Jump to content
Българският форум за музиканти

Автентичен фолклор


Recommended Posts

На мен много ми харесва! Понеже това е такъв раздел в който съвсем не съм компетентен, мога да си кажа мнението само като слушател..липсва ми една ниска бас линия. Независимо дали е бас - вокал , гайда ручило , или нещо друго . Браво . Може и да не съм прав понеже съм басист ... и нали знаете..

По принцип си прав, но както писаха вече колегите-това е автентичния вариант и има причини да звучи така. Ручилото на гайдата се използва ако тя е солов инструмент /както е в родопския фолклор например/. То кефи и създава басовата основа, но ако песента е по-разчупена с повече смени на различни акорди и повече инструменти става фалш поради звученето на самото ручило само в един тон. Друг вариант за някаква басова основа е чело-тамбурата. Среща се мноооого рядко в автентичния фолклор /и аз не претендирам за академични познания във фолклора-ама те НАШТЕ АКАДЕМИЦИ Е..ХА МАМАТА НА ФОЛКЛОРА/. Даже толкова рядко се среща, че днешния и размер мисля, че е измислен от съвременниците както например контрабас с формата на екзотична огромна гъдулка или тамбура. Истина е, че една гайда и тъпан са правели хората и сватбите.. И явно са звучали много богато щото германците през Втората световна като дошли тук срязали една гайда /знам го от действителен източник/ да видят какво има вътре... А иначе и те си имат гайди-ама малко и не навсякъде в Алеманията. Пример-тевтонците от Extremo, на които съм фен! Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте!Аз имам усет,че форума е 90%рокаджии.....но ...все пак относно конкретния случай.Далеч съм от всякаква техника , записи и опит,но според както го чувам аз,тамбурата щом можеш да я извадиш ами най добре е на "отсвира" както му викаме,когато не пее хора да се засили.Може и стерео...то друг е ъпроса че няма кавал а и когато е една и съща мелодия и тоналност на отсвира това е особенно подходящо!А тъпана естествено е по добре ако е по басов ,но те явно свирят с някой 16 инчов или подобен тъй че....толкоз!Не ме вземай на сериозно де..ха-ха! :):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.