Jump to content
Българският форум за музиканти

Начинаещ текстописец


JocunD

Recommended Posts

Здравейте! Предполагам, че тук и сега не е най-подходящото място да се представя, но след продължително разглеждане на форума, реших, че бих се радвала да споделите вашите мнения за моите текстове. Така... не пиша от скоро и нямам самочувствие в тази област, но ми е много приятно и интересно. От както се помня слушам хип хоп и рнб и сега усещам влиянието от този стил. По ми е лесно да пиша на английски, но понеже ще е предизвикателство за мен, започнах и на български. Писала съм и пиша на най-различни теми. Както се предполага - любовта преобладава. Ще пусна два текста - един на български и един на английски. Мога да кажа, че приемам критика, но зависи как е поднесена.

 

Коя съм аз?

 

Различни битки водя,

като рицар съм без броня,

която да ме защити,

ако някой иска да ме нарани.

 

Дали в мрак се губя?

Дали някой ден ще се влюбя?

Дали някой ще ме чуе,

"обувките ми ще поиска ли да обуе"?

 

Припев: И без край сега да питаш,

аз винаги ще отричам,

че не знам коя съм аз,

търсейки отговор без глас.

 

Защото знам, че някой ден,

и моето сърце ще бъде в плен.

Но сега не ме мъчи,

просто замълчи и си върви.

 

Уж живея, а сякаш сън е,

като песен, но без звук.

И да искаш няма да я чуеш,

нима прави го на пук?

 

Преди да те допусна, зная,

трябва себе си да опозная,

но болката ще е приятна,

щом преди уж щастлива бях, но плаках.

А дотогава...

 

Припев: И безкрай да питаш....

 

 

Част от английски текст:

 

Im going where, I know I'll regret,

but I know - this road will be a hell of a test.

It worths to check,

Do I have the strenght,

to walk alone, like never before.

Despite the fear

and the flown tears.

Despite what I hear,

I won't kill that feel.

I know this road is mine,

so I will walk it despite the time.

 

 

 

Е... това е. Очаквам мнения. :thumbs_up:

Редактирано от JocunD
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ммм...темата с писането на текстове и мястото им в музиката е стара колкото спорът музиканти ли са певците :)))

Аз като певица и човек, който е написал известно количество текстове съм на мнение, че един добър текст

(а да на говорим ако е и изпят кадърно) може да бъде също толкова ключов за една песен както добрите композиция и аранжимент.

Така, че много добре си се сетила за темата.Поздравления!

 

Коментарът на твоите текстове ще почна с българския.

Усеща се естествения ритъм на текста, макар че на моменти се накъсва -което може да се преодолее с "обръщане" на реда на изречението, употреба на вокали, срички и др трикове, които "довършват" фразата.

Първо виждам, че търсиш "огледална" рима :)и ползваш доста поетични изрази...имам предвид, не използваш "уличен" език, а начин на изразяване, който е може би по-подходящ за стихотворение, не за текст на хип хоп песен

Нямам предвид употреба на цинизми и т.н.

Веднага давам пример

 

Дали в мрак се губя?

Дали някой ден ще се влюбя?

Дали някой ще ме чуе,

"обувките ми ще поиска ли да обуе"?

 

може да стане ей така:

 

Може би във мрак се губя

Ще се влюбя ли и аз

Някой ден

да ме чуеш искаш ли

Обувките ми да обуеш....

 

Мисля че се запазва смисъла, но ритъма става по-естествен и има flow ...

 

За английския текст ми е по-трудно да определя стил от откъса, който си сложила...

Очевидна е грешката в "it's worth to check" и употребата на feel вместо feeling, но това е проблем с "глазурата" ако мога така да се изразя :)

Някакси ми седи като нещо, което си написала на български, а после си превела...което не е лошо, но е по-трудния път за създаване на жив текст...нещо, което съдържа смисъл не само като купчина думи, а и съществува като израз в разговорния език и би имало смисъл за някой, на когото съответният език му е роден.

Примерно

Im going where, I know I'll regret, не звучи на английски...звучи на български ...като директен превод:

Отивам там, където знам, че ще съжалявам

Това на английски може да се каже така:I know I'll regret where I'm going - така звучи много по-естествено

ако искаш да запазиш твоя словоред предлагам близък по смисъл превод:

I'm going there and I know I'll regret it... it трябва да присъства чисто граматически

 

Като цяло мисля,че си на прав път :)

Просто това се получава когато "мислиш" на един език, а пишеш на друг... и с мен беше така в началото.

както и с много други хора така че страшно няма

Отново поздрави за готината тема и ни дръж в течение на текстовете, над които работиш! :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти за бързия отговор! А за коментара ти - Когато го писах, не бях с мисълта за вероятен хип хоп ритъм. Не мога да пиша текстове за рап песни затова се придържам към по-лекият и мелодичен вариант.

За английски текст си почти права. Наистина ми хрумна на български, но след това не можах да го продължа. Не разбрах първата си грешка, но за втората си права и тя е съзнателна.

Ще ви държа! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Признавам, не четох на 100% задълбочено, но ми се струва, че ритъмът доста бяга.

 

P.S.: Наистина много съжалявам, че нямам свободно време да отворя една тема с полезни съвети за начинаещи текстописци...Определено ще е от полза :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Дали в мрак се губя?

Дали някой ден ще се влюбя?

Дали някой ще ме чуе,

"обувките ми ще поиска ли да обуе"?

 

може да стане ей така:

 

Може би във мрак се губя

Ще се влюбя ли и аз

Някой ден

да ме чуеш искаш ли

Обувките ми да обуеш....

