Jump to content
Българският форум за музиканти

Bottleneck


checho

Recommended Posts

А и се чудя защо за дребни неща се пишат теми, в смисъл тези слайдове не струват "майка си и баща си".

Човек може да си купи от всеки тип по един, да пробва и да реши кой е неговият.

защото the difference is in the detail

защото досега във форума ни нямаше тема, в която да се изпишат толкова полезни неща за слайд китарата

защото аз, а предполагам и средностатистическия потребител тук, не мога да си купят три-четири слайда за 8-10-14-17 лева само за да ги изпробват

защото...искам

 

избери си :happy:

 

 

 

доста добри идеи имате за "импровизация" на слайд :pray: ...така ли е? - а така. води, но Хилбили и бабата плътно го следват :D

 

...taka li e? - a taka. виждал съм те да свириш и с чаша от ракия или нещо такова, и досега, вдъхновен от тебе, жулих с една празна(за съжаление) бутилка от Туборг, но бързо се уморява ръката... :)

 

в крайна сметка ще последвам съвета на Бицев - грабвам утре/вдругиден някой по-удобничък, а по-нататък като навляза в тайните, ще обмисля вариант(защо не и DIY), който да ми пасва най-много :D

 

 

благодаря на всички за помощта ;)

 

\/

Редактирано от checho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Някак си ми е убегнала тази тема и затова сега я изравям от дълбините :)

Преди доста време направих импусливна , спонтанна покупка на слайд.

Оказа се че никак не ми се отдава свиренето със слайд и го захвърлих.

Но сега интереса ми се събуди отново.

 

Интересува ме какъв сетъп на китарата е подходящ за свирене със слайд. Ясно че трябва да са по вдигнати струните, но колко ?

Също така и какви подходящи строеве има?

И изобщо има ли някакви особености , които не са видими на пръв поглед?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ще се включа офбийт, че и язе съм аматьор със слайда.

 

Счупих един стъклен, загубих един брасов и сега имам един друг пак брас, само че е за китара с 12" радиус, извит и хич не е удобен с обикновена китара. И понеже от доста време си мечтая хем да мога да си ползвам слайд, хем да мога да джапам спокойно с пръсти по грифа, открих че Дънлоп са направили ей туй:

 

1153517986_SHY_SLIDE_463X342.jpg

 

и си го поръчах. Пратката вече е тук, но още не съм я прибрал, надявам се утре да стане работата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

примамливо изглежда, ще чакаме впечатления :)

сигурно ще е много удобно да ти е пристегнат към пръста, а и ако се поти по-малко... :)

 

аз имам таквоз

http://img3.musiciansfriend.com/dbase/pics.../8/2/481082.jpg

и с бая проблеми се сблъсквам докато свиря - пръстът се поти доста, малко е тежичък като за новобранец в стила, което в комбаниция с моя 2мм екшън на акустичната прави свиренето трудничко...но то иначе нямаше да е интересно :)

 

поздрави

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят Дънлопски слайд пък ръждяса от вътрешната страна малко след като го купих (от РФ). Случвало ли ви се е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за свирене със слайд.

 

Този ме светна за нещо много съществено- по добре да се свири без перо :)

 

ПП. А можело и с перо и то не зле :

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересува ме какъв сетъп на китарата е подходящ за свирене със слайд. Ясно че трябва да са по вдигнати струните, но колко ?

Също така и какви подходящи строеве има?

И изобщо има ли някакви особености , които не са видими на пръв поглед?

"Сетъп-а" на китарата ще си го откриеш чрез свирене - при всеки е различно.

Особеностите са много, но като за начало, пробвай слайд със заглушаване (докосване) на струните зад слайда (от страната на ключовете) с лявата ръка и свирене, без подобно "заглушаване".

 

Най-често срещаният строй е "Open G" - D G D G H D (от ниска към висока) или "open A" - с два полутона нагоре. Във втория случай, може да не купуваши по-дебели струни, както и да се окаже, че не трябва да ги вдигаш от магарето, но аз предпочитам по-ниския.

 

Всъщност, има безобразно много строеве - друг любим, например ми е "open C", но вкрайна сметка и ти можеш да си измислиш каквото (и както) те влече - няма ограничения, а ако не ти се мисли, провери ранните Цепелин и настройките на Пейдж и т.н., и успехи :thumbs_up:

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерсаж :) Най после някой ми обърна внимание :rolleyes:

В момента както ми е китарата е направо негодна за свирня със слайд. Или другия вариянт аз да съм негоден за това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз самият, напоследък се интересувам и се занимавам по малко със свирене със слайд, но не исках да пиша, защото не съм особено напред с материала и едва ли съм в позиция да давам акъл.

