Jump to content
Българският форум за музиканти

Боядисване/лакиране на фретборд


Recommended Posts

Значи имам китара, която е черна (черно тяло) с rosewood (кафяв) фретборд. Понеже кафяво с черно не е много добра комбинация, бих искал фретборда да се боядиса или лакира в черно, за да изглежда като ebony за да може фретборда да е в тон с тялото:rockon:

Искам да попитам това обичайна практика ли е, оказва ли влияние на звука и ако може някакви препоръки за бои, лакове евентуално да кажете за някой лютиер, който се занимава с такива неща

Мерси предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да ти се бъркам но ти препоръчвам ако не те дразни толкова много да не си боядисваш фретборда.Ако китарата ти е нова ,фретборда може и да ти светлее но след време от окисляването от въздуха,контакта с пръстите и периодичното третиране с масло за фретборд ,rosewood-а потъмнява доста ,и така по естествен път ще спре да те дразни цвета му.

Съвета ми отново е : stay natural

Иначе ,тук можеш да получиш много съвети как да си гримираш фретборда.Достатъчно е да прочетеш стари дискусии по темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм експерт, но май не е обичайна практика при свестните китари. Ако имам такъв проблем май по-скоро бих си пребоядисал тялото да прилича на плочката на грифа (някой да има добър превод за "фретборд"?)

 

Поздрави, дидо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намажи го с бадемово масло-хем не се цапа,хем потъмнява.

 

това нали не е някъв майтап?Ако не може черен, поне по-скоро да потъмнее фретборда, да стане поне тъмно кафяв, ..

Четох в някои чуждестранни форуми, че се използват някви вакси и масла, но не можах да намеря нещо по-конкретно.. Той самия гретборд нали е лакиран с нещо, има доста rosewood фретбордове, които са потъмнени да изглеждат почти като ebony, трябва да има някакъв начин..

Не може да няма поне един лютиер в Бг, който да не знае за какво става дума и който да не прави такова нещо

Редактирано от Angry Samoan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намажи го с бадемово масло-хем не се цапа,хем потъмнява.

 

 

това нали не е някъв майтап?Ако не може черен, поне по-скоро да потъмнее фретборда, да стане поне тъмно кафяв, ..

Не е майтап-потъмнява,ровни с търсачката как се прави-в общи линии мажеш с четка или памук равномерно,чакаш известно време да дръпне в порите и каквото е останало го избърсваш с памучен парцал.Бадемовото масло го има по аптеките и е евтино. Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е майтап-потъмнява,ровни с търсачката как се прави-в общи линии мажеш с четка или памук равномерно,чакаш известно време да дръпне в порите и каквото е останало го избърсваш с памучен парцал.Бадемовото масло го има по аптеките и е евтино.

 

А колко време държи това масло, след време не почва ли да се чупи или люспи от фретборда и става много по-лошо?

Не се ли отразява на звука на китарата?

Има ли някакви други методи, значи интересува ме наистина професионално третиране, някой лютиер ако може да каже и да ли въобще е препоръчително, не бих рискувал сам да предприемам нещо, в което не съм сигурен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

А ако може да ми кажете откъде мога да намеря това или нещо подобно, тъй като фирмата не праща извън Щатите и ако може да препоръчате квалифициран лютиер в София, който да извършва подобни неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toва, за което питаш е специализиран байц. Това е един от начините.

Горе те посъветваха също правилно. В аптеките продават бадемово или кайсиево масло. Примерно на Ikarov.

Струва

Ако правиш процедурата веднъж месечно или на два месеца(да кажем, при смяна на струни), всичко ще е ОК.

Така се подхранва и дървото, което не е лошо, от гледна точка на това, че няма да се чупят толкова

много каналите при махане на старите позиции.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега фретбордът не е лакиран (не е лъскав), така ли?

Това, което използват на твоя линк е сродно с черна маслена боичка. Тя се разрежда с ленено масло или терпентин. Тоест, аз давам гаранция, че ще постигнеш ефекта с такава боичка, стига да няма слой лак в/у фретборд-а в момента, за да може да попие.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега фретбордът не е лакиран (не е лъскав), така ли?

Това, което използват на твоя линк е сродно с черна маслена боичка. Тя се разрежда с ленено масло или терпентин. Тоест, аз давам гаранция, че ще постигнеш ефекта с такава боичка, стига да няма слой лак в/у фретборд-а в момента, за да може да попие.

Успех!

 

 

Не знам какво разбираш под "лъскав", фретбордът си е на напълно завършена китара, просто искам да изглежда не като палисандър, а черен, абаносов или поне доста тъмно кафяв.

Искам да попитам дали този байц се прилага дали тези бои се прилагат на готов вече лакиран фретборд, а на картинката на линка, който съм дал е даден "unfinished" фретборд..

 

И последно, колко често е добре да се третира фретборда с това бадемово масло и има ли траен ефект?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Искам и аз да се включа в темата обаче с питане а не със съвет към колегата стартирал темата (за съжаление).

Моят проблем е пак с гриф обаче грифът е на стара българска електрическа китара. Фретборда е черен и предполагам е намазан с някаква боя. Тъй като се опитвам да си я оправя мислех да махна абоята обаче не знам какво да направя после , т.е какво позволяват тия фретбордове на българските китари: лакиране, оставане на дървото просто така след изшкуряването и изглаждането.....

Така или иначе този фретборд ще бъде из основи третиран - иска подмяна на праговете и т.н. та ми се иска да не го мажа пак с черна боя - ако е възможно де. Ако някой знае що за дървесина се е използвала за направата на фретбордове на българските китари и защо са и с какво са боядисвани отгоре и какво друго освен боядисване с черна боя може да се направи нека сподели.

Извинявам се че пускам моето питане тук обаче не ми се отваря нова тема за нещо което е може би коментирано , но аз не мога да намеря - ползвах търсачката .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бадемово, лимоново или тунгово масло потъмняват фретборда. Отново изискване е да не е лакиран, за да може да попие в дървото. М/у другото, маслото същто може да разтвори маслена боичка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато е махната старата боя и праговете, може да се байцва или боядисва. Над байца трябва слой прозрачен лак или масло да се запечата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.