Jump to content
Българският форум за музиканти

Автентичен фолклор


Recommended Posts

Това е един запис на автентичен фолклор от Тетевенския балкан :greenangel:. Преди да задам темата чисто технически малко информация за самата формацийка. Около 15-тина души от едно село, близо до Тетевен – балканджии хора. За първи път ми се случи за запис да има повечко хора, непрофесионалисти и да няма нервност, припряност, капризи ... спокойни хора и това си личи от музиката. Най-хубавото е, че всичко е записано заедно – без кръпки, монтажи – звучи леко фалшиво на моменти, абе живо и натурално :greenball:. И още по-хубавото, че е автентично – това не е фолклор от някой ансамбъл, а както „ръководителят им” каза, изпълнява се така, както са го чули от техните майки, бащи, баби и т.н. Самият човек каза, че така се е изпълнявало и преди 150 години. Е аз не, че имам спомен от тогава за да го докажа това, а и не мисля, че това е съществено. Идеята им е, чрез записи, тези песни да се запазят.

 

Чисто технически не е записано в подходящото помещение за жалост, нито с най-добрите микрофни, но това е материала. Лично аз не съм голям разбирач от фолклор, така че приемам всякакви мнения по микса, а и как въприемате музиката като цяло, в този вариант на запис. Стремял съм се да не го омазвам в ефекти, както повечето хора винаги „препоръчват”, като чуят гайда или кавал, а да го вкарам в едно общо помещение и да звучи така, както се и изпълнява. Дали има нещо в тази насока вие ще споделите надявам се.

 

ПП Лично мен този фолклор веднага ме грабна с автентичността си, а и веднага си го представих, че записан перфектно, би бил притежаван на CD с радост от доста запалени меломани и ценители. Говоря като, човек, който не знае какво има правено в БГ по този въпрос - признавам си :)

 

mp3 СЕМПЪЛ

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да повярвам, че това не са професионалисти!

 

По онтошение на нивата моето скромно мнение е, че ударните са малко по-силни, а струнните леко се губят.

Но при положение, че идеята ти е била да постигнеш абсолютно акустичен и автентичен звук, значи всичко е ОК.

Защото точно така звучат акустичните инструменти на живо - ударните са силни, а струнните се губят.

Доколкото знам, така е възникнала и ел. китарата - първоначално идеята е била да се усили акустичната китара, за да изпъкне над барабаните и контрабаса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз много пъти съм се учудвал как в разни затънтени селца има такива самородни таланти, за които никой не е и чувал, а като ревне с оня ми ти глас направо.... :greenangel:

 

При мен ударните не звучат силно или може би е въпрос на вкус. Тамбурата обаче ник'ва я няма - често срещан "(д)ефект" при позиционирането на микрофона или просто заради по-слабата звучност на инструмента, в сравнение със звучните гайда, тъпан или гласове, както е в случая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Тамбурата не е проблем да се извади повече напред, но е само една! Малко неестествено е една тамбура да звучи по-силно от женси хор + тъпан, но все пак това е запис и може да се прави какво ни хрумне много ясно. Именно заради това питам как ви се струва. Иначе "проблема" с потъването на тамбурата е решим :thumbs_up: В момета съм оставил в голяма част естествената динамика от самия "свирец", която ленсо може да се свие и тамбурата ще е по-конкретна. Същото важи и за гласовете - оставил съм повече от естествената им динамика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен много ми харесва! Понеже това е такъв раздел в който съвсем не съм компетентен, мога да си кажа мнението само като слушател..липсва ми една ниска бас линия. Независимо дали е бас - вокал , гайда ручило , или нещо друго . Браво . Може и да не съм прав понеже съм басист ... и нали знаете..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много гот,звучи си съвсем автентично,а и не чух никъде фалш.Може би трябва да "ракрачиш" малко стереото,другото ми харесва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... липсва ми една ниска бас линия ...

Абсолютно си прав - определено не би било лошо да има подпора "отдолу"!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали е автентичен фолклор. Защо го правите модерно. Нека си звучи автентично. Баса не е характерен инструмент за българския фолклор. До началото на миналия век в България въобще не е имало оркестри, фолклора се е пеел и най-много някоя гайда да е имало и по изключение тъпан (и някой самотен кавал или дудук покрай стадото овце из балкана). Музиката е била между другото (или по време на другото). Нали сме били роби - кой ще разреши на хората да се събират по много на групи и да свирят и пеят.

 

Смесването и мастерирането не би трябвало да добавя нищо в този случай - по скоро да махне излишното (което не е много). Без реверб или някое room-че - съвсем лек почти незабележим ambiance.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Това е един запис на автентичен фолклор от Тетевенския балкан :D .

... Идеята им е, чрез записи, тези песни да се запазят.

 

Страхотна инициатива! Не мога да ти дам акъл за записа, но като решиш да издаваш диска, само две идейки от мен:

- Издай ДВОЕН ДИСК - на единия автентичните изпълнения с гласовете, а на другия - само инструменталите (да може човек да си ги пее, като си реши, защото тези песни така се ЗАПАЗВАТ).

- Приложи подлистник (книжка) с текстовете към диска - има диалекти в автентичните песни, при които едва разбирам (или съвсем не разбирам) за какво иде реч.

 

И пусни анонс тук, когато имаш готовност! ;)

Успех!! :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер е!!! :girl_witch:

Само ако можеше някакво стерео. Поне 2 мика по далече от цялата група щеше да е малкоо по обемно :greenball:

 

Поклон за идеята!

Чак ми се прииска да тръгна с лаптопа и 2 мика по селските пътеки :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... като решиш да издаваш диска, само две идейки от мен:

- Издай ДВОЕН ДИСК ....

 

На практика аз не играя ролята на продуцент на проекта, нито ще издавам диск! Само записах хората и честно казано не знам какво са решили да правят с нещата си. Твърде е вероято да ги разпространяват от ръка на ръка. Но да си призная, ако се занимавах с издаване, с удоволствие бих организирал подобна идея, която ми се струва че има повече потенциал при подходящо продуциране и качествен запис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ако цялото ти начинание няма строго търговски замисъл и наистина НЕ ЗНАЕШ какво да правиш с тия записи, качвай ги и ги споделяй тук, стига самите изпълнители да нямат нещо против... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:greenangel:  Фолклора е нещото което ни отличава от всички останали и естествено го изпълняваме най-добре.Повече такива записи в нета!!!!!

 

леко го пипнах надявам се с разрешението на автора Фолк демо  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.