на струните . Идеи как да процедирам?! Ще съм благодарен :) Поздрави !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Moже със здраво поливинилацетатно лепило, но понягога се вижда слепката.

Може и със смоли(много лютиери лепят така) но не знам какви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В домашен майстор ли да търся ?

За по-здраво си мислех да вкарам 2 пирона или нещо от сорта в главата и грифа - и тях също да ги облепя . Разбира се те няма да са толкова дебели като на рисунката. Ще гледам да не разцепят дървото.... Но лепило - лепило трябва сигурно и добро!

 

56876352.jpg

Редактирано от Paldi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

що не вземеш да щракнеш някоя снимчица на счупеното

 

 

Щото всъшност няма счупено ..ами си правя разни "сглобки" от стари китари...Просто ми трябва да знам дали изобщо има такова лепило ,което би издържало на опън на струните . Досега съм лепил глава на гриф с лепило от тия моментните като "Капчица" и се получи,но там където лепих няма опъване от струни и съответно никакво напрежение.Иначе резултата беше добър де , не е мръднало ... Твърде ме съмнява обаче да стане при това слепване ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Препоръчвам ти да използваш епоксидна смола. Хубава смола, която ще ти свърши работа е LN-1. Има я в наличност в Кар Систем, 500гр струват 25лв.

Ако се спреш на този вариант за ремонт, тук ще намериш списък с магазините за композитни материали.

 

Българските епоксидни смоли не са подходящи, тъй като дълго време стоят меки и пластични.

Пет минутните, които продават по железариите са с изключително лоши якостни х-ки и също не са подходящи.

 

Ако можеш да използваш шпилки (не пирони), както си показал на картинката, сглобката, в комбинация със смолата, ще стане още по-здрава.

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз препоръчвам лепило "BISON" за дърво. С него залепих един гриф за тялото и после, като се наложи да го сменя, що бой понесе и напъни, не е за разправяне... и с гумен чук за теракота го блъсках, но не мръдна въобще!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Вдигам темата, за да попитам - кое от гореизброените лепила трябва да използвам, и има ли смисъл да се занимавам с един (частично) отлепен гриф? На двете снимки се опитах да покажа проблема - грифът, на мястото, където се съединява с тялото, е леко отлепен, което води до много неща, а при лек натиск върху главата на китарата всичко си идва на мястото - втората снимка показва това.

 

pic2t.th.jpg pic3k.th.jpg

 

Това тук показва колко е екшънът при 12то прагче - около 10мм, който след въпросния лек натиск става под 5 и китарата е съвсем друга на пипане. pic1e.th.jpg

 

Та, трябва ми съвет как да постъпя - смятам да сваля струните (май се подразбира), да забъркам (много) от някаква по-рядка смес, евентуално съдържаща и някаква форма на стърготини, да подлепя отвътре резонаторната кутия с нещо - фолио или нещо подобно, да залея откъм грифа, да стегна със стяга, където може, да разлепя фолиото отвътре и да изчакам нещото да изсъхне. Правилно ли съм се насочил и каква трябва да е сместа? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно такъв отлепен гриф залепих наскоро със Смола.Името и не знам но,смолата и втвърдителя са в едни спринцовки това е опаковката,които се изстискват и се разбъркват.Точно за 3-4 мин се втвърдяват и лепи много здраво.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да това лепило е много добро.Аз използвах смола защото при мен имаше хлабина между грифа и тялото странично и не можеше да се притисне.Притиснах със стяга единствено от горе.Иначе за добре притиснати повърхности това е супер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поксипол, две стари български китари с разлепени грифове съм залепил с такова, и на двете мислех да завивам болтове, ама колкото и дебели струни да им слагам грифът не е мръднал от лепенето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Paldi i flamingone ,

какво стана с китарите ? Залепихте ли ги ? Много ми е любопитно,за това питам ...:greenangel:

Радостното и обнадеждаващото в случая е че още никой не ви е посъветвал да използвате и тел за връзване.

Искрено се забавлявам като виждам толкова много и различни предложения и решения.

Ето за това са форумите

Редактирано от bluesman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.