 

Но според личното ми виждане, свиренето със заглушаване зад слайда, е много ограничаващо, защото се опитвам да комбинирам свирене с първи, втори и четвърти пръст, а слайда поставям на третия, от тази гледна точка работя върху заглушаване с дясната ръка

 

П.С. Малко по високата акция помага за по лесното свирене, но и на нормална става

 

П.С2 Работя да се науча да свиря в нормален строй, защото иначе не се получава достатъчно гъвкаво, а ми се ще да мога да свиря ту със слайд , ту без. Разбира се строевете дават интересно звучене и са готини, но искам първо да науча нормалния. Най хубавото упражнение със слайд за мен е, да се опитвам да изсвиря със слайда фразите, които свиря и без

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свиренето без заглушаване е някак си по-"дрънчащо"/няма плътност и намаля продължителността на звука, най-общо казано или поне ограничава атаката. При баса има голямо значение и не заглушавам само в особени случаи (темброво разнообразие).

 

Ако става въпрос само за солиране(!), може да се свири във всякакъв строй, разбира се, но това е и ограничаващо, особено ако говорим за класически произведения (блус стандарти или най-малкото - похвати), изсвирени в open G/A (не, че са неизсвирваеми в обикновен строй, но се губи чарът и първичността) и по този начин се пропуска една от големите красоти на слайда, а именно - акордите и интервалите, които се позволяват от отворените строеве и възможностите за ритъм, следващи от това.

 

Open E също е не-рядко срещан вариант, но лично аз не съм му почитател (няма я квартата в баса и минорната терца е много ниско, и ми звучи "каруцарски"/модерно), но доста "големи" го ползват.

 

Та, относно въпроса дали трябва да се "разстройва" китарата - зависи от желанието, възможностите, ситуацията и т.н.

Когато съм свирил с китаристи със слайд, в повечето случаи са имали втора китара, настроена подходящо, понеже парчетата са го изисквали.

 

В свиренето и с пръсти, и със слайд (което Кольо е описал) не откривам много радост за себе си, освен в много редки случаи и то в по-ограничен и "специален" вариант.

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

я, каква хубава тема намерих! и точно на рождения ми ден са я започнали :thumbs_up:

 

ако някой от София иска уроци по слайд, да заповяда. учил съм от/при най-добрите.

 

през 2003та като завършвах Музика писах дипломна работа по темата "Ботълнек" (Slide) в Нов Български Университет. Ако НБУ си гледат работата като хората трябва да има копие в библиотеката... аз някъде сигурно имам .док файла ама не ми се търси :greenball:

 

оттогава насам съм сменил концепцията няколко пъти, или по-скоро само съм я обогатил. единствената съществена промяна е, че слагам слайда на малкия пръст.

 

със слайд може да се свири на всякакви китари и във всякакви строеве и всякакви стилове музика. за слайд може да се използва всичко.

 

мерси за вниманието ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споделя и аз , от позицията на пълен аматьор. Купих си слайд преди година искайки да свиря Maybe next time на Rainbow . Оказа се ,че не никак лесна работа. Единственото лесно е да се свири фалшиво :-).

Според мен, голямо внимание трябва да се обръща на вибратото със слайда. То според мен е разковничето да звучи както си трябва. Ако забележите Гилмор и Блекмор постигат различно звучене само с различно вибрато. При мен слайда най- ми пасна на безименния пръст и след около 9 месеца скърцане се усетих, че докато свиря с безименния, с показалеца мога да мютвам останалите струни и да се чува само тази която е пикната. :help:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Днес току-що се сдобих с това чудо и тепърва ще го изпробвам!

SHUBB Reversible Guitar Slide - AXYS

http://www.shubb.com/axys/index.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ха това последното е инстересно и мисля да си го пренаправя моя по показаната схемичка

 

не си купувам слайд - правя си от месингови тръби или месингов материал скоро ще го снимам моя и ще ви покажа какво съм си направил преди да го резна и да му придам вида като на слайда от горния пост

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това наистина изглежда интересно. Лими, драсни някой ред като го разсвириш, да кажеш как е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.