Jump to content
Българският форум за музиканти

Bottleneck


checho

Recommended Posts

След няколко месеца тренировки вече все по-умело започнах да си служа със SHUBB Reversible Guitar Slide - AXYS

Оказа се че не е много комфортно за употреба, но с труд и постоянство става за нещо.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Напоследък манията ми по слайда ще ме накара да изровя всички архивни теми.

 

Моя прочит на нещата.

 

1.Със слайд се свири с пръстите на дясната ръка. Технически няма как да стане добро заглушаване когато се свири с перце и те затова големите свирят с пръсти. Особено пък на акустична. Има няколко начина на заглушаване, основните школи са на двамата великани в областа, Дерек Тръкс и Сони Ландрет.

2. Интонацията е всичко. Много често за слайд казват , абе разклати го там и то тонът ще си дойде. Ще си дойде ама друг път, първо трябва да го намериш, а после и да го разклатиш, че и колко да го клатиш пак има значение. Много добро упражнение е свиренето със слайд ама стакато. Е тогава разбираш колко фалшиво можеш да свириш.

3. Със слайд , особено на електрическа , се мисли хоризонтално, т.е цялата примерно блус скала изсвирена на една или две струни. Тогава китарата почва да пее и излиза красотата на слайда.

4. Отворени строеве - отворен Ми, Сол, Ре - особено за блус. Аз лично не мога да си отговоря каква е файдата на отворените строеве когато се свири слайд на електрическа с драйв, защото така и така избягваш да звучат повече от една струна. Ноо, предстои да видим....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука Малин вярно контрира - може да се свири и с thumb pick, не само с пръсти....Албиносът е голям, обаче Дерек Тръкс направо измисли слайда ....ебати тона, егати контрола на интонацията, не искам да го слушам въоПще...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сони Ландрет използва тъмбпик също, да не говорим за разнообразието от настройки, докато Дерек Тръкс кара в Е, ма му се получава все :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Robert Johnson , Muddy Waters, Elmore James, Ry Cooder, Bonnie Raitt, Billy Gibbons, David Gilmour, Jeff Beck, Joe Bonamassa и тн. и тн....

Списъка е дълъг и всеки е с убийствен тон. Това е техника, трудна, но техника.

Не омаловажавам в никакъв случай, уменията и таланта на Дерек, безспорен гений, но чак пък да е измислил slide guitar.

 

Robert Randolph - мен пък ей тоя не ми се слуша. ;P

https://www.youtube.com/watch?v=8F8PLsV2dVk

 

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eric Sardinas също много як тип.Идва в България като съпорт на Стив Вай преди години.После и на блус фест София с Подуене Б.Б. свириха.

Тази леля ако не сте я гледали прави яко шоу :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОО ДА  Този Рандалф го видях на един филм за Кросроуд фестивал,,смертелен е....

 

( са що ми трябваше да пипам тази тема, веднагически се замислих за някакъв евтиничък стийл китара..)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джемят си хората....аз ше си сипа...

 

Забравих е този любимец..убийствен куудъркастър саунд..и парчето мен ме кефи

https://www.youtube.com/watch?v=YpPDFofXqsM

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да споделя Боян Христов  тук по известен като Bo Yan, хората които се интересуват и го познават, знаят ;)

Преди време(доста отдавна) пусна една негова заигравка с ботъла, ей така за кеф да посвирим върху нея!

Ще си позволя да я споделя отново, дано не се обиди, :greenangel: но това е хубав пример за колаборация м/у Telecaster и bottle neck.

Приятно слушане:

 

[media]https://soundcloud.com/ciriljhonson/boyan-hristov-slide-guitar-jam[/media]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Днес нещо ме е налегнало да Зпамя форума...

Слайд Махмурлийска Рага :) 

Куудеробразно-комбайнерска - https://video.fsof2-1.fna.fbcdn.net/v/t43.1792-2/17221309_688520997994453_7395391302356959232_n.mp4?efg=eyJybHIiOjE1MDAsInJsYSI6MTAyNCwidmVuY29kZV90YWciOiJzdmVfaGQifQ%3D%3D&rl=1500&vabr=977&oh=1979d7015815d639192b5e0a660200f7&oe=5A00D70F

Сточна Гара Блус у дворчето на Делтата, преди бабето от входа да дигне гюрлтия....

https://video.fsof2-1.fna.fbcdn.net/v/t42.1790-2/12848661_216516832033683_1312497833_n.mp4?efg=eyJybHIiOjMwMCwicmxhIjo1MTIsInZlbmNvZGVfdGFnIjoic3ZlX3NkIn0%3D&rl=300&vabr=89&oh=8380224c67f6ecfe08478c01cee1710c&oe=5A00D3E2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.