Jump to content
Българският форум за музиканти

За ефекта от свиренето с (до) музика


Recommended Posts

Здравейте!

 

Поздрави на всички почитатели на барабаните!

 

Въпреки че съм напреднал с възрастта и имам съвсем различна професия, имам интереси в областта на музиката и особено към барабаните. Преди около година се записах на уроци, които за съжаление не посещавам редовно поради липса на свободно време. На уроците ми казаха, че се справям много добре - имал съм усет към музиката и към самите барабани - имал съм много "леки" и бързи китки. Проблемът обаче е в това, че първо не посещавам уроците редовно и второ - вкъщи нямам (а и не мога да имам) барабани и не се упражнявам. Както разбирате, при това положение, няма как да се очаква напредък. Да, знам че с пад или нещо като пад човек може да упражнява основните упражнения и да върви полека-лека напред, но и за това рядко намирам време.

 

Имам възможност поне веднъж седмично да посещавам репетиционна, в която има професионална аудио система, на която мога да си пускам дискове с парчета, които ми харесват и горе-долу добре познавам (става дума най-вече за рок, хард-рок, джаз, блус (Стиви Рей Вон, Джон Майол, Би Би Кинг и т.н.) и неща от сорта на ТОТО, Тина Търнър, Стив Вай, Джо Сатриани, Инкогнито, Рей Чарлз и т.н.) и да свиря "заедно" с музиката.

 

Молбата ми към вас е, да споделите мнението си, дали подобно свирене "с музиката" въобще би могло да има някакъв положителен ефект върху развитието на уменията ми по отношение на барабаните.

 

Да, разбирам, че нищо не може да замести "техническите упражнения", съветите на учителя и т.н., но все пак търся някакъв път, по който да не зарежа напълно увлечението си към барабаните, само заради това, че нямам комплект вкъщи и заради това, че нямам достатъчно време за уроци. Не казвам, че ще спра тотално да ходя на уроци. Просто казвам, че за уроци време нямам и ще ходя на такива много рядко.

 

Пак повтарям - нямам амбицията да ставам професионалист, не се подготвям за никакви конкурси и т.н. Правя го за собствено удоволствие и от любов към музиката и барабаните.

 

Предварително ви благодаря за отделеното време и внимание!

 

Бъдете здрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

 

Поздрави на всички почитатели на барабаните!

 

Въпреки че съм напреднал с възрастта и имам съвсем различна професия, имам интереси в областта на музиката и особено към барабаните. Преди около година се записах на уроци, които за съжаление не посещавам редовно поради липса на свободно време. На уроците ми казаха, че се справям много добре - имал съм усет към музиката и към самите барабани - имал съм много "леки" и бързи китки. Проблемът обаче е в това, че първо не посещавам уроците редовно и второ - вкъщи нямам (а и не мога да имам) барабани и не се упражнявам. Както разбирате, при това положение, няма как да се очаква напредък. Да, знам че с пад или нещо като пад човек може да упражнява основните упражнения и да върви полека-лека напред, но и за това рядко намирам време.

 

Имам възможност поне веднъж седмично да посещавам репетиционна, в която има професионална аудио система, на която мога да си пускам дискове с парчета, които ми харесват и горе-долу добре познавам (става дума най-вече за рок, хард-рок, джаз, блус (Стиви Рей Вон, Джон Майол, Би Би Кинг и т.н.) и неща от сорта на ТОТО, Тина Търнър, Стив Вай, Джо Сатриани, Инкогнито, Рей Чарлз и т.н.) и да свиря "заедно" с музиката.

 

Молбата ми към вас е, да споделите мнението си, дали подобно свирене "с музиката" въобще би могло да има някакъв положителен ефект върху развитието на уменията ми по отношение на барабаните.

 

Да, разбирам, че нищо не може да замести "техническите упражнения", съветите на учителя и т.н., но все пак търся някакъв път, по който да не зарежа напълно увлечението си към барабаните, само заради това, че нямам комплект вкъщи и заради това, че нямам достатъчно време за уроци. Не казвам, че ще спра тотално да ходя на уроци. Просто казвам, че за уроци време нямам и ще ходя на такива много рядко.

 

Пак повтарям - нямам амбицията да ставам професионалист, не се подготвям за никакви конкурси и т.н. Правя го за собствено удоволствие и от любов към музиката и барабаните.

 

Предварително ви благодаря за отделеното време и внимание!

 

Бъдете здрави!

 

Привет,

 

Както сам знаеш "дали подобно свирене "с музиката" въобще би могло да има някакъв положителен ефект върху развитието на уменията ми по отношение на барабаните" е реторичиен въпрос. Разбира се! Задължително е! А е и най-приятният елемент от свиренето на всеки инструмент и крайната цел на всички усилия. Едно време като е нямало "playalongs" всички големи музиканти са се учили основно така.

 

Всеки колега комбинира време за технически упражнения с време за свирене върху/на музика. Или би трябвало. Естествено често залитаме само към техниката. Но и без техника не става. Т.е. - баланс трябва.

 

Ако позволиш бих ти препоръчал следното:

 

Купи си тези 2 школи от Интернет (купи ги - т.е. вечни са):

 

1. JoJo Mayer - Secret Weapons for the Modern Drummer (двойно DVD) - за да си сигурен, че имаш правилна постановка и свириш ефективно, без усилие и без да си повреждаш ръцете. Върху принципите в тази школа се работи цял живот.

 

2. Tommy Igoe - Groove Essentials v.1 и v.2 (2 DVD + 2 книги + 2 CD) - - за да не залиташ към техника, а да можеш да свириш музика. Получаваш общо 100 парчета (minus drums) от основните стилове, изсвирени от живи музиканти (не секвенсирани) и демонстрирани по един страхотен начин. Отново този източник на информация е за цял живот.

 

Тези 2 школи са абсолютни бест селъри, актуални са за времето (защо ги нямаше по рано :yes:), спестяват ти много време и при липсата на време/пари за частни уроци са безценни и създават една стабилна основа и можеш да изпиташ незаменимото удоволствие, че свириш музика. Много по-ценни са от това да гледаш космически, шоуменски изпълнения и 1 млн. варианта на пермутации, или скорости над 200 bps. Ако не можеш горното, това последното е безсмислено. Както казва един от най-записваните студийни барабанисти - "Don't play the drums, play the music" Ndugu Chancelor.

 

(Но разбира се работата с жив учител е незаменима).

 

Поздрави и успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.