 

...........................

А според мен трябва да се спазва римата все пак

за това смятам , че ше е по добре така:

 

Непрестанно в мрак се губя,

и кога ли ще се влюбя..?

Къде е Той сега да чуе,

до мен обувки да събуе... :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Здравейте,с риск да се изложа яко :blush: прочетох форума,и мисля че тук може да ми дадете поне някакво мнение  :D  :D за текста и може да има правописни грешки ама се пак ми е първият текст. благодаря предварително  :D 

 

Припев:
Не си играй с огъня щот ше се опариш,
не си играй с мен щот ше се запалиш.
Знаеш кучко че обичам твоята майка
а това зад мен е моята хайка..
 
 
Писна ми е от мамини синчета...
да се мислат за големи "момчета"
но животът ми не е лесен,
не се ебавай с мен щот стаам бесен!
Еи кучко ти скоро ще бъдеш обесена..
не ми се прави че не си замесена...

това е моят квартал братле,
май не си го опознал добре,
ако отново те вида тук
ще видиш ти силата на моят юмрук!!!
 
Припев: 
Не си играй с огъня щот ше се опариш,
не си играй с мен щот ше се запалиш.
Знаеш кучко че обичам твоята майка
а това зад мен е моята хайка..
 
моят живот е моята дилема 
сега остава само проблема
със шибаната власт
дето иска да ни стапче като храст
 
Припев:
Не си играй с огъня щот ше се опариш,
не си играй с мен щот ше се запалиш.
Знаеш кучко че обичам твоята майка
а това зад мен е моята хайка..
 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извин., че си го позволих, но само леко (без да се променя никъде смисъла и дори съдържанието) предложение за ремонт - за малко по-добър правопис, за избягване на повторения и за повече ритъм.

Това за кучката малко ми бяга като идея - аз бих му сложил едно "шибаняк" или "смотаняк" или нещо такова - поне в припева.

Иначе на мен ми звучи - но остава леко недовършено - нещо след "шибаната власт, дето иска да ни стъпче като храст" няма ли да кажеш? А и май ти трябват още стихове  преди втория припев - колкото са преди първия припев,  за да има симетрия :-)

Изразът "моята хайка" ми бяга леко като смисъл, ама по-скоро става ... въпреки, че малко не е ясно гони ли те тая хайка или ти гониш с тая хайка ... остава впечатление по-скоро за второто ... 

Извин още веднъж за намесата и успех!

........................................................................................

Писна ми е от мамини синчета,

дето се мислят за „големи момчета"!

Хей, животът ми хич не е лесен,

не се ебавай с мен, щот стаам бесен!

 

Ей, кучко, ти скоро ще бъдеш обесена..

не ми се прави, че не си замесена...

 

Това е моят квартал, братле -

май не си го опознал добре!

Ако отново те видя тук

ще усетиш силата на моя юмрук!!!

 

Припев: 

Не си играй с огъня щот ще се опариш,

не си играй с мен, да не  се запалиш.

Знаеш, кучко, че обичам твойта майка,

а тука, зад мене, стои мойта хайка…

 

моят живот е моята дилема 

а го има и проблема

с шибаната „власт”

дето иска да ни стъпче като храст

 

Припев:

Не си играй с огъня щот ще се опариш,

не си играй с мен, да не  се запалиш.

Знаеш, кучко, че обичам твойта майка,

а тука, зад мене, стои мойта хайка…

Редактирано от viksps
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравей, viksps
Благодаря ти за отделеното време, знам че е недовършена и с правописни грешки но това е първият ми текст.благодаря за помощта когато я редактирам ще я постна  за да ми  кажеш дали се е получило.и отново благодаря ти много за съветите  :thumbs_up:  :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха, не бях забелязал тази тема преди! Аз също търся съвети, тук: http://forum.muzikant.org/topic/147223-%D0%BC%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5/?view=findpost&p=820110

 

 

 

 

 

Това НЕ Е реклама, а молба за съвет, просто няма смисъл да пускам едни и същи неща в различни теми, било то в същия раздел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

:singer:  :singer:  :singer: Good☆':.*ヾ(●・v・人・v・○)ノ*.:'☆Morning

не отдавна хванах листа и химикала, първите ми рими бяха на тетрадка със спирала, гуспожата без да иска ги видяла, и презиращо веднага беше изревала… >>> момче защо не работиш по материяла, ще останеш на испит и ще те видим тогава, 
- стига си зеяла, и си ми върни листа и химикала, че щи плесна един шамар и сопола ще ти заеме дейноста на шала, който на бюрото си го осталаа. 
┣▇▇▇═─ (×_×;ミ●﹏☉ミ 
баба ми къто тфа го е разбрала, си помислила че ще стана и аз един от тези във квартала, и веднага горката се разревала, на мен ми стана естествено гадно и и казах бабо стига плакала… ще стана рап поет съдбата ми го е начертала... повече от ясно е че не испитвам интерес към дъската бяла, или към онази отпред дето цял ден е плямпала, (преподавала) и на края на часа да ми говори за мпрала, може и в кариерата си да е успяла, но не смятам че е узряла, да ми говори кфо възпитание си ми дала, част от мен вече е изгоряла, за да създам реалност повече от идеала, малко хора ще ми разберат финала, щот на повечето същноста им е заспала… аммм… да и всъщност по тази причина осми клас пропуснах включително със бала 

By: Ampy (Хари Мартинов)

 (незнам как се справям но мечтата ми е да стана рапер )  :music:

Редактирано от harko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.