Jump to content
Българският форум за музиканти

Кабел за китара


Recommended Posts

И така реших да направя тема за това как да си запоим (направим) сами китарджийски кабел. Надявам се ако слушате занапред да има и други теми направени като "разказ в картинки" smile.gif

И така започвамеsmile.gif
Какво ни трябва за да си направим сами кабелче:

1. Кабел: трябва да е с 1 жило и оплетка.
2. Жакове: моно жакове 1/4'' мисля се водеха
3. Поялник
4. Тинол
5. Клещи (резачки и обикновенни)
6. Макетен нож
7. Запалка
8. Термошлаух (в нашият случай използвам 7мм бял термошлаух)

Ето и как изглежда моето оборудване за направата на кабела:

1.jpg


С макетният нож махаме изолацията на кабела и оголваме жилото както съм направил на тази снимка

2.jpg

Калайдисваме кабела и жака на мястото на което ще го запоим

3.jpg

Запояваме го внимателно wink.gif
много е важно да няма студени спойки biggrin.gif
Един съвет: гледайте да не си шавате ръката докато изстине спойката biggrin.gif
Трябва да се получи нещо такова

4.jpg

С клещи стискаме двете пластинки които придържат кабела за жака.
Тъй като те са малко кекави слагаме термошлаух. Идеята на него е, че се свива от температурата и в този случай стяга кабела и жака доста по-добре отколкото само тези 2 пластинки на самият жак. Освен, че стяга той играе ролята и на изолация.
Сега пъхаме термошлауха от другия край на кабела на който още не сме му запоили жака. Трябва да стане нещо такова

5.jpg

Нагряваме го с запалка докато се свие равномерно по кабела и завиваме капачката на жака.

6.jpg

Сега остана да направим същата процедура и от другата страна. Преди да почнем да запояваме жака обаче не забравяйте да вкарате в кабела капачката и термошлауха за другият жак, че иначе ще се наложи да разпоявате и да запоявате наново
Ето така трябва да изглежда след като сте запоили и вторият жак:

7.jpg

Процедурата със запалката и хоп smile.gif

8.jpg

Enjoy smile.gif

Вече имате готов кабел с който може да свирите и да се гордеете, че вие сте си го направили smile.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ъъъ извинявай за тъпия въпрос, ама какво ще рече "студена спойка"? :):ph34r:

едит: забравих да кажа едно голямо БЛАГОДАРЯ за темата, тва за термошлауха не се бях сещал :).

Редактирано от npace
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добро...просто много добро!!!

Поздравления!!!

Само едно въпросче-от къде си го взел този кабел.Изглежда ми по-стабилен от тези,които се продават във всеки магазин.И има готина визия!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добро...просто много добро!!!

Поздравления!!!

Само едно въпросче-от къде си го взел този кабел.Изглежда ми по-стабилен от тези,които се продават във всеки магазин.И има готина визия!!!

В Динакорд го продават, здрав е, със силиконова изолация

Май около 1,60лв на метър беше

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Аз само мога да добвя, че може да се използва флюс за запояване, ако имате проблем при запояването. Много по-лесно става с него. Иначе браво за темата :cheers:;);)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:headbang: супер, тоя шлаух от дека и къв размер, щото по времето, когат ма учиха да запоявам немаше такива екстри и навивааме с изолац лента:dance:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По магазините за строителни материали или в магазините

за електронни елементи шлаухата е голяма работа има всякъкви размери

най хубавото е че като е нагрейш с запалка се свива много плътно

и после и да искаш трудно се маха :dance:

Впрочем Nikifena го е обеснил и показал прекрасно :headbang:

Редактирано от f1_sound
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за hellfire: тинола който ползвам, а и всеки тинол от този род има в себе си флюс. За това е тинол а не само калай, затова (поне на мен) не е нужно допълнително флюс

 

Пешо (peshoy2k)

8. Термошлаух (в нашият случай използвам 7мм бял термошлаух)

Има такъв в конрад :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ДА разбирам че под флюс рабирате колофона в сърцевината на тинола тъй ли?!

 

@прасе:Докъдето се простират обширните ми познания в изкуството на спойката, студена спойка мисля е когато не запояваш ами от жичките на многожичния кабел правиш едно жило и с него омотаеш стегнато... Идеята е че като нямам поялник го ползвам за свързка на жички с диоди и т.н.

 

 

Иначе Браво за walkthrough-то с голямо Б :) Само тъй :)

 

едит: Кабела мисля че се кутира около едно българско кефче за метър

 

Добре де нямат ли си жаковете пружинки? Смис обикновено жаковете (всички мъжки 3,5мм и 6,3мм) си имат пружина която би трябвало да се хване плътно около кабела и така хем да го поддържа, хем да седи по-красиво :)

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де нямат ли си жаковете пружинки? Смис обикновено жаковете (всички мъжки 3,5мм и 6,3мм) си имат пружина която би трябвало да се хване плътно около кабела и така хем да го поддържа, хем да седи по-красиво 

 

Пружината не прави звука, а и ако забелязваш на края на

жака има две зъбчета за захващане на кабела основно

те държът кабела :D

 

P.S. Абе виж снимките на Никифена много добре го е показал :D

и пак стои красиво без прожинки :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за hellfire: тинола който ползвам, а и всеки тинол от този род има в себе си флюс. За това е тинол а не само калай, затова (поне на мен) не е нужно допълнително флюс

Може, може... не разбирам много->не споря. Аз го използвам предимно да калайдисам по лесно жаковете, зашото някои са от по-гадни материали и трудно "хващат" .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@прасе:Докъдето се простират обширните ми познания в изкуството на спойката, студена спойка мисля е когато не запояваш ами от жичките на многожичния кабел правиш едно жило и с него омотаеш стегнато... Идеята е че като нямам поялник го ползвам за свързка на жички с диоди и т.н.

 

едит: Кабела мисля че се кутира около едно българско кефче за метър

Не, студена спойка е синоним на некачествена спойка. Получава се, когато припоя не е достатъчно загрят и не се захваща добре към запояваните повърхности. Може да се получи и при добро загряване, но ако размърдаш запояваните части, докато спойката изстива. В такива случаи, спойката може да изглежда на пръв поглед здрава, но контакта не е добър и при размърдване се отлепя.

 

А тоя точно кабел със сигурност е над 1лв., ама не помня точно колко, мисля че беше 1,60лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен термошлауха не е нужен,защото към жаковете си има,ама е къс,към 2 см. мисля.

 

 

ПП иначе е много добра тема :D;) а за кабела в един магазин в Пловдив за такъв(жило с шармовка,екраниран)искат 5,60 лв,а при вас 1,6 :):) , стига да говорим за един и същ кабел

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.