Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с ел.китара


Recommended Posts

Взех една стара кремона с бръждящи прагчета и омазан гриф ,изшлайфах грифа ,байцнах го , лакирах го (въпреки че май съм объркал последователността )сложих новите прагчета и първите 3 прагчета на всички струни буквално не се чува тон .Погледнах грифа по дължина от едини край и се оказа кривнат на вън . Казаха ми ,че ако от давна не са слагани струни на нея може така да се е получило . И така натегнах струните и взех да развъртам незнам как се казва тръбата която укрепва грифа , но тя беше като развартяна (дори с пръсти се развърташе) оставих я така да престои и снощи пробвах вече се чуваха почти ясни тонове при натегнати струни ,като я настроя започват да бръждат първите 3 прагчета . Днес проверих пак но вече няма никаква промяна . И сегавъпроса може ли да се поправи това и как ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам че на колегите им е под достойнство да ти отговорят на въпроса...То си е така, по принцип, ама нищо...От твоите писания може да се разбере само едно нещо:пълно невежество по въпроса.Така както си описал проблема не вярвам че ще успееш да се справиш сам.За съжаление ще трябва да потърсиш помощ от някой лютиер или по опитен колега.Веднага се задава въпрос да ли си струва(едва ли), защото ще те струва доста пари...Вероятно грифа е крив,прагчетата трябва да се пренабиват и шлайфат, магарето да се настрои(смени), струника итн.Непосилна работа за теб и много от нас.Евентуално, ако искаш, примерно, може да качиш някоя снимка тук, ако нищо друго поне да се разбере колко е голяма поразията...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

АЗ ако исках да търся лютиер нямаше да пиша тук , и недей да съдиш продукта по опаковката . Няма и немога да я направя перфектна и да изпипам всичко защото естествено ,че не разбирам , но съм сръчен и имам желанието да се пробвам на тази остаряла бълкарска китара която и без тва никой не я поглеждаше от години . Ако има някакъв начин по който бих могъл да оправя това моля кажете ми .Ако не ви е станало ясно какъв точно е проблема питайте ще обясня .

86013733.th.jpg

19628911.th.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6-та струна е навита наобратно, вземи една права линия (по възможност алуминиева) и се опитай да изравниш прагчетата.

 

Редактирано от spineless
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6-та струна е навита наобратно, вземи една права линия (по възможност алуминиева) и се опитай да изравниш прагчетата.

 

Ще се опитам да направя това , добра идея е ,благодаря !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм с кремона, струните ми по-принцип са ниско до грифа, дори и Squier съм виждал с по-високи струни. Така, че на няколко места и на мен ми бръжди, съвсем леко, но през усилвателя не се чува. Не казвам, че е добре но за начало става!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@rockozaurus: къде си бе диаметрално-противоположното на невежа? Само не "набивай" и не "заковавай" прагчета по китарите ако може...

 

@aleksandurg: Теоретично може много неща да са се случили с тоя гриф докато е нямало стурни на него. Щом ти бръждят определени прагчета най-вероятно се е изметнал или дори усукал, което не е приятно, но не е и мъка за умиране. Можеш да си направиш туулче за левелинг (Евтим Джерекаров май беше писал и тук за него) и да снижиш позициите там където се налага. Най-добре обаче дай грифа на някого, който разбира малко повече, за да погледне и да те насочи накъде да дълбаеш и да четеш. И само така между другото - не очаквай много от кремонка :thumbs_up: Дерзай!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@rockozaurus: къде си бе диаметрално-противоположното на невежа? Само не "набивай" и не "заковавай" прагчета по китарите ако може...

 

@aleksandurg: Теоретично може много неща да са се случили с тоя гриф докато е нямало стурни на него. Щом ти бръждят определени прагчета най-вероятно се е изметнал или дори усукал, което не е приятно, но не е и мъка за умиране. Можеш да си направиш туулче за левелинг (Евтим Джерекаров май беше писал и тук за него) и да снижиш позициите там където се налага. Най-добре обаче дай грифа на някого, който разбира малко повече, за да погледне и да те насочи накъде да дълбаеш и да четеш. И само така между другото - не очаквай много от кремонка :unsure: Дерзай!

 

Поздрави,

Влад

Да , аз и не очаквам кой знае какво от нея но като за начинаещ и като за първа ел.китарка предполагам ще свърши работа ако успея да я дооправя . Благодаря за напътствията .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имайки в предвид, че сам си си сменял прагчетата грифа може и въобще да не е изметнат или усукан ,а просто да са поставени прагчетата не както трябва

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имайки в предвид, че сам си си сменял прагчетата грифа може и въобще да не е изметнат или усукан ,а просто да са поставени прагчетата не както трябва

Грифа със сигурност е крив и се вижда с просто око, и ако не съм ги сложил добре прагчетата как така всички след 3то прагче звучат добре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом се вижда, че грифа е крив, сложи струните, настрой китарата, и в зависимост от това на каде е крив натягаш или отпускаш тръстрода. Той е там за да противодейства на струните, тоест ако го отпускаш стуните ще дърпат грифа нагоре ако го натягаш, той ще дърпа грифа надоло. Ако грифът е крив в ляво или дясно (на страни) колкото и да ръчкаш тръстрода файда няма да има :godbless:Под натягам имам предвид буквално. Правиш половин оборот или малко повече зяпаш грифа дали се е поправил, оставяш го половин час да се поизпъне и пак същата процедура. Но съвета на "vlex" е най-разумен дай китарата на някой с повече опит да прегледа и да те насочи или да ти помогне в таз работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

знам че е най-разумно така но не познавам такива хора . Пробвах да отпусна тръста (защото грифа е кривнат "навън"или надоло както ти каза ) след като сложих струните но тои се развърташе без никакво усилие ,което ми говори че и той не ми помага .

Редактирано от aleksandurg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

първо евала за начинанието колега! аз също така съм се учил - с проби грешки и питане.

ако грифа не е усукан на едната или другата страна ами е само изкривен надолу (когато сложиш китарата легнала с лицето нагоре) и тръс рода е отпуснат максималмно пробвай да сложиш дебели струни примерно 12-56 или 11-52 и я настрой в стандартна настройка и я остави някой друг ден за да видиш дали напрежението от дебелите струни ще го дръпне малко напред. не съм убеден дали ще стане просто като идея го давам. принципно при дебели струни тръс рода се натяга точно за да попречи на струните да изкривят грифа напред. твоя е изкривен назад и може и това да помогне но нека някой друк изкаже мнение защото мисля че може и да вземе да се усуче ако не са правилно натегнати струните. мисля че стандартната настройка (в Ми да си кажа :thumbs_up: ) трябва да помогне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам едни 11-ки тук под ръка утре сутринта може да ги сложа сега е със 8-мици в началото беше много зле но след време се пооправи сега се чуват тонове но все още бръждящи съвсем малко трябва още да се поизправи и ще е супер .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.