Jump to content
Българският форум за музиканти

Експеримент - мастеринг


Recommended Posts

MEQ and MEF

 

Тове е един бийт от осем такта.

Първите осем такта инструментите звучат изцяло акустично.

Вторите осем са с добавени ефекти - имитация на пулт - верига - ревърб и хорус. (мисля че прекалих с хоруса на баса)

Третите са с мастър ефект.

Разликата се усеща най-вече накрая когато рязко изключвам всички ефекти и оставям само акустичния звук.

 

За първи път се опитвам да направя мастеринг абсолютно сам.Ще се радвам да чуя и вашето мнение.

Редактирано от N1cksoN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... накрая когато рязко изключвам всички ефекти и оставям само акустичния звук.

 

Точно там най-много ми харесва. Натуралния тембър си е най- добър. Предполагам, знаеш, че не сте ритмични...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Странно...Явно не съм се справил много добре. Мерси много за коментара! :)

Относно ритъма въобще не съм го гледал.Наистина е много неритмичен записа, но нещата ги записах на прима виста,

за да пробвам мастер ефектите и еквалайзерите после.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми взимай мнението за репер, щото е силно субективно. Просто аз не харесвам "напудрени" и изкуствени неща. Всеки инструмент си има собствен глас. Като мине през тия софтуери, дето си играете с тях, симулации и пр. л@йна, и уникалния му глас изчезва. Опитвам се да пробутам тия си виждания на познатите си, които се занимават със запис и изобщо звукотехника, но засега нямам особен успех. Всеки чел, че "Боб Кац ползва еди-какво-си", и знае- не знае - тура софта и почва да нарива ефекти, до пълна мазня.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добавянето на ривърба например, ще е доста по-успешно за крайния звук ако се прави диференцирано - на тоя инструмент толкова, на оня...малко повече и т.н. (говоря за втория откъс). Ако си го правил така - определено има още какво да правиш...

Освен това защо си оставил да бумка баса в "мастер" откъса, не чуваш ли, че най-ниските тонове ти покриват и омазват цялата звукова картина? Всъщност на какво слушаш? Ако слушаш на хайфистки колони или слушалки тогава много неща се обясняват лесно. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и на слушалки и на хай-фи колони си звучи омазано в басите - аз на такова слушам. Но си го обяснявам това с кофти инструмент, струни, апаратура, или просто кофти запис - имал съм такъв проблем, и просто взех друг бас за записа. :rockon:

За диференцирания ревърб - с две ръце "за"! Някои инструменти носят на повече, други - на доста по- малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Явно не съм се справил много добре.... :)

:secret:

Въпреки това има хляб, продължавай все така :rulez:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми взимай мнението за репер, щото е силно субективно. Просто аз не харесвам "напудрени" и изкуствени неща. Всеки инструмент си има собствен глас. Като мине през тия софтуери, дето си играете с тях, симулации и пр. л@йна, и уникалния му глас изчезва. Опитвам се да пробутам тия си виждания на познатите си, които се занимават със запис и изобщо звукотехника, но засега нямам особен успех. Всеки чел, че "Боб Кац ползва еди-какво-си", и знае- не знае - тура софта и почва да нарива ефекти, до пълна мазня.

 

Не разбрах дали сте усетели - всички семпли са от клавира.Свирил съм ги на ръка по клавиатурата.Включително и барабаните. Така че струни няма.Ефектите също са само от клавира, а не от компютърен софтуер.

Аз също много мразя напудрени и изкуствени неща. :help: Но все пак не можеш да излезеш на сцената по долни гащи. Всъщност може, но това е друга тема :pray:

Има някои неща, които са задължителни - като ефекта на вокала, например.Затова се опитвам да понауча някои трикове.

 

yamaha, на втория откъс добавих ревърба диференцирано, на третия е мастър ефекта - върху вече обработените с ефекти инструменти.

явно имам какво още да правя :) А басът звучи, горе долу, само без ефекти. Трябва да му намаля хоруса и нивото задължително.Може би и ниските или на касата, или на баса за да не се бият

 

А да - и нямам монитори ;) Колоните ми са кофти и не вадят ниски.Имам едни малко по-хубави слушалки и дооправям нещата на тях.

 

Мерси много за коментарите!

Редактирано от N1cksoN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах дали сте усетели - всички семпли са от клавира.Свирил съм ги на ръка по клавиатурата.Включително и барабаните. Така че струни няма.Ефектите също са само от клавира, а не от компютърен софтуер.

 

Е с това направо ми разказа играта. А аз се чудя какъв акъл да ти дам, че толкова лошо ти звучат инструментите, и го отдавах на лоши инструменти (баса ти звучи като стара Кремона) или лоша техника за запис !

При положение, че всичко са семпли от свирката, за какъв "мастеринг" говорим ? Направил си си някакъв баланс, нагодил си нещата честотно (горе-долу) - какво повече се занимаваш ? Ако беше с истински инструменти, разбирам да се стараеш да изкараш тембъра на инструмента, "душичката му", ама тука направо са си мъртвородени ! Като за запис от свирката е достатъчно добро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдам...с какъв акъл седнах да правя подобен опит за мастеринг?! Всъщност да - няма с кой друг.Както и да е - напих се, сега пиша теми във форума...тъпа работа.После ще ме е яд.

Както и да е мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Споко, опита си е добър. Просто очакваш прекалено много от семплите си в свирката. Доколкото знам, читави семпли на инструмент са огромни по обем, имаше някакви за пиано (което бих се заклел че е истинско), дето бяха гигабайти ! Няма как тоя обем да се побере на два чипа в свирката, нали ?

А относно опита - не е напразно - потрудил си се, научил си нещо. Всеки следващ път - все по- добре !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.