Jump to content
Българският форум за музиканти

Как звучи касата през тези микрофони


circles

Recommended Posts

Добрютро!

 

Заиграх се да запиша малко семпли. Надявам се, на някой да му е интересно. :D

 

mikrofoni_ob6ta.jpg

 

Касата е Мапекс Про М 22/20 - клен.

 

Сигнала е абсолютно линеен - микрофон - карта RME Fireface 800 - комп. Без еквилайзери, компресори и др.

 

Ето как звучи Бета 52-ката:

http://www.4shared.com/file/206823621/5c59...CK_BETA_52.html?

beta_52.jpg

 

 

Бета 91:

http://www.4shared.com/file/206823193/54ec...CK_BETA_91.html?

Снимка не съм правил. Микрофона е вътре в касата на около 10 см. от бойната кожа.

 

Sennheiser 421:

http://www.4shared.com/file/206825440/5beb...K_SENN_421.html?

sennheiser_421.jpg

 

Имам идея да продължа със семплите с различни микрофони на различни места в студиото. :coolp:

 

Семплите достигат до вас с любезното съдействие на navilata.com ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звучи различно :)

Според мен най-много хляб има в KICK BETA 52.

Ама направи семпли с различните микрофони,

но да са приблизително на една позиция.

Също комбинация от два микрофона - единя вътре, другия вън...

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бета 91 е безценен в комбинация с нещо друго :).

 

:) Айде организирай мега китарния микрофонен shoot out, 3 микрофона са малка цифра :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, позицията е доста важна. Бих казал, че на 421-цата не и е баш там мястото (не е за каса имам предвид). Що се отнася до 52-ката и 91: зависи от стила и звука който се търси. За стилове изискващи по-естествен звук на касата - 52, от друга страна за тежка музика 91 е много по-добре (не се подвеждайте заради дървените среди характерни за този микрофон, като се поотрежат зазвучава по съвсем друг начин).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако вкарам Зенхайзера по навътре, както е 52-ката - почва да звучи с много ниски и по глухо...

За следващия тест ще гледам да има едно АКГ Д112 или Д12 или и двата и още някой подходящ за каса... така изобилие да има :)

Може би ще направя видео и ще е с различни варианти на разположение на микрофоните - да ги чуем нагледно...

Не е лошо да почна да отделям повече време на студиото....

 

Да, принципно 421цата не е точно за каса, но преди известно време записвахме със Желяз една банда и касата обади много благо с него, след малко корекций...

 

Симо, трябва да реализираме китарния shoot out, ама нещо се мотая, аз и със Сънчо съм говорил и той принципно е на линия.... я ти прати на Л.С. твоя тел., че си смених апарата и някои номера ги изгубих. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се радвам че има такава тема, защото малко са хората, които можем да си позволим да пробваме повечко микрофони и да си изберем подходящият за себе си :)

 

Така че благодаря на колегата и се надявам да включи още микрофони и темата да стане още по богата.

 

На мен лично ми е много интересно, защото и моята каса е същата на която прави пробите.

 

Иначе от трите проби най-добре лично за мен е shure beta 52.

 

В момента моята каса я озвучавам с AKG D112 и се надявам да се включи и този микрофон да се направи сравнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки, че не е точно в същия контекст добавяме още един микрофон - vintage AKG D 12, мястото и касата са същите, записа обаче е на цял комплект:

AKG D 12 E

Позицията пак е различна от останалите и се чуват прослушванията, но все пак обогатяваме темата :).

 

SDC10068.jpg

 

AKG D 12 sample download

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега би ли споменал също модела на бойната кожа на касата и дали вътре е демпфната с възглавничка или нещо друго?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и няколко от мен: http://dl.dropbox.com/u/1891957/kickmics.rar

Преди да пиша за самите микрофони искам да подчертая, че крайният резултат се определя най-вече от самата каса, нейната настройка, кожите и, а също и помещението, в което се записва. Семплите, които съм дал не са правени с цел сравнение, но може да се извадят някои поуки от тях. За съжаление не помня наименованията на касите, нито коя колко беше демпната (съветвам ви да пробвате различни варианти и да изберет този, които звучи най-добре в случая). Всички са без никаква обработка.

 

1. 24" Yamaha, средно-стара кожа, без лепенка, помещението на Графити (в Балкантон), Studer конзола.

AKG D112 - в случая е пред дупката, но този микрофон където и да го сложа ми звучи все едно е покрит с 10 одеала. Според някои е класика, но напоследък повечето хора се оплакват от същото. Специално за по-тежки стилове бих го избягвал.

Shure Beta 91 - вътре в касата, към средата, без стойка. Леко неествено звучи, но има адски отчетлива атака, стегнат и пробивен. За по-леки стилове не е най-добрият избор.

 

2. 22" Pearl, сравнително нова кожа (но не достатъчно), лепенка (falam pad), репетиционната на Offroad, Tascam FW1804

Audix D6 - моя фаворит. В случая беше вътре в касата, на стойка, не помня колко отдалечен, но по-скоро близо до бойната кожа. За мен това е златната среда между бета 52 и 91. Звучи по-естествено от 91, но по-ясно и ударно от 52. Почти готов за употреба в микса е...освен ако не трябва по-естествен звук, с повече среди и без такива високи. В случая имаше лек проблем с кардана и пика се чува почти раздвоен на места.

 

3. Същата като предната, но със стара и не особено добре настроена кожа, без лепенка. Същото място и интерфейс

Audio Technica 4040 - на 20-30см от касата, записан с цел допълване на основния микрофон. Заобля звука, но не е особено използваем сам по себе си. Поради разположението има и доста блийд.

Shure Beta 52 - на стойка, вътре в касата. Като цяло е най-универсалния микрофон, но не е най-доброто за тежка музика. Много зависи какво точно записва - в случая самата каса не е на ниво и резултата е налице.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В много добра посока тръгна темата. :hysterical:

 

Симо, супер че си постнал семпъл и снимка от записите с фермерите! Връщам се назад във времето леко. :girl_cray2:

simon, бойната кожа е EVANS EQ3, но честно казано е малко за смяна...в скоро време ще взема нова. Касата е демпната с парче от паната по стените.

Боби, много добри семпли! Audio Technica 4040 звучи интересно, аз бих пробвал и като основен за каса, но зависи доста от стила, а Audix D6 е супер! Много "ин да мидъл" звучи. Интересно, как Бета 52-ката звучи по различно когато е вътре... е и от касата и кожите зависи, да.

 

Бета 91 ми е малко странен микрофон. Но определено има чара и приложението си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Някой бачкал ли е с AUDIO TECHNICA ATM 250DE ? Микрофона сам по себе си е доста интересен - има 2 мембрани :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.